Představujeme
Iveco Daily – kombi HPI
08.01.2004 00:00
|
Iveco Daily patří ve své kategorii k obchodně nejúspěšnějším evropským lehkým nákladním automobilům a to hlavně díky své solidnosti, budované více než 25 let. A to platí nejen o verzi Daily Furgon, která se trvale pohybuje na špici pomyslné prodejní tabulky.
Vzhledem k robustní konstrukci Iveca Daily jsou nejvíce prodávány (alespoň v České republice) vozidla kategorie „S“ (celková hmotnost 3500 kg) a „C“ (celková hmotnost do 6500 kg).
V závěru loňského roku byla u řady „S“ rozšířena nabídka vznětových přeplňovaných motorů Unijet o nový šestnáctiventilový agregát 2,3 l HPI (High Pressure Injection – vysokotlaké vstřikování) o výkonech 70 kW/96 k a 85 kW/116 k, se systémem víceventilového časování a vstřikováním Comonn-Rail druhé generace, který pracuje s tlakem až 1600 barů.
Pro náročnější použití jsou pak k dispozici motory HPT (High Performanec Turbine – vysoce výkonná turbína) o výkonech 125 a 146 koní s proměnlivou geometrií lopatek u turbodmychadla. U výkonnějších motorů je pak standardně montována šestistupňová přímo řazená převodovka.
Motory se vyznačují značnou elasticitou a tedy menší potřebou řazení, nízkou spotřebou paliva a nižšími emisemi. Také se prodloužily intervaly pravidelné údržby a výměny olejů a filtrů na 40 000 km a až na 240 000 km pro výměnu rozvodového řemene.
Současně s uvedením nových agregátů i na český trh, importér zahájil dovoz i karosářské varianty Daily kombi, která už u základního provedení, tj. s rozvorem 3000 mm, kratším zadním převisem a s nejnižší střechou (H1) nabízí dostatek místa pro řidiče + 8 cestujících, a ještě zůstává k dispozici neuvěřitelně velký nákladový prostor o objemu 3,5 m3. A právě tuto verzi Daily kombi jsme převzali ke krátkému třídennímu redakčnímu testu.
Pro Iveco Daily kombi měla na levém předním blatníku označení 35S12HPI a pětistupňovou přímo řazenou převodovku. Znamená to, že celková hmotnost vozidla je 3500 kg a pod krátkou přední kapotou je uložen výše popsaný motor Unijet 2,3 l s výkonem 85 kW/116 k s pětistupňovou přímo řazenou převodovkou ZF S 5270.
„Dajlinka“ není na našem trhu žádnou novinkou a tak její vyspělou konstrukci, kvalitní dílenské zpracování i dobré jízdní vlastnosti již známe a netřeba je znovu připomínat. U modelu kombi jsem byl spíše zvědavý na praktické využití vozidla a hlavně na výkon motoru v běžném silničním provozu.
Kdo už „dejlinku“ zná, ví, že pracoviště řidiče je prostorné, přehledné, vše má řidič v dosahu a nabízí dostatek odkládacích prostor. Základní výbava našeho konkrétního vozidla, kam patří např. el. ovládání oken i rozměrných vyhřívaných zpětných zrcátek a airbag řidiče, byla doplněna autorádiem.
Sedadlo řidiče je všestranně seřiditelné a vzhledem k absenci dělicí přepážky se dá bez problémů nastavit i do velkého sklonu opěradla, např. při odpočinku na dlouhé cestě. Krátká řadicí páka padne dobře do ruky a pochvalu si zasloužilo i přesné řazení všech rychlostních stupňů. V dobrém dosahu je i páka parkovací brzdy, umístěná vlevo u sedadla řidiče.
Dvoumístná lavice pro spolujezdce v první řadě nabízí přiměřený prostor pro dva spolucestující při jízdě na krátkou vzdálenost. Na delší trase ale budou postrádat trochu více prostoru do šířky a hlavně je budou bolet záda, protože opěradlo je dost strmě nastaveno. Ke druhé a třetí řadě trojmístných lavic vybavených samonavíjecími pásy je výborný přístup širokými posuvnými dveřmi na pravé straně vozidla.
