Představujeme
Iveco – Stralis Hi-way 460
Jiří Krenar 14.02.2013 10:33
Už skoro čtyři roky jdou prodejní čísla italské automobilky „mírně“ z kopce. Nový tahač by měl tento negativní směr otočit.
Iveco Stralis před lety vstoupil na trh dálkových tahačů docela úspěšně, nicméně jeho pozice se nezlepšovala, přestože mohl nabídnout solidní motory Cursor. Ale například vývoj interiéru poněkud zaspal dobu, a zvláště pak jeho dílenské zpracování či použité levné plasty nejen na palubní desce se staly terčem řady poznámek od řidičů. V rámci přechodu na vyšší emisní normu Euro 6 proto v Ivecu tahač Stralis z gruntu inovovali – to ale není totéž, jako zkonstruovat zcela nové auto – a přicházejí s modelem Hi-way.
Nový Stralis Hi-Way nabízí jak designérské změny na přídi, tak zmodernizovaný interiér, ale hlavně novou řadu motorů Cursor Euro 5 resp. Euro 6. S emisní hodnotou Euro 5 Stralis Hi-way používá šestiválce Cursor 8, 10 a 13 ve výkonových verzích od 310 do 560 k. Pro emisní normu Euro 6 přichází s novým řadovým šestiválcem Cursor v objemových třídách 9, 8, 11 a 13. Pokud jde o výkon, pak nabídka začíná na 310 k/1300 Nm a končí na 560 k/2500 Nm. Nechybí ani agregát spalující stlačený zemní plyn (CNG). Motory Euro 6 pracují s unikátním systémem Hi-e patentovaném společností Fiat Powertrain Industrial. Mohou se pochlubit extrémní účinností systému katalycké redukce HI-eSCR, takže nový Stralis je jediným tahačem na trhu, který nepoužívá v motorech Euro 6 systém EGR. Motory mají také nové elektronicky řízené turbodmychadlo s měnitelnou geometrií (eVGT). Tato technická řešení přináší významné výhody v oblasti úspory hmotnosti, nabízí to lepší spalování a tím i úsporu paliva. Navíc díky elektricky ovládané škrtící klapce na výfuku dodává motorová brzda (Super Engine Brake) dalších 30 % brzdné síly (pravdou ale je, že motoráři a technici z konkurenčních značek mají značné pochybnosti o funkčnosti celého systému po celou dobu předepsané životnosti dle mezinárodních předpisů). Filtr pevných částic dle výrobce zachycuje pouze malé částice vzniklé při spalování zanedbatelného množství oleje prošlého přes labyrint a filtr z prostoru klikové skříně a tak výrobce doporučuje vypálení filtru pevných částic po ujetí cca 400 000 km.
V souvislosti s novým technickým řešením u motorů došlo i na změny v elektronice a tak nyní nabízí Iveco u Stralise Hi-way nový telepatický systém IVECONNECT FLEET dovolující sledovat garážmistrům on-line celou řadu parametrů vozidla i chování a jízdní styl řidiče za volantem. Stejně tak pomáhá – má-li řidič ovšem zájem – zlepšovat jízdní styl s ohledem na provozní náklady a bezpečnost (Driving Style Evaluation). Pokud jde o bezpečnost, pak Stralis Hi-way má k dispozici celou řadu elektronických asistenčních systémů jako jsou ABS, ASR, Hill Holder, brzdový asistent, LDWS (Lane Departure Warning – hlídač zvoleného jízdního pruhu), ESP, ACC, DRL AEBS (systém tzv. panického brždění vozidla s funkcí Driver Attention Support function, která varuje řidiče před možným nenadálým nebezpečím) atd.. A snad ještě jedna informace, Stralis Hi-way je dodáván se třemi typy převodovek: v nabídce je 9 a 16stupňová přímo řazená převodovka se servo-shiftem, nebo automatizovaná 12stupňová EUROTRONIC, či samočinná , tzv. pro práci „stop and go".
