Představujeme
Off–road Scania 6x6
05.03.2004 00:00
|
V roce 2002 jsme v DaS č.9 publikovali redakční test třístranného sklápěče Scania R 124 CB 8x4 NZ 420, v loňském roce, v březnové příloze Stavební technika (na letošní již pracujeme) jsme zveřejnili test „nosáče“ Scania T 124 CB 6x4 NZ 420 s kapotovou budkou. Vozili jsme písek a kačírek.
V listopadu 2003 nám pak importér v rámci redakčního testu sklápěče Scania 124 CB 6x6 HZ 420 domluvil aktivní účast „v boji o bílé zlato“, tj. na řepné kampani „kdesi“ na jihu Moravy. Při potvrzování termínu jsme se pak dozvěděli, že nás očekávají (testu se zúčastnil ještě kolega z dalšího motoristického časopisu) v Hrušovanech nad Jevišovkou v garážích dopravní společnosti VAPAS.
„Rosničkáři“ ve svých meteorologických předpovědích konečně slibovali déšť a tak jsem se těšil, že Scanii vyzkoušíme v blátivém terénu řepných polí. A už jsem si představoval, jak plně naložený truck obalený úrodnou černozemí statečně hrabe všemi koly, aby se vítězně probojoval s nákladem „bílého zlata“ až k asfaltové silnici.
„Chybička se vloudila“ a v den testu svítilo slunce, pole byla zcela suchá, a tak Jaroslav Slepička, ředitel nákladní dopravy společnosti VAPAS v jejichž „barvách“ jsme ten den jezdili, usoudil, že budeme mít za Scanií připojen ještě dvounápravový sklápěcí přívěs Panav.
Testovaná Scania R 124 CB 6x6 HZ 420 byla vybavena třístranně sklopnou nástavbou Hardox z produkce karosárny KOV Velim. Poháněl ji dvanáctilitrový vznětový šestiválec s přímým vstřikováním paliva přeplňovaný turbodmychadlem s mezichladičem plnicího vzduchu, který má maximální výkon 309 kW (420 koní) a největší točivý moment 2000 Nm.
Přenos točivého momentu na trvale poháněné zadní nápravy zajišťovala 12stupňová přímo řazená převodovka GRS890R systému Range & Split doplněná o integrovaný hydrodynamický retardér Scania. Prostřednictvím rozdělovací převodovky GTD900 s plíživým chodem pak bylo možné „zapojit do hry“ i přední nápravu. Na převodovce nechyběl pomocný pohon pro připojení hydraulického čerpadla okruhu sklápění.
Standardní dvojitý zesílený rám s tuhými nápravami odpruženými parabolickými pery a dvouokruhové vzduchotlaké bubnové brzdy se systémem ABS (včetně přípojky pro přívěs), známe již z předchozích sklápěčů. Dobré jízdní vlastnosti jak na silnici, tak i na poli, zajišťovaly pneumatiky Michelin 13R 22,5 XZY resp. XDY.
Pro sklápěče přepravci v naprosté většině objednávají krátkou denní dvoumístnou budku odpruženou čtyřmi pneumatickými měchy, vybavenou klimatizací, pneumaticky odpruženým a všestranně nastavitelným sedadlem řidiče, seřiditelným volantem, el. ovládanými bočními okny a seřizováním zpětných zrcátek.
Samozřejmostí je i tachograf a dnes i základní verze palubního počítače. Typická palubní deska Scanie je přehledná, ergonomicky dobře řešená a dvoumístná budka nabízí dostatek „životního“ prostoru i dobré odhlučnění. Užitečná technická hmotnost vozidla je 15 800 kg, legislativní 12 300 kg, při celkové hmotnosti 26 000 kg. Takto vybavená Scania pak vyjde i s nástavbou na přibližně 2 950 000 Kč bez DPH. Tolik základní technické informace o testované Scanii.
Dá-li se to tak říci, tak naším „operačním prostorem“ bylo příhraniční pásmo mezi Hrušovany nad Jevišovkou a Znojmem s jemným předivem venkovských asfaltek nižších tříd. Do Rakouska co by kamenem dohodil. Nejprve jsme vezli z cukrovaru zpět do zemědělského družstva řepné řízky.
