Představujeme
MAZ novinkou na českých silnicích
18.03.2006 00:00
|
Dovozce - třebíčská společnost TRADO Holding - uvádí na český trh trucky z produkce litevského závodu MAZ Baltija Vilnius, který se zabývá montáží nákladních automobilů a autobusů značky MAZ (Minskij Avtomobilnyj Zavod) různých modifikací a provedení s homologací pro trhy EU. Základní robustní konstrukce pochází z Běloruské automobilky, ale v Savanoriu u Vilniusu na montážní lince jsou do tohoto základu montovány komponenty z produkce renomovaných evropských výrobců: motory Deutz nebo MAN (Euro 3 a nyní už i Euro 4), převodovky ZF, spojky Sachs, elektronika Bosch atd..
Samozřejmě, že dovozce nehodlá na český trh dodávat všechny modely, které litevský závod montuje. Ale v katalogu, který jsme získali je uvedeno celkem deset trucků, počínaje modelem MAZ 437030 - podvozek s konfigurací 4x2 a celkovou hmotností 10 tun - přes sklápěče MAZ 551633 s konfigurací 6x4 a celkovou hmotností 44 tun až po tahače návěsů MAZ 544069 4x2. To co zcela určitě bude přitahovat pozornost zákazníků, je cena.
Podvozek 4x2 s motorem Deutz začíná na ceně 920 000,- Kč, nejdražším modelem je třístranný sklápěč 6x4 s motorem MAN a s korbou o objemu 11 m3 v ceně necelých 1,8 milionů korun (bez DPH). Otázkou samozřejmě zůstává, jak se podaří dovozci, resp. prodejcům v jednotlivých regionech, prolomit hradbu nedůvěry českých dopravců ke kvalitě vozidel pocházejících z automobilek z bývalého Sovětského svazu. My jsme měli díky laskavosti dovozce firmy TRADO Holding a středočeského dealera firmy PHC možnost si na „vlastní kůži“ MAZ vyzkoušet „in natura“, při zhruba hodinové seznamovací jízdě nedaleko Prahy. Přinášíme vám tedy v následujících řádcích nikoliv standardní test, ale spíše první dojmy. MAZ 551633 (6x4) sklápěč Při pohledu do katalogu nás napadlo, že zřejmě nejžádanějšími modely budou sklápěče, kterých je v nabídce pět a to kompletních i s korbou. My jsme měli možnost usednout za volant modelu MAZ 551633 6x4, což byl jednostranný sklápěč s šestiválcovým vznětovým přeplňovaným motorem Deutz BF6M1013 FC Euro 3 s výkonem 210 kW (285 k) a největším točivým momentem 1050 Nm při 1400 min-1, spojka MFZ 395 a devítistupňová přímo řazená převodovka ZF9S-75. Na podvozku tvořeném robustním žebřinovým rámem s tuhými nápravami odpruženými listovými pružinami (bubnové brzdy na všech kolech se systémem ABS) je standardní trambusová budka a neméně robustní jednostranně sklopná korba dodávaná již přímo z montážního závodu v Litvě. Vozidlo o délce 7550 mm a s rozvorem 3350 + 1400 mm má technicky přípustnou hmotnost 33 500 kg při provozní hmotnosti 12 500 kg. Objem korby je 12,5 m3.
Konkrétní vozidlo za sebou mělo několika týdenní „turné“ po Slovensku, Slezsku a Moravě, které zakončovalo předváděcími akcemi v Čechách. Takže 20 000 km, které ukazovalo počítadlo na tachometru, najelo několik desítek řidičů ve velmi drsných podmínkách lomů a pískoven. Nedělejme si iluze, že by právě tito řidiči zacházeli s demonstračním vozidlem nějak v „rukavičkách“. Měli jsme možnost se několika obdobných předváděcích akcí zúčastnit a zdá se, že hlavním heslem řidičů, kteří se s novým truckem svezli, bylo „z cizího krev neteče“.
Do kabiny se nastupuje po třech schůdcích, sedadlo je seřiditelné, i dlouhý řidič má dostatek místa za volantem. Tedy volant, asi by bylo lepší použít výraz „kormidelní kolo“, protože před řidičem je ohromné kolo se dvěma příčkami s relativně tenkým věncem. Pravdou ale je, že sloupek volantu je nastavitelný a že importér v rámci předprodejního servisu hodlá u vozidel předávaných zákazníkům montovat menší volant. MAZ totiž má dostatečně výkonný posilovač řízení. Palubní deska s přístrojovým panelem je velmi jednoduchá, ale nepostrádá žádné podstatné přístroje či kontrolky. Tachograf je umístěn v její levé části. Ačkoliv design interiéru kabiny, spínačů i ovládacích páček pravděpodobně bude hodně letitý, vše bylo plně funkční a v relativně dobrém dosahu řidiče.Řadicí páka převodovky je umístěna vpravo na nevelkém středovém tunelu. Schéma řazení „dvojité H“ vedle sebe jištěné přetlačným perem je uplatňované u celé řady vozidel v tomto segmentu, jde tedy o v mnohatisícových sériích vyráběnou převodovku ověřenou v provozu. U konkrétního vozidla šlo zpočátku řazení dost ztuha. Počasí byl hodně mrazivé a tak asi chvilku trvalo, než se zahřál olej.
Studený motor Deutz ožil po velmi krátkém žhavení na první otočení klíčkem. Kabina je dostatečně odhlučněna, což jsme poznali při následné jízdě v terénu, kdy bylo nutné občas využívat vyšší otáčky. Spojka a převodovka pracovaly spolehlivě a tak vlastně nebýt „překážejícího kormidelního kola“, bylo by řízení těžkého trucku docela příjemné. S MAZem jsme jezdili po silnicích nižších kategorií a hlavně po polních cestách či šotolinových lomových „silnicích“. Vzhledem k mrazu byl ale jejich povrch zcela tvrdý, takže nebylo nutné ani uvažovat o použití uzávěrky diferenciálu.
První dojmy? Jednoduchý „pracant“ určený do pískoven a lomů s využitím v čistě regionální dopravě sypkých materiálů na kratší vzdálenosti. Solidní motor s přiměřeným výkonem, dobře odstupňovaná převodovka. Jízdní vlastnosti (najeli jsme ale málo kilometrů) dobré, dílenské zpracování bez větších připomínek. Design jak karoserie, tak interiéru bez komentáře, v každém případě je plně funkční a odpovídá předpokládanému nasazení vozidla v drsnějším provozu lomů, pískoven, větších staveb apod..
Velkým lákadlem je uváděná katalogová cena 1 550 000 Kč (zvláště při porovnání s cenami obdobných vozidel u renomovaných značek MAN, Mercedes-Benz, Scania, Volvo apod.), na straně druhé si přiznejme, že zde zatím chybí větší zkušenosti s touto značkou a z toho pramení i určitá nedůvěra. Servis na motory a převodovky je již domluven u značkových zástupců, tak jak se buduje síť prodejců v jednotlivých krajích Česka, tak vzniká i síť smluvních značkových servisů, tak aby ve všech regionech byl dobře dostupný. A první informace hovoří o tom, že o sklápěče MAZ projevili značný zájem právě dopravci, kterým končí životnost sklápěčů LIAZ, přepravují sypký materiál na kratší vzdálenosti a potřebují jednoduchý ale spolehlivý truck na tuto práci. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 2/2006 |