Představujeme
Opatření proti přetáčení tachometrů – Celoevropské řešení pro boj proti přetáčení tachometrů
Jiří Štěpánek 23.08.2018 05:19
Europoslanci z Výboru pro dopravu (TRAN) jednoznačnou většinou přijali zprávu o boji proti stáčení kilometrů, která vyzývá Evropskou komisi k přijetí celoevropského řešení problematiky.
To by mělo být ve formě využití z Belgie známého systému car-pass a také speciálního nástroje umístěného v automobilu, který by přetáčení znemožnil. Pokud budou tato opatření přijata, zvýší se tak nejen ochrana nakupujících ale i bezpečnost na silnicích. Požádali jsme o rozhovor europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který se tématem dlouhodobě zabývá a inicioval řešení tématu na půdě Evropského parlamentu.
Proč bylo nutné přijetí celoevropského řešení, nestačí národní řešení?
Téměř všechny státy mají nějaké své národní řešení, studie ale prokazují, že kromě Nizozemí a Belgie se stočení vyskytuje až u 12 % ojetin ve vnitrostátním prodeji a při dovozu auta ze zahraničí je to až 50 %. Děje se tak kvůli nutnosti u automobilu přepsat registraci. To k nějakému podvodu dochází nejčastěji, protože není snadno zjistitelná historie vozidla. Pokud bude jednotná celoevropská databáze, možnost podvodu se v tomto ohledu výrazně eliminuje.
Můžete popsat systém car pass?
Systém car-pass pochází z Belgie, kde díky němu tyto podvody prakticky vymizely, a nějaký neautorizovaný zásah se objevuje u 0,16 % automobilů. To dokázali pomocí průkazky právě zvané car-pass, do níž se nejen při každé návštěvě STK, ale i servisu a při opravách, opíše stav odometru a historie vozidla je tak lehce dohledatelná. Průkazka pak slouží jako certifikát originality a auto je bez ní neprodejné. Kupující má případně i právo od smlouvy zpětně odstoupit. Celkově je to předně velmi levné řešení, které neovlivní hodnotu vozů, protože pořizovací cena průkazky se pohybuje mezi 3–7 EUR a další výdaje nejsou.
A systém speciálního nástroje umístěného ve vozidle?
Zde jde o technické řešení z hlediska hardware i software, které by mohli výrobci zabudovat do vozidel, a tím od počátku předejít manipulacím s počítadly ujetých kilometrů. Už v současné době se ve vozidlech používají nástroje jako „Hardware Security Modules“ a „Secure Hardware Extensions“ na ochranu elektronických řídicích jednotek před neoprávněným přístupem, manipulací nebo krádeží vozidla. I toto je levné řešení, protože výrobci náklady na jedno vozidlo vyčíslili jen na jedno euro navíc.
Co vše mohou způsobit neoprávněné zásahy do počítadel kilometrů ve vozidle?
Údaj o najetých kilometrech je stále ještě jedním z hlavních kritérií pro určení ceny vozidla, kdy se méně ojeté auto dá prodat dráže, protože se počítá s menší poruchovostí, delší životností apod. Dokonce jsme zjistili, že tento údaj zajímá i některé pojišťovny a může ovlivnit i výslednou cenu havarijního připojištění. Dále je také důležité zmínit, že se špatnou informací o stavu najetých kilometrů majitel neposkytuje autu takovou údržbu, jakou by potřebovalo. Nemá ani možnost správně odhadnout, kdy je potřeba vyměnit filtry, olej, jet na pravidelnou prohlídku apod.
Jaké procento vozidel má přetáčené kilometry v České republice ve srovnání s ostatními státy Evropské unie?
U České republiky i ministerstvo zahraničí mluví o zhruba 30 % podvodů. O třetině mluví i Německo, kde je stáčení pod přísnými tresty zakázáno, ale narážejí na to, že v podstatě nejde zjistit viníka. Celkově je na tom nejhůře Polsko, kam se dováží nejvíce aut z celé Evropy. Podvody se u nich objevují v neuvěřitelných 80 %. Polský motoristický svaz nám pak potvrdil, že to tam dokáže zjistit maximálně třetina lidí, a to většinou jen náhodou, když se jim auto nečekaně rozbije.