Cestující s delší postavou by ale měl usednout spíše do druhé řady, kde je přece jenom více místa na nohy v oblasti kolen, než v řadě třetí. Pochvaloval jsem si také dostatek prostoru nad hlavou a posuvná boční okna, která umožňovala i ve vedru (klimatizace je montována za příplatek) dobré větrání celého prostoru pro cestující. Za třetí řadou sedadel pak ještě zůstává objemný nákladový prostor vybavený čtyřmi pevnými ocelovými oky na upevnění nákladu.
V našem vozidle byl na přání zákazníka vybaven elegantní podlahou z měkké pryže. Přístup k nákladovému prostoru zajišťují zadní dvoukřídlé dveře s aretací pro otevření v úhlu 90o a 180o, pod kterými je ještě velmi praktický schůdek v celé šířce dveří.
Při nakládání vozidla by si ale měl řidič uvědomit, že užitečná hmotnost (v závislosti na výbavě) je 1250 kg, takže když je „dajlinka“ plně obsazena (tj. 9 osob s průměrnou hmotností 85 kg), tak pro vlastní náklad zůstává k dispozici sice dostatek místa, ale „jenom“ 485 kg.
Pravda, vzhledem k robustní konstrukci vozidla lze celkovou hmotnost o něco „přešvihnout“, ale pak musí řidič počítat nejen s horšími jízdními vlastnostmi (akcelerace, průměrná spotřeba, hlavně brzdná dráha), ale také s případným postihem při převážení vozidla při silniční kontrole.
Vlastní jízdy jsem tentokrát směřoval na jihozápad od hlavního města, kde se nachází dostatečné množství kopcovitých silnic druhé i třetí třídy, a přitom je možné využít i rychlostní silnici na Příbram resp. dálnici D 5 na Plzeň. Půl dne jsem se také „potrápil“ v rozžhavených ulicích Prahy. Vozidlo bylo zatíženo do jedné třetiny užitečné hmotnosti.
Přesné řazení jsem už zmínil. Motor pracoval spolehlivě, je velmi dobře odhlučněn a potvrdily se údaje z reklamních prospektů, kde je vyzdvihována jeho pružnost. Největší točivý moment 270 Nm motor dosahuje v rozmezí otáček 1800 až 2800 min-1, a zvláště při jízdě po dálnici jsem litoval, že nemám šestistupňovou převodovku.
Maximálně jsem se snažil držet otáčky v „zeleném“ ekonomickém pásmu, tj. v rozmezí 1500 až 2750 min-1, abych zjistil průměrnou spotřebu. Při jízdách mimo hlavní město, kdy jsem jezdil svižně, ale na hranicích povolených rychlostních limitů, nebyl problém udržet spotřebu pod průměrem 10 l/100 km. To ovšem neplatí pro centrum Prahy.
Tam stačí jedna menší nehoda na některé z důležitých křižovatek, a okamžitě se šíří centrem jako lavina kalamita, která stojí mnoho zbytečně spálených litrů paliva. Máte-li pocit, že jsem se zapomněl zmínit o brzdách, pak důvodem je jejich bezchybná funkce, i když jsem si zpočátku musel zvyknout na jejich poněkud ostřejší nástup. Ovšem vozidlo bylo zcela syrové, na tachometru při přebírání bylo natočeno jenom pár desítek kilometrů.
Nový motor 2,3 l HPI se ukázal jako pružný a spořivý agregát a karoserie kombi jako dostatečně praktická pro kombinovanou přepravu cestujících a překvapivě velkého množství nákladu. Základní technické údaje Čtyřválcový řadový přeplňovaný vznětový typ F1AE0481B s mezichladičem stlačeného vzduchu. Vysokotlaké vstřikování Comonn-Rail Unijet HPI, 4 ventily na válec. Pohon zadních kol, pětistupňová přímo řazená převodovka ZF S 5270. Zdvihový objem (cm3): 2287 Max. výkon (kW/min-1): 85/3100-3900 Max. točivý moment (Nm/min-1): 270/1800-2800
ROZMĚRY Rozvor (mm): 3000 Délka/šířka/výška (mm): 5477/1996/2270 Celková/užitečná hmotnost (kg): 3500/1250 Objem nákladového prostoru (m3): 3,5 Objem palivové nádrže (l): 70 text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 9/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)