Představujeme
Pick-upy – Široká nabídka
Otto Langmaier 09.01.2018 06:11
Pick-upy dnes letí. Celá řada automobilových výrobců vidí v tomto segmentu možnost oslovit další zákazníky. Proto přichází na trh se „svými“ modely jednotunových „náklaďáčků“ i ti, které si s takovými vozy příliš nespojujeme.
Snad by bylo lépe říci, že si pickupy snaží vybojovat větší pozici mezi evropskými zákazníky. Po pravdě řečeno starý kontinent není zrovna zemí pickupům zaslíbenou, ale své zákazníky tady mají. Minimálně tradiční výrobci jakými jsou Nissan, Mitsubishi či Ford.
Matečná Navarra
Před dvěma lety přišel právě Nissan s podstatnou konstrukční inovací svého modelu Navarra NP 300, když především vylepšil celou zadní nápravu včetně jejího uložení a posunul míru jízdního komfortu o příčku výše. Navarra se navíc převtělila v rámci aliance Nissan-Renault do francouzského modelu Renault Alasakan. Ale to podstatně zajímavější je fakt, že mezi zákazníky pick-upů se rozhodl lovit též Daimler, který se právě za tímto účelem obrátil také na Nissan. Ostatně s japonsko-francouzským automobilovým tělesem má již delší dobu své zkušenosti. Přebrandoval Renault Kangoo na Mercedes-Benz Citan a vybral si některé francouzské motory (1,5 a 1,6) pro pohon svých vozidel třídy A, třídy C a Vito. Není tedy divu, že pro vstup mezi výrobce pick-upů sáhl po modelu Nissan Navarra NP 300. Poněkud ho převlékl, rozšířil, prodloužil a označil ho jako Mercedes-Benz třídy X. Aby toho nebylo dost, Navarra se objevuje v poslední době ještě v další reinkarnaci. Tentokrát jde o „starý“ model z roku 1997, který vyrábí v Číně jedna z největších tuzemských automobilek ZNA (Zhengzhou Nissan Auto) pod názvem Rich New. O ten projevila zájem automobilka Peugeot z koncernu PSA. Převzala ho, na zadní čelo korbičky vyrazila název PEUGEOT, označila ho lakonicky Pick-up a od září letošního roku s ním vyrazila na automobilový trh do Afriky.
Německá a japonská kvalita
To již nějakou dobu bojoval na tomto poli Volkswagen, který přes svoji divizi Vokswagen Nutzfahrzeuge umístil v roce 2010 na evropský trh svůj vlastní robustní pick-up Amarok. Nejprve pouze s dvoulitrovými motory, aby před rokem zaútočil na zákaznické emoce s třílitrem. Jednu z největších zkušeností z výroby pick-upů má rozhodně Ford. Ostatně v rámci americké výroby tzv. full size pick-upů modelové řady F 150 si drží právě na trhu v USA zcela jasně první pozici. Celou řadu zkušeností vložil Ford do evropské inkarnace svých pick-upů řady Ranger. Jeho poslední generace svojí robustností a stavbou odkazuje právě na americké držáky. Japonští samurajové tohoto segmentu pochází od automobilek Mitsubishi, ISUZU a Toyota. Již pátá generace modelu Mitsubishi L200 dala život také Fiatu Fullback. ISUZU D-MAX je dostatečně známé nejen po celém světě, ale též v Evropě, i když v Česku se prosazuje pořádně až v současnosti. No a Toyota Hilux je na světě od roku 1968 a platí za jeden z milníků konstrukce pick-upů vůbec.
Především pro práci
Zkrátka pick-upy si razí cestu ve velkém do Evropy. Drtivá většina jejich výrobců staví své ambice na bohaté výbavě vozidel elektronickými asistenčními systémy, automatickými převodovkami a líbivými metalickými vnějšími laky. Ke všemu ještě musí přidat také tzv. Double Cab. Proč? No, to je jednoduché. Když si totiž pořídíte pick-up s kabinou pro dva, nemáte kam dát své osobní propriety. Ložná plocha, resp. korbička, má totiž podstatně blíže náklaďáku než čemukoliv jinému. Volně ložené předměty v ní neposedí (proto u různých typů existuje celá řada příplatkových a poměrně drahých řešení v podobě upínacích systémů, hard topů či alespoň „poklopů“ nákladového prostoru. I když toto všechno nakonec ke svému pick-upu nakoupíte, věřte tomu, že co necháte na korbě, to vás svojí čistotou po prvním přejezdu prašného místa nepotěší. Prach totiž vleze opravdu všude. Tato skutečnost dost koliduje s obvyklým marketingovým sloganem výrobců moderních pick-upů, který hovoří o tom, že vám dobře poslouží jak v práci, tak při večerní jízdě do opery. To druhé bych si odpustil a kdybych opravdu chtěl auto na práci, možná bych po některém z pick-upů sáhnul. I když jejich ceny jsou v určitém protikladu k primárnímu určení vozidel na práci.
Převzato z časopisu