Představujeme
Mercedes má nejvýkonnější produkční čtyřválec světa
Ondřej Štaidl 14.06.2019 07:00
Sportovní divize AMG vyvinula nový motor, který se představí v připravovaném modelu Mercedes-AMG A45. S výkonem 310 kW (421 k) je to nejvýkonnější sériově vyráběný čtyřválcový motor na trhu. Je ručně montován ve výrobní lince v Affalterbachu a používá technologie z formule 1.
Nově vyvinutý dvoulitrový motor označený M 139 bude k dispozici ve dvou výkonových variantách. Základní verze nabídne výkon 285 kW (387 k), silnější v modelu A45 S dokonce 310 kW (421 k). S litrovým výkonem až 155 kW (211 k) se motor dostává do teritoria supersportovních vozů. Krom extrémních výkonů má nový motor zaujmout také okamžitou odezvou a vyváženou křivkou kroutícího momentu. Ten má maximální hodnotu 500 Nm. Inženýři se snažili dosáhnout projevu atmosféricky plněného motoru se špičkou výkonu v 7200 min-1. Všechny nové motory M 139 se montují ručně v prvním patře výrobního závodu AMG v Affalterbachu, kde byla instalována zcela nová výrobní linka. Každý motor sestavuje od začátku až do dokončení jediný mechanik.
Výhody otočení o 180 stupňů
Nová generace čtyřválcového motoru přináší hned několik zajímavých konstrukčních řešení. Ve srovnání s podobně příčně uloženým čtyřválcem M 260 v modelech AMG A35 se nový M 139 otočil v motorovém prostoru o 180 stupňů. To znamená, že turbodmychadlo a výfukové svody jsou nyní umístěny v zadní části motorového prostoru před kabinou. Díky tomu mohl být sací systém umístěn vpředu u předního nárazníku. To napomohlo mnohem lepšímu vedení vzduchu s kratšími vzdálenostmi a menšími odchylkami jak na straně sání, tak na straně výfuku. Přepracované uspořádání rovněž umožňuje jednodušší a aerodynamicky výhodnější konstrukci přední části vozu.
Nové turbodmychadlo kombinuje velkou citlivost při nízkých otáčkách motoru s vysokým výkonem v horním rozsahu otáček. Krom toho je skříň turbíny rozdělena na dva kanály, které usměrňují průtok výfukových plynů. Cílem takzvaného dvoukomorového turbodmychadla je zabránit tomu, aby se jednotlivé válce při práci navzájem negativně ovlivňovaly. Výsledkem je vyšší točivý moment v nižších otáčkách a extrémně rychlá odezva. Kromě toho mají hřídele turbíny válečková ložiska stejně jako v motoru AMG 4.0 V8 použitém ve čtyřdveřovém kupé AMG GT. Tato ložiska výrazně snižují mechanické tření uvnitř turbodmychadla. Maximální plnicí tlak je 2,1 baru u silnější verze S a 1,9 baru v základním provedení.
Elektronická regulace plnicího tlaku
Elektronicky řízený ventil turbodmychadla umožňuje přesněji a rychleji regulovat tlak při akceleraci z částečného zatížení ve středních a nízkých otáčkách. Cílem je opět okamžitá reakce na plynový pedál. Řídící jednotka při tom vyhodnocuje různé aspekty jako je například teplota nasávaného vzduchu, teplota motoru, otáčky nebo atmosférický tlak.
K chlazení turbodmychadla se kromě oleje a vody používá také vzduch. Ten je k němu přiveden deflektorem z přední masky chladiče, který je napojený na potrubí pod kapotou. Tento koncept chlazení byl poprvé použit v roce 2014 u modelu AMG GT. Turbodmychadlo má navíc integrovanou tepelnou izolaci zabraňující šíření teplého vzduchu do motorového prostoru.
Celohliníková kliková skříň je vyrobena stejnou technologií, která se používá při výrobě motorů v motorsportu. Speciálně odlitý hliník se vyznačuje vynikající tuhostí, nízkou hmotností a umožňuje dosažení spalovacího tlaku až 160 barů. Kombinace lehké klikové hřídele s kovanými hliníkovými písty zaručuje nízké tření a vysokou pevnost. Olejová vana obsahuje přepážky, které zabraňují přelívaní olej při velkém bočním přetížení, například při jízdě na závodním okruhu.
Povrch válců z formule 1
Pro snížení tření mezi písty a válci jsou stěny válců potaženy patentovanou technologií Nanoslide. Díky tomu je povrch dvakrát odolnější a trvanlivější. Stejnou technologii používá i motor ve voze formule 1 Mercedes AMG Petronas Motorsport.
Přemístění a mírné naklonění vstřikovacích trysek a systému zapalovacích svíček v hlavě válců umožnilo výrazně zvětšit výfukové ventily ve srovnání s předchozím motorem M 133. Poprvé je u čtyřválcového motoru použit systém dvoustupňového vstřikování paliva. Rychlé a přesné ovládání piezo vstřikovačů dodává v první fázi palivo do spalovacích komor při tlaku až 200 barů. Ve druhé fázi je palivo vstřikováno do sběrného sacího potrubí pomocí elektromagnetických ventilů. To je nutné pro dosažení vysokého výkonu motoru. Elektronicky řízený přívod paliva má provozní tlak 6,7 baru.
Všechen výkon chladí speciálně pro tento motor vyvinutý systém s přídavnými chladiči v podbězích předních kol. Samostatný chladící systém podpořený výměníkem tepla dostala i převodovka. Dokonce i řídící jednotka motoru je namontována u airboxu poblíž vzduchového filtru, kde je chlazena proudem vzduchu. Nezbývá než se těšit na první svezení s nejostřejším čtyřválcem na trhu. Model AMG A45 byl měl dorazit k autorizovaným dealerům během druhé poloviny tohoto roku.