Představujeme
IAA 2016 – NEJVĚTŠÍ VELETRH UŽITKOVÝCH VOZIDEL NA SVĚTĚ
Jiří Štěpánek a Luboš Spálovský 19.11.2018 05:40
Elektrická mobilita, digitalizace a městská logistika byly hlavními tématy zářijového veletrhu IAA Commercial Vehicles v německém Hannoveru.
Počátky veletrhu lze vysledovat již před stodevatenácti lety v roce 1897, kdy bylo vystaveno 8 motorových vozidel v hotelu Bristol v Berlíně. Berlín pak byl pořadatelem dalších ročníků mimo válečných let. Po druhé světové válce se první ročník veletrhu konal v Hannoveru. Dalším mezníkem byl rok 1951, kdy se veletrh konal ve Frankfurtu nad Mohanem a mezi exponáty tehdy byl představen první tahač s turbodieselem. V roce 1991 byl veletrh rozdělen na střídavé konání veletrhu osobních a užitkových automobilů. V současnosti se v lichých letech koná veletrh IAA osobních vozů ve Frankfurtu nad Mohanem pod názvem IAA Cars a v sudých letech IAA užitkových vozů v Hannoveru IAA Commercial Vehicles, kde najdou návštěvníci dokonalý přehled o výrobcích užitkových vozidel, autobusů, přípojných vozidel a různých nástaveb na automobily. IAA v Hannoveru je dnes největším světovým veletrhem pro mobilitu, dopravu a logistiku.
Slogan letošního veletrhu byl „Elektromobilita je nyní na cestě“ a zúčastnilo se ho 2174 vystavovatelů z 48 zemí světa, kteří měli k dispozici 282 000 m2 výstavní plochy (před dvěma lety na IAA 2016 to bylo 2066 vystavovatelů). Zvýšil se i počet světových premiér o 31 % – letos 435. Veletrh navštívilo okolo 250 000 návštěvníků. Zajímavostí bylo, že podíl tzv. obchodních návštěvníků přesahoval 80 procent, z nichž mnozí byli ti, kteří rozhodují o nákupu vozidel. Hlavními tématy byly elektrotahače, nákladní elektroautomobily pro rozvážkovou činnost a elektrobusy. Automobilový průmysl prochází digitální transformací a rozvíjí se i autonomní řízení automobilů. Digitalizace již pronikla i do přípojných vozidel. Lze potvrdit, že každý výrobce užitkových a nákladních vozidel i autobusů má již ve svém portfoliu model s čistě elektrickým nebo hybridním pohonem.
Citroën Nejnovější člen rodiny vozidel Citroën − nové Berlingo − se v Hannoveru představil ve světové premiéře v podobě skříňové dodávky. Třetí generace modelu, kterého se prodalo celkem už 1,7 milionu kusů, je nyní podle zástupců značky Citroën pohodlnější, ale hlavně ještě všestrannější pro jakékoli profesionální využití. Na trhu bude ve dvou délkách − M a XL – a ve dvou provedeních „Worker“ a „Driver“. Nová platforma konstruktérům dovolila zvětšit nákladový prostor, usnadnit k němu přístup a vytvořit mnohostranný vnitřní prostor. Vedle toho nové skříňové Berlingo nabízí také vyšší obratnost, lepší pohodlí pro řidiče a vyšší úroveň bezpečnosti. To vše ve spojení s dvaceti asistenčními systémy, možnostmi konektivity a výkonnými a hospodárnými zážehovými a vznětovými motory splňujícími normu Euro 6d-TEMP, která vstoupí v platnost až v září příštího roku.
DAF Společnost DAF v letošním roce slaví 90.výročí svého založení. Proto byl na IAA vystaven i klasický DAF A1600 z roku 1967. Těžištěm expozice byly nejnovější řady vozidel LF, CF a XF. Ty ve svém oboru představují měřítko kvality, spolehlivosti a hospodárnosti. Mezi exponáty DAF vystavenými na IAA byly modely LF určené pro regionální a rozvážkovou přepravu, všestranný model CF a vlajková loď XF pro těžkou a dálkovou přepravu. Rozvážkový model LF obdržel ve Velké Británii cenu „Fleet Truck of the Year 2018“. Nové modely CF a XF pak byly oceněny jako ‚International Truck of the Year 2018‘, a to především díky celé řadě technických inovací, jež přinášejí snížení spotřeby paliva až o 7 % a určují tak nový trend v celém odvětví silniční dopravy. CF a XF patří mezi špičkové tahače. Společně s modely LF, CF a XF představil DAF i jedno ze svých inovativních vozidel – Innovation Trucks: DAF CF Electric. CF Electric je tahač s uspořádáním 4x2, určený zejména pro rozvážku zboží o celkové hmotnosti až 40 tun v městských oblastech. Vozidlo využívá vyspělou technologii E-Power společnosti VDL, a k jeho pohonu slouží výhradně elektrická energie. Nepřehlédnutelný z celé expozice určitě byl tahač DAF XF ze speciální edice k 90.výročí založení společnosti. Exkluzivní tahač je připomínkou a oslavou založení společnosti DAF v roce 1928. Pyšní se prémiovým paketem výbavy, stylovým barevným provedením a designovými prvky exteriéru. Pohání jej nejsilnější motor PACCAR MX-13 o výkonu 530 k/390 kW. Na masce chladiče, na bocích a zadní stěně kabiny i v luxusním koženém interiéru bylo umístěno slavné historické logo DAF.
Iveco Společnost Iveco představila kompletní portfolio vozidel na elektřinu, CNG a LNG. Iveco předvedlo 18 vozidel založených na udržitelných technologiích jako například elektrické městské autobusy i nákladní vozidla na LNG pro dálkovou přepravu.
