Představujeme
Ing. Vítězslav Hinner – Mám skvělý život!
Milan Olšanský 01.06.2018 05:44
Před časem jsem uveřejnil sérii článků o vývoji, stavbě a využití jedinečného rychlostního speciálu Ecorra Sport V8. Pečlivému čtenáři jistě neuniklo, že vůz postavila společnost Ecorra v čele s jejím zakladatelem a majitelem Ing. Vítězslavem Hinnerem. Nyní přináším i jeho pohled „na věc“.
Pana Ing. Vítězslava Hinnera znám již řádku let a zcela jistě nejsem sám. Jeho společnost Ecorra si během posledního čtvrtstoletí vydobyla pevné místo v nelehkém světě rekonstrukcí automobilových veteránů, stavbě různých prototypů, exkluzívních automobilů a vozidel.
Celá ta léta obdivuji práci lidí, kteří pod hlavičkou Ecorra dokáží vdechnout další či dokonce zcela nový život nádherným vozidlům. Osobně jsem měl velké štěstí, že jsme se s panem inženýrem Hinnerem a jeho firmou „potkali“ na projektu rychlostního speciálu Ecorra Sport V8, který ještě i dnes, po více než dvaceti letech od svého zrodu, čeří alespoň občas naše motoristické „vody“. Díky vstřícnosti majitele jedné z ikonických českých firem svého oboru, vám mohu předložit na následujících řádcích několik otázek a odpovědí.
Rudá Ecorra Sport V8 zůstává stále nejrychlejším českým vozem a s českým motorem, i když neoficiálně. Máte ji pořád ještě v živé paměti?
I přesto, že uběhlo již více jak dvacet let, nedá se na ni zapomenout. Občas se k celému tomu projektu vracím. Jak ve vlastních vzpomínkách, tak při setkání s lidmi, kterých se celá ta akce dotkla, ať již jejich přímou účastí na realizaci projektu, nebo jako diváků, popřípadě sympatizantů.
Byl to první projekt takového ražení, který jste úspěšně ve své firmě zpracovali?
Zde šlo samozřejmě o specifickou akci od prvního nápadu až po konečné zpracování. Do té doby jsme realizovali stavby prototypů vozidel sportovního ražení, jako např. automobil Mystero pro firmu Innotech, nebo prototypy vozidel Rebel pro firmu Dioss. Také jsme měli na svém kontě již nějaké přestavby běžných osobních automobilů na kabriolety pro importéry jako např. VAZ Samara nebo Seat Ibiza. Rovněž jsme postavili ve spolupráci s designérem Václavem Králem limuzínu Tatra President, která měla ambice být hrdým pokračovatelem vozidel T 613. V našich dílnách také například vzniklo šest prototypů vozidla Microcar pro firmu VAB z Bánovců nad Bebravou, a další a další...
Měli jste zkušenosti se stavbou závodních či soutěžních vozidel,
potažmo rychlostních speciálů?
Vyloženě zkušenosti se stavbou závodních speciálů jsme do té doby neměli, i když jsme občas na některých projektech částečně spolupracovali s jinými firmami. Ale vzhledem k tomu, že jsme v té době byli obklopeni odborníky z Tatry, jako např. p. Karlem Bordovským, který postavil a naladil originální vzduchem přímo chlazený motor V8, či odborníky z konstrukce osobních vozů Tatra, tak to nebyl zas takový velký problém.
Jak je možné dát dohromady takový tým, jednak dostatečně zkušených, ale především zapálených lidí, který dokáže postavit, vlastně z ničeho, rychlostní speciál?
Byla trochu jiná doba a taky to byla zajímavá myšlenka, pro kterou se mnoho lidí nadchlo a byli ochotni na ní dále spolupracovat. Taky design pana Hrazdíry byl podmanivý.
Byly okamžiky při stavbě speciálu, kdy jste říkal, že to nemáte za potřebí? Že to nestálo za to?
Určitě se vyskytly, ale na špatné věci se zapomíná.
Ecorra Sport V8 stále existuje, i když v přestavěné podobě. Potkáváte se ještě s vozidlem? Vídáte ho někdy?
Ano s vozidlem jsem se potkával, protože se současnými provozovateli, bratry Hajduškovými, jsem byl a jsem stále v kontaktu. Oni se s ním zúčastňovali různých závodů či prezentačních akcí spojených se značkou Tatra. V současné době je vozidlo vystaveno v expozici kopřivnického muzea Tatra, takže ho vlastně neztrácím z dohledu.
Co se vám honí hlavou při takovém setkání?
Jsou to především pozitivní vzpomínky. Škoda je, že se nepodařilo prosadit stavbu omezené série dvoudveřových sportovních kupé v závodě Tatra Příbor, na základě designu našeho vozidla Ecorra Sport V8, což bylo původně také záměrem. Samozřejmě s civilnějšími parametry.
S vaší firmou Ecorra jste na trhu již dvacet pět let. Jaké to čtvrtstoletí bylo? A kde se vzala ta myšlenka, že budete renovovat veterány a dokonce stavět prototypy vozů či novostavby raritních vozidel?
Myšlenky se postupně tříbily, původně jsme se chtěli zabývat hlavně stavbou prototypů a restaurování veteránů mělo být pouze doplňkovou činností pro vyplnění kapacity našich odborníků, které jsme dali dohromady. A novostavby raritních vozidel? To už tak nějak přišlo samo.
Jaké nejzajímavější projekty jste za těch dvacet pět let ve firmě zrealizovali?
Tak to by vydalo na samostatný článek. Ale když pominu výše uvedené projekty, tak určitě stojí za zmínku stavba kopie ,,sněžných saní’’ pro Lane motor museum v americkém Nashville, nebo pro stejné muzeum stavba vozidel Hélica francouzského konstruktéra Leyata poháněných tažnou vrtulí. Za zmínku rovněž stojí stavba kopie prvního vozidla L&K Voiturette pro společnost VW, které je dnes umístěno ve Wolfsburgu ve firemním muzeu Autostadt, který prezentuje jednotlivé značky koncernu.
Kolik lidí prošlo za uplynulé čtvrtstoletí vaší firmou, kolik vozidel jste vyexpedovali?
Na to není jednoduchá odpověď, protože se jedná jak o zaměstnance, tak o spolupracující a kooperující osoby na jednotlivých akcích. Někteří se třeba zúčastnili kvůli své specializaci jen jednoho projektu, někteří se zúčastňují jen občas a někteří stále.
Jedná se určitě o několik desítek až… I vzhledem ke skutečnosti, že v okolí existuje několik ,,dceřinek’’ hlavně zabývajících se renovacemi veteránů, jejíž základ tvoří naši bývalí zaměstnanci, dá se říci, že jsme vytvořili mnoho pracovních míst a přispěli k zachování řemesel v našem kraji. Zní to trochu ironicky, ale myslím, že bychom si zasloužili i nějakou zpětnou dotaci.
Jak vypadá vaše společnost Ecorra dnes, po dvaceti pěti letech od jejího založení?
Potýkáme se s podobnými problémy jako většina firem. Dle mého názoru, a i na základě již čtvrtstoletí naší činnosti, předpokládám, že nás čekají sice ne vždy jednoduché, ale za to ,,světlé zítřky’’.
Na co se specializujete?
Dá se říci, že jsme specialisté na Tatru 87, ale nevyhýbáme se ani jiným vozidlům. Co se týče prací, máme poměrně široké portfolio, od klempířiny, přes motorářské a mechanické práce až po čalounění. Vesměs kromě lakýrnických a zušlechťovacích prací děláme či zajišťujeme vše.
Převzato z časopisu