Představujeme
Nový Ford Cargo – Kinetický Ford nové generace
Milan Olšanský 24.10.2012 07:50
Měli bychom si v evropském prostoru zvyknout na fakt, že vhodná těžká nákladní vozidla nevyrábí jen, nám dobře známá silná sedmička producentů. Důkazem je nový Ford Cargo, výsledek spojených sil Ford Otosan a Ford Brazil.
Přesto, že je nová generace silničních tahačů Ford Cargo 1846T pro nás, již jen svým vzhledem, poněkud nekonformní, jde vpravdě o globální výrobek. Na první pohled výstřední tvary kabiny vozu jsou výsledkem aplikace tzv. One Ford Strategy do segmentu výroby těžkých nákladních vozidel. Jde o uplatnění něčeho, čemu designéři značky Ford říkají kinetický design. Vzpomeňme na osobní automobily stejného výrobce, které před lety přišly na trh s tváří vysochanou rychlými a ostrými tahy per odvážných designérů. Také to bylo neobvyklé, ale dnes je to pro nás již běžná součást image vozidel Ford.
Globální výrobek pro globální trh
Extrémně zajímavým faktem je, že nový Ford Cargo je vyvíjen a vyráběn doslova za evropskými humny, v Turecku. Ze střední Evropy je to jen coby kamenem dohodil, nebo se dvě hodiny nechal svést letadlem, navíc Ford Otosan jde velmi rozumnou cestou. Ostatně, přesně tak jak si žádá pohnutá ekonomická doba. Šestiválcový deseti litr ukrytý pod kabinou, mimochodem emisní specifikace Euro V je vyráběn jedním z nejdůležitějších hráčů segmentu vznětových motorů, firmou FPT Technology.
Protože jde o organickou součást velkého Fiatu, nemůže být o technologii a kvalitě žádných velkých pochyb. Stejně tak je to s převodovkou, která nese velmi dobře zavedenou značku ZF. Přesto, že je nový Ford Cargo 1846T určen především jako trumfová karta značky pro rozvíjející se trhy, tedy skupinu zemí BRIC a další, je docela možné, že osloví i jiné zákazníky. Překážkou by mu neměla být ani legislativní nutnost zástavby motoru Euro VI, tou totiž vládne FPT Technology také. Vývojáři využili všechny konstrukční triky, aby připravili na trh silniční tahač, který osloví operátory, provozovatele, majitele a řidiče právě v Turecku a podobných krajinách. Kdo z nás udělal byť jej jednu zkušenost se silničním provozem v podobných zemích ví, že to tam nemají vůbec jednoduché. Jestliže v Evropě mluvíme o tom, že silniční doprava je páteří, tak na ostatních kontinentech je možná ještě důležitější složkou každodenního života. Tady se o vozidlech, včetně těch těžkých nákladních, smýšlí poněkud jinak než v bohatých evropských zemích. Výrobce to má poměrně složité při prosazování jakýchkoliv náznaků komfortního pobytu řidiče za volantem, nemluvě již vůbec třeba o elektronických asistenčních systémech. Celá řada zákazníků a řidičů nepovažuje například ani airbagy či bezpečnostní pásy za důležitou součást výbavy vozidla. Zde více než kde jinde platí, že tím nejdůležitějším měřítkem je pořizovací cena a provozní náklady. Jestliže v posledních letech všichni výrobci vzývají koeficient TCO (Total Cost of Ownership – náklady z vlastnictví vozidla) jako doslovnou modlu, na trzích kam míří nová generace Ford Cargo jsou TCO a spotřeba paliva dávno dvěma mantrami, k nimž upírá každý majitel vozů svoji pozornost téměř nepřetržitě. Není se tedy co divit, že nový Ford Cargo se pyšní v materiálech výrobce dlouhou životností, nízkou spotřebou paliva a vysokou flexibilitou v ohledu „naladění“ na specifické požadavky různých trhů. Nový Ford Cargo by měl oslovit zákazníky v Jižní Americe, Africe, Rusku, státech CIS, na Středním Východě a koneckonců také v Evropě. Nezapomínejme, že Evropa je více než jen Evropská unie.
