Představujeme
Peugeot Partner/VW Multivan Speciál - Více míst pro firmu
31.08.2009 23:50
Test
Poslední dva roky automobilky zaznamenávají stoupající poptávku trhu po vícemístných osobních vozidlech, tj. po takových, která nabízejí pět až sedm využitelných míst.
V tomto směru se celkem logicky dá konstatovat, že nabídka větších – vícemístných modelů kategorie MPV je na trhu dostatek a konec konců, až sedm sedadel můžete mít i v celé řadě velkých off-roadů či vozidel SUV. Nicméně, „marketingoví mágové“ v automobilkách stále ještě hledají pověstné skulinky na trhu vozidel v tomto segmentu, a tak přicházejí s dalšími novinkami. Dvě taková vozidla z kategorie MPV jsme měli možnost vyzkoušet v redakčním testu.
Peugeot sedm míst
Nová generace modelu Peugeot Partner – v osobní verzi s označením Tepee – si vede na trhu velmi dobře. Přesto v druhé polovině loňského roku automobilka přišla s nabídkou osobní verze Partner Tepee se sedmi sedadly. Vozidlo by mělo zaujmout jak zákazníky z řad „velkých rodin“, tak i firemní klientelu, a to právě možností přepravy až sedmi osob (1+6) v relativně kompaktním – co do rozměrů, hlavně délky – vozidle.Sedmimístný Partner Tepee je vybaven 7 samostatnými sedadly, přičemž všechna sedadla ve druhé resp. třetí řadě jsou jak sklopná, tak i samostatně vyjímatelná (hmotnost sedadel ve druhé řadě je cca 14 kg, ve třetí 12 kg). Uspořádání sedadel je 2+3+2 a vzhledem ke zmíněné vyjímatelnosti jednotlivých sedadel tak vozidlo nabízí značnou variabilitu interiéru.Ve srovnání se standardní pětimístnou verzí byla sedadla ve druhé řadě zvýšena o 42 mm a posunuta o 90 mm vpřed, aby vzniklo co nejvíce místa pro nohy cestujících ve třetí řadě.
Sedadla ve třetí řadě jsou přístupná sklopením bočních sedadel ve druhé řadě a nastupování navíc ulehčuje široký dveřní otvor posuvných dveří na obou stranách karoserie. Děti dokonce mohou nastoupit i přes zavazadlový prostor úzkou uličkou mezi dvěma sedadly třetí řady. Cestující ve druhé řadě mají k dispozici tzv. letecké skládací stolky, upevněné na zadní stěně opěradla předních sedadel. Pravdou ovšem je, že třetí řada sedadel byla implantována do vozidla na úkor objemného zavazadlového prostoru. Takže v sedmimístné konfiguraci je k dispozici objem o velikosti pouhých 100 l (měřeno k hornímu okraji sedadel), se sklopenými sedadly ve třetí řadě se zvýší na 0,47 m3 (měřeno pod kryt zavazadlového prostoru), a konečně po vyjmutí sedadel třetí řady je k dispozici standardní objem 0,65 m3 (opět měřeno k úrovni horní hrany opěradla sedadel ve druhé řadě). Takže v tomto případě jednoznačně platí „něco za něco“, (aneb nechci slevu zadarmo).
Vedle montáže třetí řady sedadel (včetně předepsaných bezpečnostních pásů) výrobce u této verze také uzpůsobil pružiny a tlumiče na zadní nápravě vyšší zátěži. Pro Partner Tepee jsou určeny tři motory: zážehový 1.6 16V/110 k, a dva vznětové „common-raily“ 1.6 HDI/90 k, resp. 1.6 HDI FAP/110 k. Všechny motory jsou vybaveny přímo řazenou pětistupňovou převodovkou. Nabízeny jsou dvě úrovně výbavy: Premium a Outdoor. K redakčnímu testu jsme převzali sedmimístný Peugeot Partner s motorem 1.6 HDI/80 kW v atraktivní výbavě Outdoor s řadou doplňkových prvků. Plná výbava samozřejmě přináší vyšší komfort, větší množství ukládacích schránek a poliček, nicméně to jsou i nějaké kilogramy „mrtvé“ zátěže navíc a hlavně to není levné! V první řadě tedy na místě řidiče a jeho spolujezdce nedošlo k žádným změnám, a tak i nadále je pracoviště řidiče prostorné, jeho sedadlo je i výškově nastavitelné a volant je seřiditelný ve dvou rovinách.
Tříramenný volant dobře padne do ruky. Palubní deska snese přísná ergonomická kritéria, její design ale ne každého nadchne. Příjemný je dostatek odkládacích míst a zvláště pak objemná polička nad čelním sklem. Cestující ve druhé řadě sedadel i nadále mají dostatek místa a díky tomu, že sedadla jsou samostatná, tak i do šířky centimetry nechybí. Pokud jde o třetí řadu tvořenou dvěma samostatnými sedadly, pak pohodlí na nich je přece jenom omezené hlavně prostorem na nohy. Na delší cestu jsou vhodná spíše pro „dospěláky“ menšího vzrůstu či s kratšíma nohama. Ideální pro děti, které jsou tak i dost daleko od řidiče a přesto pod dozorem (k tomu je určeno přídavné vnitřní „interiérové“ zrcátko). Horší je, že v sedmimístné úpravě vozidlo prakticky postrádá zavazadlový prostor, takže není vhodné na nějaké delší vícedenní cesty. Na druhou stranu manipulace s jednotlivými sedadly, tj. jejich sklopení, odjištění a vyjmutí, resp. zpětná montáž, je jednoduchá a díky jejich přiměřené hmotnosti ji zvládne jedna osoba.