Díky importérovi a dealerství Komercie, jsme měli možnost vyzkoušet si Stralis Hi-way v krátkém redakčním testu, který byl mírně limitován časem a pak také připojený návěs byl jenom částečně zatížen. Nicméně pro první seznámení to zcela stačilo. Navíc jsme měli štěstí na počasí, protože jsme jezdili prakticky den před větším sněžením a silnějším ochlazením, takže vozovky byly pouze mokré. K dispozici byl Stralis Hi-way 460 Euro 6, s automatizovanou převodovkou EUROTRONIC. Jen pro pořádek uvádím, že 460 k nabízí motor Cursor 11 se zdvihovým objemem 11 110 cm3, jehož výkonové parametry jsou 338 kW/1450–2000 min-1, resp. 2100 Nm/1050-1500 min-1. Na podvozku byla dlouhá, široká budka (2500 mm) s vysokou střechou (aktive Space), nápravy měly vzduchové odpružení, zadní standardní tandemová měla jednoduchou redukci.
Pracoviště řidiče nabízí opravdu dostatek prostoru a kvalitní (příplatkové) sedadlo s možností výborného nastavení i seřízení odpružení dle hmotnosti řidiče, potěšilo i vyhříváním resp. ventilací. Volant samozřejmě je nastavitelný ve dvou rovinách. Z pohledu řidiče došlo k mírnému faceliftu na přístrojovém štítu, který je dobře čitelný. Hlavní změnou je zcela nový středový panel s odkládacími prostory i multifunkční volant. IVECO použilo konečně kvalitnější materiál a také slícování jednotlivých plastových dílů se výrazně zlepšilo. Na rozdíl od konkurence není k dispozici u automatizované převodovky páčkový či kruhový volič, ale tlačítka na palubní desce vpravo od volantu (symboly D, N, R). Jsou dobře dostupná, zřetelná a vedle nich jsou nyní tlačítkové spínače adaptivního tempomatu a hlídání jízdních pruhů, dále zde bylo tlačítko asistenta rozjezdu do kopce a tlačítko uzávěrky diferenciálu. Ve střední části je sedmipalcová obrazovka nabízející bohaté menu telepatických služeb. Přibylo odkládacích schránek, držáků na nápoje, lepší je dolní lůžko, ale např. i stropní odkládací schránky byly doplněny o poličky se síťkami či přípojkami USB.
Vše seřizuji, a když dojde na zpětná zrcátka (samozřejmě elektricky nastavitelná a vyhřívaná) s potěšením konstatuji, že s ohledem na štíhlý A sloupek budky i rozměry zrcátek budu dobře vidět i na kruhovém objezdu, což si o pár minut později také při testovací jízdě ověřím. Převodovka řadí plynule a rychle – pochvala – takže první kilometry po „staré plzeňské", tj. silnici II/605 ve směru na Rudnou do logistického střediska jsou svižné a plynulé. U nakládacích ramp si zkouším manévrování, i to je velmi dobré, a díky příplatkové couvací kameře není problém ani pro méně zkušeného řidiče přesně nacouvat až k hraně rampy.
Další cesta vede na dálnici D5 a pěkně z kopce na Plzeň a zpět. Provozní brzdy zůstávají v klidu, souprava si zcela vystačí s motorovou brzdou. Kopec na druhé straně údolí zvládám na rychlostním limitu, či lépe řečeno na rychlosti kterou dovolí nastavení omezovače rychlosti. Ano, návěs je jenom zčásti naložen, ale přesto oceňuji velmi dobře odhlučněný motor, výborný výhled z místa řidiče, kvalitní sedadlo (příplatkové), přehlednost palubní desky a malý aerodynamický hluk. Na ten mají vliv i např. nové deflektory na bocích budky či optimalizované aerodynamické „límce" kryjící mezeru mezi tahačem a návěsem. To vše jsou také ušetřené litry paliva.
Krátký seznamovací test ve mně zanechal příjemný dojem a co do srovnání s předchozím Stralisem jednoznačnou pochvalu za tento výrazný posun vpřed. Otázkou tak zůstává cenový rozdíl, zvláště mezi motory Euro 5 a Euro 6 a propočet, kdy se tento rozdíl při volbě agregátu Euro 6 provozovateli „vrátí". Technicky vyspělý tahač je základ, za ten „delší konec" ale tahá hlavně řidič. Bude-li mít zájem, pak pomocí telepatického systému může průběžně svůj jízdní styl zlepšovat, snižovat tak i provozní náklady. Systém mně ukázal po skončení jízdy ohodnocení přes 90 %, ale taky jsem nikam nemusel spěchat a souprava nebyla vytížená.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)