Představujeme
Nové možnosti – Hledání nových řešení
Milan Olšanský 07.04.2017 05:56
Jaké myšlenky a naděje vkládá do soutěže TATRA a především technický úsek, na to jsme se zeptali člena představenstva a technického ředitele společnosti TATRA TRUCKS a.s. pana Ing. Radomíra Smolky.
Spolupráce se vzdělávacími institucemi a hledání nových talentů formou veřejné soutěže. Jde o novou strategii jak spolupracovat s veřejností na vývoji nových těžkých nákladních vozidel?
Každá automobilka, každý strojírenský podnik, vyhlíží nové generace konstruktérů, technologů, manažerů, techniků a pracovníků. Naše společnost vyrábí těžká nákladní vozidla odpovídající požadavkům zákazníků. Ty se samozřejmě časem mění. Vznikají nové, posunují se tím směrem, kterým kráčí například legislativa. Tlak na efektivitu podnikání neustále roste, a to jak u našich zákazníků, tak i u nás samotných. Konstrukce a vývoj našich výrobků samozřejmě nesmí ustrnout. Proto hledáme nové myšlenky, nové tváře, nové přístupy. Se školami a technickými univerzitami spolupracujeme dlouhodobě. Formu veřejné soutěže jsme zvolili před rokem. Letos tedy běží její druhý ročník. Ano, je to poměrně nová forma aktivity, kterou však provozujeme průběžně.
Dali jste účastníkům soutěže pevné mantinely, v nichž se musí pohybovat, či jsme jim nechali jistou míru volnosti?
Představili jsme tři témata, která mohou soutěžící zpracovat. Definovali jsme podmínky, za jakých mají ke svým projektům přistupovat. Nechtěli bychom samozřejmě nikoho brzdit v rozletu, na druhé straně ovšem očekáváme návrhy konkrétních řešení, které budou mít reálný základ v technologické a konstrukční proveditelnosti. Samozřejmě předpokládáme, že soutěžící budou respektovat reálie naší automobilky. To znamená strategické rozhodnutí vyrábět výhradně těžká nákladní vozidla s kabinou v trambusovém provedení s plněpohonným podvozkem určená pro terénní či smíšený provoz.
Jaká témata mohou soutěžící letos zpracovat?
Jde o tři okruhy. Za prvé koncept nového hasičského/záchranářského vozidla pro rok 2020. Za druhé inovace v oblasti hnacího traktu – motor, převodovka. A za třetí návrh kabiny pro vozidla obchodní řady TATRA FORCE či TATRA TERRN01 (TERRA) či návrh nového řešení přední části (maska, nárazník) vozidel obchodní řady TATRA PHOENIX.
V daných tématech lze nalézt celou řadu možností.
Chtěli jsme dát možnost projevit se, jak zájemcům o zcela konkrétní konstrukční řešení, tak i těm, kteří chtějí pracovat s určitou vizí koncepce celkového řešení či polodetailu designu karosování vozidla. Osobně jsem přesvědčen, že například druhá část posledně zmíněného tématu může být velmi zajímavá. Vyřešit novým, neotřelým způsobem „výraz“ vozu tak, aby korespondoval s navazujícími karosářskými prvky je i u těžkých nákladních vozidel jednou z vrcholných výzev.
Co si slibuje technický úsek automobilky od účastníků soutěže a co očekáváte Vy jako technický ředitel?
Rádi bychom objevili mladé, zapálené konstruktéry a techniky, kteří se budou chtít podílet na vývoji nákladních vozidel, která z pohledu koncepce podvozku nemají v automobilovém průmyslu obdoby. Osobně bych byl rád, kdyby zaslané účastnické projekty řešily opravdu konkrétní úlohy posunující jednotlivé konstrukční skupiny či podskupiny našich vozidel kupředu.
To zní jako poměrně nelehký úkol, či možná lépe řečeno odpovědný úkol.
Konstrukce a výroba čehokoliv je vždy odpovědná práce, nemluvě o takovém výrobku, jako je nákladní automobil. Na druhou stranu jsme si jisti, že cílíme na skupinu studentů či technicky talentované veřejnosti, pro něž je řešení takových úkolů výzvou a příjemnou činností zároveň. V každém případě taková soutěž vyžaduje osobní nasazení, zdravé myšlenky, rozhodnost dotáhnout vše do cíle a schopnost stát si zodpovědně za výsledkem své práce. Takové lidi hledáme a velmi rádi je u nás přivítáme.
Převzato z časopisu