Souprava byla zcela vytížená, ale náklad byl uložen pouze do výše standardních postranic, tudíž těžiště bylo nízké a sklápěč Scania i při ostřejší jízdě projížděl zatáčkami jak „po kolejích“ a bez nějakého naklánění. To se ale nedalo říci o letitém přívěsu (celková hmotnost 17 tun), který se vzhledem ke své konstrukci (velmi úzký rám) v zatáčkách povážlivě nakláněl a bylo nutné proto rychlost jízdy výrazně snížit.
Škoda, protože výkon motoru i dobře odstupňovaná převodovka jinak umožňovaly na sice užších, ale jinak přehledných silničkách i s vytíženou soupravou držet svižné tempo. Po složení řepných řízků v silážní jámě (značně odstředěné řepné řízky se nalepily na korbu a nechtěly sklouznout ven, a tak náš řidič-instruktor musel vzít do rukou hrablo a pomáhat při vykládce), kde se na kluzkém povrchu poprvé uplatnil pohon všech kol, jsme zamířili pro cukrovku na pole k nakladači. Tady je třeba podotknout, že řidiči jsou placeni od množství cukrové řepy zvážené na váze v cukrovaru.
A tak se nad přídavnými dřevěnými postranicemi tyčí neskutečné hory řepných bulv. Řidiči se na straně jedné vymlouvají na nemožnost zvážení nákladu na poli a na straně druhé vědomě riskují pokutu při nenadále silniční kontrole policisty s přenosnými váhami. Nechtěli jsme riskovat a tak náš náklad byl spíše menší, abychom zbytečně v zatáčkách řepu neztráceli a hlavně jsme měli s kolegou oba před očima (při jízdě jsme se střídali za volantem) hrozivě se naklánějící přívěs.
Přesto po zvážení v cukrovaru i naše „menší hromádka“ se ukázala o pár stovek kilogramů hmotnější, než je legislativní užitečná hmotnost. Co se týká jízdních vlastností Scanie, na suchém poli i na silnici byly opět velmi dobré, připojovat pohon předních kol nebylo nutné.
Takže dle palubního počítače vycházela průměrná spotřeba při jízdě v soupravě pod 40 l/100 km. Za výrazně horších podmínek, tj. na rozblácených polích, kdy bylo nutné připojovat nejen pohon předních kol ale využívat i závěrek diferenciálů, pak náš řidič-instruktor dle počítače dosáhl spotřeby 46 l/100 km.
Zdá se, že to byl jeden z posledních testů čtvrté generace trucků Scania, protože v průběhu letošního roku by měl švédský výrobce prezentovat generaci pátou, s modernizovaných designem a nově řešeným interiérem kabiny. Základní technické údaje MOTOR Řadový vznětový přeplňovaný šestiválec s mezichladičem plnicího vzduchu. Zdvihový objem 11 700 cm3, největší výkon 309 kW při 1900 min-1, max. točivý moment 2000 Nm při 1100 – 1300 min-1. Odlehčovací výfuková brzda. PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ 12stupňová přímo řazená převodovka GRS 890R s integrovaným hydrodynamickým retardérem Scania, rozdělovací převodovka GTD900 s plíživým chodem, pomocný pohon EG604 s vývodem na převodovce pro připojení hydraulického čerpadla okruhu sklápění. PODVOZEK + BUDKA Dvojitý zesílený rám, tuhé nápravy odpružené parabolickými pery. Bubnové brzdy na všech kolech, systémem ABS s přípojkou pro přívěs. Pneumatiky Michelin 13R 22,5 XZY vpředu/XDY vzadu. Dvoumontáž na zadních nápravách. Třístranná sklápěcí korba KOV Velim z materiálu Hardox. ROZMĚRY A HMOTNOSTI Rozvor 3550 mm, objem palivové nádrže 300 l. Pohotovostní hmotnost 13 700 kg, užitečná technická hmotnost 15 800 kg, užitečná legislativní hmotnost 12 300 kg. Ložná plocha rozměru 5100 x 2550 x 1000 mm. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 2/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)