Nepřehlédnutelný, nezaměnitelný
DNA kinetického designu Ford je založena na konceptu „Pohybujme se, i když zrovna stojíme“. Výsledkem je dojem síly, výkonu a dynamiky hned na první pohled. Silniční tahač Ford Cargo 1846T bude nabízen na všech trzích s jednou tváří, tak bude zaručena určitá exkluzivita majitelů po celém světě. Ford Cargo má, kromě jiného, malý zavazadlový prostor dosažitelný z vnějšku vozidla. Nástupní schůdky mají svůj vlastní kryt. Sluneční clona je integrální součástí vozu, není ji třeba tedy objednávat navíc a ani samozřejmě připlácet. Vozidlo je ve standardu vybaveno také otevírací střechou s elektrickým ovládáním včetně dálkového ovladače. Moderní a dynamický design, přinášející výraznou úroveň komfortu řidiče a posádky vozidla pronikl také do interiéru. Velkou pozornost věnovali konstruktéři modelování přístrojové desky, středové konzole a dalších panelů. I jen takové drobnosti, jako je například opěrka ruky řidiče nebo odkládací kapsy ve výplních dveří hrají samozřejmě při dlouhých cestách svoji roli. Panel ovladačů na středové konzoli byl konstruován s ohledem na přehlednost a dosažitelnost z místa řidiče. Odkládací schránky nalezly své místo nad horní hranou čelního okna. Celkově je nová kabina velmi prostorná. Maximální výška v interiéru dosahuje 1945 mm a maximální šířka 1948 mm. Elektricky ovládané sedadlo řidiče mu dovoluje velmi komfortně nalézt tu pravou polohu při řízení dle náročnosti cesty. Kromě běžných hodnot, které se zobrazují na přístrojové desce je řidič navíc z panelu ovladačů informován o zařazeném převodovém stupni, aktuální spotřebě paliva, počtu kilometrů, které může ještě na palivo v nádrži urazit či úrovni AdBlue. Vše velmi přehledné s podsvícením v barvě ledové modři.
Prověřená technika
Srdcem nové generace Ford Cargo 1846T je osvědčený řadový šestiválec se zdvihovým objemem 10,3 l Euro V. Připomínám jen, že jde o výrobek italské společnosti FPT Technology. Motor je známý svojí nenáročností na spotřebu paliva a to sebou nese také nízké emise CO2. Motor je naladěn na maximální výkon 338 kW/460 k při 2100 min-1 a 2100 N.m točivého momentu při 1050 min-1. Cursory tohoto zdvihového objemu jsou známy příjemným poměrem točivého momentu k výkonu, to je dáno pečlivě uplatňovanou strategií spalování směsi paliva a zakomponováním turbodmychadla VGT (s proměnnou geometrií). Motorová brzda poskytuje brzdný výkon až 282 kW při 2600 min-1, a to je také jedna z velmi solidních hodnot ve své třídě. Vylepšení na motoru lze spatřit ve faktu, že písty jsou lépe chlazeny olejem, to má vliv na životnost, spotřebu a koneckonců také emise motoru. Emisní úroveň dle Euro V je zajištěna využitím technologie SCR. Možná někdo namítne: „je to jen Euro V a myse v Evropě bavíme již o Euro VI“, tak to je sice pravda, ale vězte, že v Turecku vstoupí Euro VI v platnost rokem 2018. A jak jsem již říkal Cursor 11 Hi-eSCR nebo-li SCR-ONLY Euro VI je již dnes v italském koncernu Fiat na světě. A ještě ke spotřebě, firemní materiály mluví také o stavitelné rychlosti větráku chladícího systému což by mohlo mít vliv na spotřebu motoru v rozmezí až 1,5 %.
New Ford Cargo 1846T přichází na trh jak s manuálně řazenou, tak automatizovanou převodovkou „naditou“ navíc intardérem poskytujícím pět stupňů úrovně souvislého brždění. O bezpečnostních systémech již také byla řeč, či spíše o jejich atraktivnosti pro zákazníky. Nicméně nový Ford Cargo nabízí jednak kotoučové brzdy ve standardu doplněné systémem ABS s řízením trakce. Navíc je možno objednat vozidlo také se systémy ESP a EBS, Hill Holder, Trailler Control a Tilt Prevention. Ve standardu je také imobilizér deaktivovaný spínací skříňkou a klíčkem vozu. Podle výrobce je nový Ford Cargo 1846T velmi konkurenceschopný nejen po technické stránce, ale také po stránce spotřeby paliva, mluví se o tom, že dokonce tvoří v tomto ohledu ve své třídě špičku. Výrobce nabízí ve standardním módu dvouletou záruku na vozidlo a s příplatkem tříletou v obou případech bez ohledu na počet ujetých kilometrů. Pokud se vám zdál popis některých technických fines Fordu Cargo 1846T z pohledu středoevropana poněkud nudný, uvědomme si pro jaké trhy je vozidlo primárně určeno. Myslím, že je to z tohoto pohledu silniční tahač na nebývale vysoké úrovni.
Převzato z časopisu