Představujeme
MOSTY – SUCHOU NOHOU DO MACAA
Milan Olšanský 12.02.2019 05:22
Dvacátého čtvrtého října loňského roku se stal více než třicetiletý sen pravdou. Od toho dne lze přejet přes v teritoriu jižní Číny deltu Perlové řady z Honkongu do Macaa po soustavě mostů a podmořským tunelem.
Několik mostních děl, umělých ostrovů a tunelů, jednoduše známých pod souhrnným označením Most „Hongkong-Ču-chaj-Macao“ je nejdelší uměle postavenou cestou překonávající vodní hladinu na světě. Celé silniční spojení je dlouhé
55 km a přetíná téměř po přeponě jihočínské pobřeží s jedenácti velkými městy reprezentujícími zhruba 68 milionů obyvatel.
Devítiletá stavba
Stavět se začalo v roce 2009 s předpokládaným koncem o sedm let později. Bohužel, jak to tak bývá, stavba se poněkud opozdila v rámci revokovaného řízení jejich dopadů na životní prostředí. Další problematika, kterou bylo nutno při celém kolosálním projektu zvládnout, souvisela s navýšením původního rozpočtu a v té souvislosti též s jistou korupcí.
Hlavní část celé nad a podmořské cesty tvoří 22,9 km dlouhé mostní spojení zahrnující tři visuté mosty (s rozpětím 280 m a 460 m) spojující umělý ostrov u břehů Ču-chaje (Zuhaj) s další stejnou stavbou, kde začíná 6,7 km dlouhý podmořský tunel. Ten vystupuje z vody v rámci dalšího umělého ostrova na hranicích Hongkongu. Odtud vede 12 km dlouhá cesta opět po mostech a tunelem označovaná jako Hong Kong Link Road ústící na ostrově Lantau, kde je též hongkongské mezinárodní letiště.
Kombinace mostů a tunelů
Na druhé straně je analogicky postavená 13,4 km dlouhá další kombinace mostů a tunelu označovaná jako Zhuhai Link Road, která se zde napojuje na silniční sítě Ču-chaje a Macaa. Samozřejmě, že nejvíce nové spojení ocení obchodní silniční doprava a další obslužné systémy. Až do podzimu minulého roku tak museli řidiči vozidel převážející cestující či náklad z Hongkongu do Macaa volit cestu po pobřeží v délce cca 200 km přes města Šen-čen (Shenthen), Čung-šan (Zhongshan) a Ču-chaj (Zuhaj), což jim trvalo zhruba čtyři hodiny. Cestující, kteří chtěli využít lodní dopravu, mohli počítat s jednohodinovou cestou z přístavu Aberdeen nebo z jednoho z hlavních ostrovů Hongkongu Kowloonu rychlou lodí. Dnes to trvá po mostech a podmořskými tunely (v každém směru tříproudá silnice) necelých 30 minut.
Připraveno pro budoucnost
V době začátku stavby přemostění ústí Perlové řeky hovořily vypočtené předpoklady o 11 vozidlech, které vjedou na most každou minutu. V roce 2035 to má být již vozidel 40! Je tedy zřejmé, že se stavba nejen vyplatí, ale navíc, že je jednoduše nutná. Zpočátku zněl rozpočet stavebního díla na 18 mld. HK dolarů, o který se měla podělit ona vzpomínaná tři města – Hongkongu, Ču-chaj a Macao. Od okamžiku, kdy příspěvek Hong Kongu stoupl ze 7,76 mld. HK dolarů na 11,7 mld. je však finální cena zahalena tajemstvím. Jistý je jen podíl na celkové sumě, který má největší právě Hongkongu, následuje Ču-chaj (Čína) a třetím nejmenším příspěvkem se blýsklo Macao. Více než polovina celkových nákladů však je kryta bankovními půjčkami.
Převzato z časopisu