Představujeme
MERCEDES-BENZ SPRINTER – Sprinter na startu
Branko Remek 03.04.2018 12:37
Představujeme
Za více než dvě desetiletí výroby se užitková „dodávka“ Mercedes-Benz Sprinter stala legendou i idolem snad na všech kontinentech.
Od roku 1995 bylo vyrobeno a prodáno 3,4 mil. vozů řady Sprinter. Nejvyšší roční výroba v roce 2017 přesáhla 200 000 vozů. Po dvou, resp. třech generacích celý svět s napětím očekával dlouho avizovanou a pečlivě utajovanou novinku. Na velkolepé show byl nový Sprinter představen v ostrovní hale největšího říčního přístavu Evropy v Duisburgu na Rýnu. Kdo však očekával zcela revoluční design, překvapující konstrukci či techniku, byl zklamán. Na první pohled se novinka tváří jen jako facelift. Stojíme na prahu nového věku dopravy osob i zboží, kde automobil přestává být tím nejdůležitějším ústředním prvkem, ale stává se jen jedním ze článků tvořících logistický systém přepravy. Vedení koncernu Daimler A.G. bylo při premiéře zastoupeno na nejvyšší úrovni. Vedle manažera P&R (Florian Martens) vystoupili Volker Mornhinweg, vedoucí divize MB Vans, a předseda představenstva a vedoucí divize MB Cars Dieter Zetsche.
Přístup tvůrců je vyjádřen ústředním mottem CASE, tj. Connected – Autonomous – Shared&Services – Electric, tedy Propojený – Nezávislý – Sdílený – Elektrický). Tytam jsou doby, kdy u automobilu šlo jen o jeho konstrukci, tj. strojařinu, případně mecha-troniku. Dnes se řeší propojení celého složitého systému přepravy, tedy automobilu nabitého dílčími elektronicky řízenými systémy s vlastní palubní diagnostikou s externími systémy 3D navigace, navázání na dispečink přepravy a servisování vozů, propojením s dopravními systémy řídícími dopravu v městských aglomeracích, atd. Jako příklad lze uvést vozidlo přepravní společnosti zajišťující dodávky zboží ke konečnému zákazníkovi, tzv. Last mile, kde řidič jen sleduje na velkém displeji informačního systému, co má vykonat, a počítačový program jej postupně navádí na jednotlivé adresy zákazníků tak, aby zboží bylo doručeno v dohodnutém čase s minimalizováním délky trasy a při sledování dopravní situace s řešením objízdných tras v případě nutnosti. To je velmi důležité zejména pokud se jedná o elektromobil s omezeným dojezdem. Pokud řidič zadá i nutnost doplnění paliva, systém vyhledá nejbližší čerpací stanici s aktuálně nejnižší cenou a přidá ji do trasy jako průjezdní bod tak, aby nebyl narušen časový harmonogram.
Podívejme se však, co je nového u staronového Sprinteru s neuvěřitelným počtem variant (1700). Při zachování hlavních rozměrů vozů předchozí generace jde především o stylistické úpravy přední části se zakomponovanými hlavními LED světlomety, zadní část se sdruženými LED svítilnami a zcela nový interiér. Nová je palubní deska s přístroji, displeji a intuitivními ovladači. V základním provedení vypadá poněkud stroze, ale v nejvyšším vybavení budete potřebovat zvláštního průvodce jen pro ovladače na volantu. Pod pojmem konektivita si můžete představit propojení USB pro chytré telefony, WiFi pro PC a tablety pro cestující a pro řidiče radarové a kamerové systémy pro couvání, parkování, hlídání mrtvých úhlů, aktivního tempomatu udržujícího rychlost a bezpečný odstup či jen relativně jednoduché systémy nouzového brzdění nebo vedení v pruhu. Samozřejmostí je výkonná soustava vytápění a větrání s nově uspořádanými výdechy a klimatizací (na přání). U skříňových karoserií hloubavého pozorovatele musí zaujmout snížení podlahy skříně o 80 mm u některých provedení. To, co umožnilo zvýšení ložného objemu skříně, snížení vlastní hmotnosti a tím i zvýšení užitečné hmotnosti o 50 kg, není vidět.
Revolucí u typové řady Mercedes-Benz Sprinter je totiž první použití předního pohonu od příčně uloženého spalovacího motoru nebo elektromotoru, vedle již známého a tradičního zadního pohonu od podélně uloženého motoru s převodovkou. Pro ústrojí předního pohonu byla vyvinuta i nová samočinná devítistupňová převodovka s komplexním kapalinovým měničem momentu a alternativní manuálně ovládaná šestistupňová převodovka. Od verze s předním pohonem byl již jen krůček k variantě s podélně uloženým motorem a pohonem všech kol, která je rovněž v základní nabídce. Pionýrem těchto variantních řešení pohonu byl ovšem před drahnými lety Ford Transit, u Daimleru pak řada V (Vito/Viano). Logistika již vstoupila i do servisních služeb, kde nová filozofie spočívá v tom, že ne majitel či provozovatel vozidla si hlídá servisní intervaly, ale naopak servis sleduje vozidlo v provozu, má informace o možných závadách a povolává vůz k provedení pravidelných servisních úkonů, případně těch mimořádných, kdy včasné odstranění drobné závady může předejít velkým škodám. Zahájení prodeje novinky v Evropě je naplánováno na letošní červen (v této době vám přineseme i první redakční test), e-Sprinter bez přímých emisí výfukových plynů vyjede k zákazníkům o rok později, přičemž zaváděcí cena u nás odstartuje na 545 000 Kč bez DPH. Výrobní závody Daimler pro řadu MB Sprinter jsou čtyři, dva v Německu (Düsseldorf a Ludwigsfelde), další v USA (Charleston) a čtvrtý v Argentině (Buenos Aires).
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)