Představujeme
Manipulační technika - Vidlice na vše nestačí
-red- 17.08.2011 00:19
Technika
Manipulace s některými náklady by bez netradičních postupů byla velmi složitá, pomalá nebo příliš drahá.
Mnoho druhů zboží by se nikdy nedostalo ke svým zákazníkům, kdyby neexistovaly společnosti, které se zabývají konstrukcí a výrobou speciálních přídavných zařízení. Přídavná zařízení mohou být osazena jak na čelní vysokozdvižné vozíky, což je častější případ, tak na skladovou manipulační techniku. Ve většině případů je přídavné zařízení umístěno na vybraný vozík trvale, protože častá změna manipulačního zařízení není příliš provozně efektivní. Záleží ale samozřejmě na konkrétních provozních podmínkách a vnitřních potřebách uživatelů.
Přesná specifikace nákladu je klíčová
Zákazník musí přesně specifikovat druh zboží, jeho rozměry, hmotnost, způsob balení, maximální výšku manipulace. Správný výběr přídavného zařízení s dostatečnou nosností a správný výběr vozíku, rovněž s dostatečnou nosností i v nejvyšší výšce zdvihu je již na dodavateli manipulační techniky, který s výrobci přídavných zařízení velmi těsně spolupracuje.
Nosnost vozíku je stanovena tak, aby zbytková nosnost v určité výšce odpovídala potřebám uživatele a bezpečnosti provozu. Na zbytkovou nosnost má vliv mnoho okolností, například typ pneumatik (vzdušnice zbytkovou nosnost snižují), jednoduchá nebo zdvojená kola (zdvojená ji zvyšují), boční posuv (integrovaný zmenšuje vzdálenost přídavného zařízení od nosné upínací desky, takže zbytkovou nosnost zvyšuje). Boční posuv je v současnosti standardně montován na celou škálu vysokozdvižných vozíků a přídavných zařízení. Umožňuje efektivnější využití provozu vysokozdvižného vozíku, snižuje manipulační čas a zlepšuje pohyblivost a ovladatelnost vozíku.
Přídavná zařízení mohou mít jednu, dvě nebo více hydraulických funkcí, což je nutné zohlednit již při objednávání vozíku. Požadavky na připojení hydrauliky a správný pracovní tlak musí být výrobcem přídavného zařízení vždy přesně specifikovány.
Je z čeho vybírat
Každý z výrobců disponuje širokou škálou základních řad přídavných zařízení. Jednotlivé typy mohou být dále upravovány a vyladěny přesně podle požadavků zákazníka. K nejběžnějším a nejpoužívanějším přídavným zařízením patří různé polohovače vidlic, vidlice s proměnlivou roztečí, vidlice pro manipulaci se dvěma, třemi nebo dokonce čtyřmi paletami najednou, což je obvyklé například v nápojářském průmyslu, čelisti, ať již rovné pro manipulaci s předměty obdélníkových nebo čtvercových tvarů (bílá technika, elektronika, balíky sběrového papíru, balíky v papírenském průmyslu aj.) nebo zaoblené pro manipulaci s papírenskými rolemi, sudy, betonovými skružemi nebo trubním programem.
Ke speciálnějším přídavným zařízením patří trny na svitky plechu, drátů nebo koberce, push/pull bezpaletová manipulace, rotátory nebo teleskopické vidlice. Různé druhy zboží, například bílá technika nebo elektronika, jsou citlivější na tlak čelistí než jiné. Inteligentní čelisti dokáží svůj tlak přizpůsobit automaticky, při manuálním nastavení tlaku je kladen větší důraz na dodržování technologického postupu a předcházení poškození zboží. Riziko poškození zboží eliminují i různé materiály a různá provedení styčných ploch čelistí. Těžké kluzké náklady vyžadují větší sílu sevření, než měkké a stlačitelné náklady. Úprava pogumováním kontakt změkčuje, vroubkování nebo větší styčná plocha čelistí snižuje riziko prokluzu.
Zdroj: Doprava a silnice 07/11