Představujeme
Mikrovlnné opravy silnic Futtec – Konec výtluků v Čechách?
Lukáš Dittrich 22.02.2024 02:30
Foto: Lukáš Dittrich
Kvalitně opravit malé výtluky je z mnoha důvodů důležité, ale v ČR to obvykle bývá problematické. Technologicky jednodušší opravy totiž nemají příliš dlouhou trvanlivost. Co s tím? Česká společnost Futtec nedávno představila zajímavé řešení.
Jméno Futtec asi široké veřejnosti nic moc neřekne, společnost jako taková ale není úplně nová. Založena byla už v roce 2011 a od té doby vyvíjí techniku mikrovlnného ohřevu vozovky pro jejich opravy. Jeden ze zlomových momentů nastal letos, když MDČR uznalo tuto techniku jako jeden z možných oficiálních postupů údržby pozemních komunikací, což otevřelo dveře systému označovanému za „mikrovlnného cestáře“ k širšímu použití v reálném provozu. Proč by to mohla být revoluce?
Foto: Lukáš Dittrich
Velkým problémem údržby tuzemských komunikací je jistá nepružnost, kdy jednotlivé firmy příliš nechtějí dělat drobné, ale kvalitní opravy zahrnující třeba i frézování vozovky. Jednoduché rychlé opravy v podobě zasypání výtluku směsí zase nemívají dlouhou životnost. Jenže na druhou stranu, čím dříve se výtluk opraví, tím je menší a tím by měla být oprava levnější. Například obce ovšem narážejí na potíž, kdy firma přijede až tehdy, pokud toho bude mít na práci více. Jezdit někam kvůli jednomu výtluku se jí nevyplatí. Přesně na tyto komplikace míří společnost Futtec. Od počátku je její technika koncipována tak, aby bylo vše jednoduché, kvalitní, trvanlivé, a hlavně proveditelné v malém měřítku. Cílem je provádět preventivní drobné opravy silnic, jež v konečném důsledku zvýší jejich životnost a až o polovinu zlevní údržbu.
Zařízení aktuálně vstupující na trh se jmenuje FT-3+. V zásadě jde o větší vozík s vlastním pojezdem, který generuje mikrovlny. Ty obstarají ohřev vozovky v okolí výtluku. Toto je naprosto klíčové, protože díky ohřevu (přibližně na 125 °C) asfalt změkne a díky tomu dochází k dokonalému propojení nové směsi nasypané do výtluku s původní obrusnou vrstvou vozovky. V opravě tedy nevzniká žádná spára, kam by mohla natéci voda a znovu dané místo poškodit.
Ohřívání asfaltu není žádnou revolucí, ale dosud se k tomu využívalo hlavně infračervené záření pracující s podstatně menší vlnovou délkou. To v praxi znamená, že byla ohřívána jen malá část vrchní vrstvy, respektive bylo možné prohřát celou obrusnou vrstvu vozovky, ale na povrchu už byl asfalt spálený. Mikrovlny využívané společností Futtec dokážou prohřát asfaltovou vrstvu rovnoměrně až do hloubky 8 cm, přičemž podle norem má mít obrusná vrstva vozovky čtyři až šest centimetrů. Tento princip práce navíc umožňuje kvalitní opravy i za nízkých teplot a nevadí ani vlhkost. Využití je tak celoroční. Jediným limitem je vytrvalý déšť, kdy by po silnici tekla voda.
Foto: Lukáš Dittrich
V praxi je oprava výtluku velmi rychlá. Od příjezdu po odjezd firmy provádějící opravu standardního výtluku by nemělo uplynout více než šedesát minut, přičemž zhruba půl hodiny trvá, než je okolí výtluku nahřáté na správnou teplotu. Společnost Futtec dodává kromě mobilního nahřívače asfaltu také mikrovlnnou pec pro rozehřátí asfaltové směsi (FF-9). Počítá se s tím, že ta bude dodávána v pytlích, což ale dnes není běžné. Ve studeném stavu je směs tvrdá, po rozehřátí v peci na 165 °C začne být sypká a potřebné množství je poté nasypáno do výtluku. Následuje zhutnění vibrační deskou, zachlazení vodou a je hotovo.
Futtec vidí budoucnost svých strojů coby doplněk flotily pro velké firmy, počítá se ale také s možností prodeje obcím nebo půjčovnám. Opravy jsou tak jednoduché, že by je mohla využívat i široká veřejnost pro údržbu svých soukromých příjezdových cest. Pomocí této techniky už v rámci testů Futtec opravil na českých komunikacích zhruba tisíc výtluků, některé z nich byly dokonce i na frekventovaném pražském Barrandovském mostě. Právě mosty představují další zajímavou možnost využití mikrovlnných oprav. Při tradičních postupech hrozí kvůli frézování poškození izolace mostů. Toto riziko v případě techniky Futtec odpadá.
Kromě stroje označeného jako FT-3+ s cenou zhruba 1,5 milionu je vyvíjeno také provedení FT-5. To je pětkrát výkonnější, pracuje na trochu jiném principu (ačkoliv i zde hrají hlavní roli mikrovlny) a především by mělo jít o koncept „vše v jednom“, pracující zcela autonomně. Tento stroj už tak má vlastní generátor elektrické energie a jeho součástí jsou i dvě pece pro nahřátí nové směsi. Fakticky by mělo stačit tuto věc postavit nad výtluk, potvrdit zahájení opravy a za chvíli by mělo být hotovo. Zatím jde ale pouze o prototyp.
Převzato z časopisu