Pokud jde o jízdní vlastnosti, tak výkonnější vznětový agregát se vstřikováním Common-Rail a s variabilními lopatkami turbodmychadla poskytuje opravdu dostatečný výkon i pro plně naložené vozidlo. Je sice o něco více slyšet, ale to bylo možná i proto, že v době testu byl motor zcela syrový (na tachometru natočeno cca 1000 km), a tomu odpovídala i průměrná spotřeba v testu 6 l/100 km. Ale silnějšímu motoru s dobrým točivým momentem by odpovídala i šestistupňová převodovka. Za jízdní vlastnosti podvozku včetně přesného řízení, dobré reakce brzd zcela určitě pochvala. A nenechte se zmást některými „outdoorovými“ prvky výbavy. Partner Tepee je obyčejná „načančaná předokolka“ a není určena pro jízdu v terénu.
Kdo počítá s pravidelným obsazením vozidla sedmi „dospěláky“, ať už pro firemní či soukromé účely, asi by měl zvolit větší model Peugeot Expert, který ve stejné konfiguraci nabídne i přiměřený zavazadlový prostor.VW T5 Multivan Comfortline (Seikel)Už pár týdnů se cosi „šušká“ o modernizaci ikony této třídy vozidel (možná bych měl napsat „užitkových“, ale v osobní verzi Multivan je „tépětka“ spíše větším a komfortním vozidlem kategorie MPV), dokonce i nějaké špionážní fotografie pronikly na veřejnost, a tak v této podobě možná letos naposledy (ovšem v zásobě máme ještě test sanitní verze VW T5) jsme usedli za volant oblíbeného Multivanu. Tentokrát s výbavou Comfortline, doplněnou o přepážku MTX dle dnes již překonané normy a v úpravě Seikel. Celé označení konkrétní verze by pak ještě mělo obsahovat 2.5 TDI/96 kW, tedy že vozidlo pohání vznětový přeplňovaný pětiválec Euro 4 (standardně filtr DPF) se systémem vstřikování čerpadlo-tryska (PD) o zdvihovém objemu 2459 cm3 a s výkonovými parametry 96 kW (130 k) resp. s největším točivým momentem 340 Nm.
Standardně je montována šestistupňová přímo řazená převodovka, v nabídce je ale i samočinná převodovka Tiptronic, a navíc je možné mít i vozidlo s pohonem všech kol – systém 4Motion. Že přece takovou verzi máme v testu? Ale kdepak, to jsem si také původně myslel, když jsem se dozvěděl, že vůz má úpravu firmy Seikel. Ta se přece specializuje hlavně na off-roadové prvky a úpravy. Testovaná verze byla pouze klasická „předokolka“ a značkový servis pouze namontoval od fy. Seikel dodané robustnější pružiny a tlumiče pérování, takže vozidlo mělo o 40 mm vyšší světlou výšku a zvýšila se také o cca 200 g celková hmotnost. Multivan s touto úpravou tak zvládal i horší polní cesty, kde byla s výhodou využita právě lepší světlá výška a tvrdší odpružení. Na druhou stranu tyto úpravy poněkud snížily komfort při jízdě po dálnici či po méně kvalitní vozovce při částečném zatížení vozidla.
Výbava Comfortline obsahuje nesmírné množství položek (jedna strana formátu A4), a tak jenom uvádím namátkou elektronické systémy ABS, EDS, ASR, MSR, ESP a samozřejmě nechyběla klimatizace, dva výměníky topení, centrální zamykání a el. ovládání zrcátek i bočních oken, kožený volant atd.. Cena verze Comfortline se sériovou výbavou tak atakuje částku 874 840 Kč (bez DPH). Ovšem testované vozidlo mělo ještě celý „balík“ dalších příplatkových prvků, citovanou úpravou Seikel počínaje, přes park-pilot, kvalitní audio soustavu, elektromotorky ovládané dovírání bočních posuvných a zadních výklopných dveří, vyhřívání sedadel řidiče a spolujezdce, až po multifunkční stolek a otočná samostatná sedadla v druhé řadě. Proto se také celková cena „lehce přehoupla“ přes milion korun bez DPH.
Vedle opravdu solidních a prověřených jízdních vlastností nabízí Multivan Comfortline prostorné a ergonomicky výborně řešené pracoviště řidiče, a dále pak šest komfortních míst k sezení. Variabilita interiéru umožňuje Multivan využívat jako vícemístné velké MPV na dlouhé cesty, nebo jako komfortní pojízdnou kancelář sloužící nejen k jednáním, ale i k pohodlné práci s počítačem třeba, při nějakém kontrolním výjezdu na odlehlé staveniště apod.. Posuvná dělicí přepážka ovšem degraduje využití třetí řady sedadel pouze k sezení. Bez přepážky je totiž možné opěradlo sklopit lehce vpřed a získat tak k dispozici i prostorné dvoumístné lůžko. Variabilitu interiéru doplňuje celá řada praktických přihrádek a úložných prostor. Jaksi samozřejmostí je pak možnost posuvu jednotlivých sedadel v jisticích kolejnicích, či jejich vyjmutí z vozidla (ale nejsou lehká).
Výkon motoru plně vyhovuje i zcela naloženému vozidlu a v průběhu redakčního testu nebyl problém udržet průměrnou spotřebu na hranici 8 l/100 (při klidné jízdě po silnicích nižších tříd). Nicméně vozidlo je doslova předurčeno k „dálkovým“ jízdám, kde klidně zvládá trvale vysokou rychlost na dálnici. Pak ovšem počítejte se spotřebou kolem 10 l/100, možná i více.
Zdroj: Doprava a silnice 07/09
Autor: Jiŕí Krenar