Na druhou stranu je třeba říct, že nás v řešení předehnalo Slovensko, kde už mají po vzoru Belgie a Nizozemí car-passu podobný systém a první čísla mluví o 16 % poklesu podvodů za pouhé 3 měsíce od spuštění (z 37 % na 21 %).
Jaká hospodářská škoda tím vzniká?
Podle konzervativních odhadů jde v celé Unii o celkovou hospodářskou škodu v rozmezí 5,6 až 9,6 miliardy EUR. Když si pak člověk uvědomí, jak levné je to navrhované a už osvědčené řešení, nechápe, proč se Česká republika po vzoru zmíněného Slovenska k programu už dávno nepřipojila. Společně s belgickými partnery nabízíme ministerstvu dopravy pomoc už několik let. Už jsme jim to i dali písemně na oficiálním hlavičkovém papíru belgické vlády.
Jak se přetáčené kilometry mohou projevit na bezpečnosti provozu vozidel?
Jak už jsem zmiňoval výše. Pokud si myslím, že auto má najeto jen 50 000 kilometrů, starám se o něj jinak než při vědomí, že už ujelo přes 150 000, kdy už kontroluju například opotřebovanost brzd, rezivost, funkčnost tlumičů a třeba celkově jezdím s autem pomaleji a obezřetněji. S méně ojetým autem řidiči více riskují, kdy pak o zvýšeném bezpečnostním riziku nemůže být spor.
Které členské státy EU již zavedly účinné opatření pro boj proti přetáčení tachografů?
Pod jedním procentem četnosti podvodů jsou dlouhodobě jen Belgie a Nizozemí. Výsledky už se dostavují i u zmiňovaného Slovenska. V tomto ohledu je spíš zajímavé konkrétní řešení u těchto zemí, kdy se údaje z car-pass průkazky přenáší i do centrálního systému, který v Belgii spravuje nevládní neziskovka, v Nizozemí pak na to mají vládní agenturu. Na Slovensku si na správu najali externí specializovanou firmu.
Jak účinně funguje Evropský informační systém vozidel a řidičských oprávnění v opatřeních proti přetáčení?
Systém EUCARIS představuje účinný nástroj v boji proti stáčení, o 100% účinnosti ale bude právě možné mluvit až v momentě, kdy v něm budou sdíleny údaje o všech evropských autech ze všech zemí.
Ve kterých zemích EU je přetáčení trestným činem a ve kterých dosud ne?
Stáčení už snad v žádné zemi není definováno jen jako přestupek, protože zde prokazatelně vznikají nezřídka až statisícové škody. Přímo odnětí svobody na jeden rok a velmi vysoké pokuty mají už od roku 2005 zavedeny v Německu, toto opatření se ale ukazuje jako naprosto neúčinné a na snížení počtu podvodů vůbec nemělo vliv.
Jaká nejdůležitější řešení jsou obsažena v návrhu zprávy obsahující doporučení Komisi o manipulaci s počítadlem kilometrů u motorových vozidel?
Za mě je nejdůležitější to, že se konečně vyzvalo k celoevropské spolupráci. Databáze (EUCARIS), přes kterou by se dalo vše řešit, už dávno existuje. Opravdu to je jen o vůli dát zemím pokyn ke sdílení. Několik zemí už spolu sice začalo spolupracovat dobrovolně, s pokynem od Komise by ale šlo vše mnohem rychleji a efektivněji. Jinými slovy jsem přesvědčen, že zrovna tohle je věc, kdy se nám členství v EU může vyplatit.
Jak pomáhá Evropská databáze záznamů z počítadel ujetých kilometrů?
Sdružuje jednoduše všechny informace na jednom místě a chrání je před zneužitím.
Jak se projevuje přetáčení kilometrů na životní prostředí?
Zde jde hlavně o problematiku filtrů pevných částic, které se musí pravidelně měnit po určitém počtu ujetých kilometrů. Pokud ale neznám skutečný stav, může auto poměrně dlouho produkovat velké množství nebezpečných zplodin.
Převzato z časopisu