Představujeme
Motorové oleje
Trucker 09.05.2004 00:00
|
Nezbytný výrobek A je to pravda, olej totiž v mnoha různých podobenstvích je zcela nezbytnou surovinou k zabezpečení přežití lidstva. Kde bychom byli dnes bez oleje, bez mazadel. Jakpak by se asi vyvíjela tzv. technická revoluce, kdyby lidstvo nemělo olej. Pravda, roli mazadla či eliminátoru tření v minulosti na sebe přebíraly i jiné kapaliny, ale olej je přece jenom jedinečný.
Pomineme-li živočišné a rostlinné oleje, které stejně patří do skupiny tuků, potom nám pro hlavní použití v automobilovém průmyslu zbývají ty minerální, syntetické popřípadě polosyntetické. V každém případě u olejů mluvíme o tekutých sloučeninách mastné povahy, které jsou specificky lehčí než voda. A jsou v ní zásadně nerozpustné. Rozpouštějí se v etéru či benzínu a jiných organických rozpouštědlech.
Oleje minerální, o které nám jde v automobilovém průmyslu, jsou směsi výševroucích uhlovodíků získané destilací, popřípadě krakováním ropy či z kamenouhelného nebo hnědouhelného dehtu. Lehčí frakce minerálních olejů se používají jako pohonné látky či palivo, těžší frakce potom jako mazadla. A o to nám přesně jde. Tření je ztráta Při jakémkoliv pohybu vzniká tření, odpor závislý na mnoha faktorech. Jeden z těch základních je kvalita povrchů, které na sebe dosedají a pochopitelně síla, kterou jsou tlačeny proti sobě. Zjednodušme si celý praktický příklad na to, co všichni známe z některých televizních ukázek.
Proti sobě jsou postavena dvě ocelová kola (soukolí), jedno pevně uložené a větší, druhé kyvně uložené a menší. To menší, říkejme mu pastorek, má rameno, na něž „instruktor“ vkládá závaží. Soukolí se otáčí a hmotnost závaží se zvyšuje. Tím pádem se zvyšuje síla, která tlačí soukolí proti sobě.
Bez účinného mazadla vbrzku vzroste třecí odpor na takovou hodnotu, že se soukolí zastaví. Pokud budeme trvat na jeho otáčení při stále se zvětšujícím třecím zatížení, přeženeme to zcela jistě s výkonem někde jinde v systému. Pakliže nezničíme samotný převod, přestoupíme konstrukční parametry systému a ten přestane vykazovat bezvadnou funkci, popřípadě se zastaví vůbec. „Zázrak“ mazadla Ovšem použijeme-li mazadlo, v našem případě olej, tření se podstatně zmenší a zatížení systému převodu může být úměrně mazacím schopnostem média vyšší. Z drobného příkladu plyne, a pochopitelně, že tvůrci této demonstrace, kterou jsme si vypůjčili, k takovému závěru směřují, že čím lepší mazadlo, tím méně ztrát, tím méně vynaložené energie, tím méně nákladů. Paralelně vzato, čím lepší motorový či jiný mazací olej, tím méně starostí s údržbou vozidla a tím menší provozní náklady.
Jakékoliv mechanické zařízení a vozidlo tím více pochopitelně olej potřebuje v poměrně velkém množství. Pro různé účely jsou i různé typy olejů. Od hydraulických, které jsou využívány jako tlaková média v zařízeních pracujících na principu vyvození tlaku na plochu, přes převodové oleje až po oleje motorové. Liší se svými chemickými vlastnosti a mnohdy i způsobem výroby či zušlechtění. Pro různé použití Na první pohled má každý z nich zcela jinou viskozitu, laicky řečeno, každý z nich je jinak hustý. Viskozita oleje a jeho mazací schopnosti jsou závislé kromě jiného na vlastní teplotě a teplotě prostředí, ve kterém působí. Jednou ze základních vlastností mazacích olejů je schopnost odvodu tepla, které vzniká právě při tření. Popsané vlastnosti olejů jsou předmětem zkoumání, vylepšování a nezřídka obsahují nejedno tajemství každého jednoho výrobce.
Mohli bychom zde zeširoka rozebírat vývoj motorových olejů za posledních sto let, ale vzpomeňme si jen na dobu nedávno minulou, kdy jsme měli na výběr podstatně méně druhů olejů než je dnes běžně zvykem. Co to jen bylo za novinku, když se začal do vozidel prodávat celoroční olej. Byly totiž doby, kdy se olej v motoru i jiných technických podskupinách vozidla měnil také v závislosti na ročním období.
Dnes se téměř každý výrobce rád pochlubí tzv. prodlouženými lhůtami výměny motorového oleje, které u těžkých nákladních vozidel nezřídka počítají i se stotisícovými proběhy kilometrů. Pochopitelně většinou jde o tzv. ideální stav, motorový olej je třeba vyměnit v souvislosti se zatížením vozidla podle předepsaných norem, a ty většinou s ideálním provozem nepočítají. Optimálně není pravděpodobě Tak jako ve všech oborech lidské činnosti i při sestavování harmonogramů pro výměnu motorového oleje existuje několik variant. Varianta optimistická, pesimistická, optimální a pravděpodobná. V tomto případě bude varianta pravděpodobná znázorněna někde mezi variantou optimální a pesimistickou, blíže té první. Co z toho plyne? Vždy je potřeba dodržovat pokyny výrobce a nebo se je ještě snažit poněkud zpevnit koeficientem bezpečnosti.
Olej je tekutina, která vedle paliva znamená pro nákladní vozidlo téměř to, co krev pro lidské tělo. Bez něj to zkrátka nejde. I když existují různé přídavky, aditiva, některé seriózní, některé méně, jejichž výrobci a distributoři zaručují funkci mechanického systému i bez oleje. Přesto, že v takovýchto případech je možné nalézt vždy celou řádku otázek jenž lze jen těžko zodpovědět, spokojme se s tím, že základní substancí, která nakonec mezi třecími plochami zůstává, byť jen v minimálním množství, je přece jen olej. Výnosný obchod Drobný exkurz mezi důvody potřeby mastných tekutin zcela viditelně odkrývá jednu z velkých obchodních příležitostí ve světě tzv. „byznisu“. Ti, kteří „kouzelnou“ tekutinu – v tomto případě ropu – těží, jsou opravdu u korýtka. Velmi solidně jsou na tom i společnosti a jednotlivci, kteří ropu zpracovávají a posléze prodávají. Nebudeme mluvit o benzínu a příbuzných sloučeninách jejichž potřeba a spotřeba je na začátku dvacátého prvního století opravdu enormní. Ani obchod s mazacím olejem není jistě špatný.
Existují tzv. tradiční společnosti, jejichž značku pozná každý řidič, a nejenom on, na první pohled. Jsou však také společnosti a značky, které vznikají a zanikají jako účelové či z jiného důvodu zřízené. Nejvíce potřebných informací o producentech popřípadě prodejcích olejů v ČR je možno získat v odborném sdružení Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu ČAPPO.
Společnosti zde združené hrají jasný prim v oboru. A proto, zcela jistě neprohloupí ten, kdo dá na výrobky značek ze sdružení ČAPPO.
Nehledě na to, že zmíněné sdružení je odborným garantem mnoha závažných dění v oboru i v aktivitách s výrobou a prodejem motorových olejů souvisejících. Pamatujme si jedno pořekadlo: „Kdo maže, ten jede,“ zmenšuje se tím totiž tření a o to jde! zdroj: Trucker 4/2004 |