Pokud jde o veřejnou dopravu v městských centrech byl vystaven minibus Daily Electric s nulovými emisemi. Plně elektrický městský autobus Heuliez Bus GX ELEC s nejvyspělejší technologií baterií a novou generacíi vozidla IVECO BUS Crealis In-Motion-Charging, který se zčásti napájí elektrickým nadzemním vedením, energií uloženou v palubní baterii a nabíjením za jízdy a který na evropském veletrhu mobility 2018 v Paříži získal titul „Udržitelný autobus“. Pro příměstskou veřejnou dopravu vystavilo Iveco Bus autobus Crossway Low Entry Natural Power. Jedná se o udržitelný autobus roku 2018, který zaujme svým designem, protože má do střešního prostoru zabudované nádrže, a pyšní se autonomním dojezdem 600 km. Pro městskou a příměstskou přepravu zboží vystavilo Iveco různé modely vozidla Daily Natural Power, které jsou také součástí rodiny Daily Blue Power – čtyři z nich obsahují převodovku Hi-Matic, která je exkluzivním prvkem této třídy. Daily Hi-Matic Natural Power je první lehké užitkové vozidlo na stlačený zemní plyn s třílitrovým motorem na CNG a osmistupňovou automatickou převodovkou. V oblasti městské a regionální přepravy splňuje kombinované požadavky efektivní dálkové přepravy a rozvážek po městských centrech právě technologie CNG. Iveco představilo dvě vozidla Eurocargo, která jsou určena pro městské mise, a to ve verzi CNG i ve verzi, která s ročním předstihem splňuje požadavky emisních norem Euro 6. Pro aplikace v oblasti dálkové přepravy zvolila společnost Iveco řešení v podobě LNG technologie. Tomuto segmentu dominuje Stralis NP, první nákladní vůz na zemní plyn na trhu určený pro dálkovou přepravu, a zvlášť pak Stralis NP 460, který se loni v prosinci stal ve Spojeném království nízkoemisním nákladním vozem roku. Iveco toto portfolio předvádí na kloubových i rigidních modelech, kam patří nákladní vozidla AD i nízké tahače.
FIAT Professional Divize Fiat Professional v Hannoveru vystavila ucelenou řadu osmi užitkových vozidel. Fiat je uzpůsobil pro konkrétní účel, aby vyzdvihl mnohostrannost jejich možného využití v nákladní i osobní dopravě a demonstroval svou spolupráci s předními evropskými nástavbáři, například společností AL-KO. Svůj nejprodávanější užitkový model – Ducato – Fiat představil v několika provedeních od vozu pro rozvoj potravin přes mobilní dílnu Mopar Express Care až po těžké aplikace. Zajímavý zásahový vůz Mopar Express Care je vybaven jako plně funkční mobilní dílna s kapacitami na diagnostiku a opravy.
Zvláštní pozornost Fiat věnoval ucelené řadě svých vozidel s pohonem i na zemní plyn, v nichž ná tradičně poměrně silnou pozici: celkem již prodal přes 720 tisíc duálních verzí různých modelů Ducato, Doblò, Fiorino a Panda Van. V tomto provedení byly v jeho expozici modely Ducato Minibus, Doblò Cargo a Fiorino. Do Hannoveru si italský výrobce přichystal i novinku v podobě balíku doprovodných služeb Mopar Connect Fleet. Pod tímto názvem od nynějška nabízí ucelené služby správy vozového parku užitkových vozidel Fiat pro malé a střední firmy. Mopar Connect doplňuje současné služby Uconnect LIVE o nové funkce, jako například asistenční službu v případě nehody, vysledování vozidla v případě krádeže, dálkové oivládání některých funkcí vozu a zprostředkování aktuálních informací o stavu vozu.
Ford Ford v Hannoveru ve světové premiéře uvedl nový Transit s nosností do dvou tun, dále nové elektrifikované vozy – například již sériový Transit Custom plug-in hybrid (PHEV) – a také nové služby pro provozovatele vozových parků. Nový Transit s nosností do dvou tun, který se na trh dostane v polovině příštího roku, Ford vybavil úspornějšími motory (až o sedm procent oproti dosavadním pohonným jednotkám), vyšší nosností, zabudovanou konektivitou a pokročilými asistenčními systémy. Inovoval i vnější design přední části vozu a také interiér, v němž upravil možnosti odkládacích prostor. Úplnou novinkou v celé padesátileté historii legendární dodávky bude verze mHEV (mHEV = z anglického mild Hybrid Electric Vehicle, tedy částečně hybridní elektrické vozidlo) jako alternativa vznětových motorů 2.0 EcoBlue pro vozy s manuální převodovkou. „Mild-hybridní“ technologie zachycuje při deceleraci energii do lithium-iontové baterie o napětí 48 V a následně ji využívá k podpoře hnacího agregátu a rovněž k napájení elektrického příslušenství. V městském provozu to podle výrobce dokáže ušetřit až dalších osm procent paliva.
Transit Custom plug-in hybrid (PHEV) nabízí díky pokročilé hybridní hnací soustavě bezemisní provoz až do vzdálenosti 50 kilometrů. Ford jej v Hannoveru představil ve finální podobě připravené pro sériovou výrobu. Díky tomu, že soustava kapalinou chlazených lithium-iontových baterií je umístěna pod podlahou, zůstává zachován celý nákladový prostor. K prodloužení dojezdu po vyčerpání kapacity baterií slouží oceňovaný zážehový motor 1.0 EcoBoost, jenž při delších jízdách dobíjí zabudované baterie. Celkový dojezd pak přesahuje 500 km. Vůz má zcela nový interiér, převzatý z nejaktuálnějšího Transitu Custom.
Hyundai Téma alternativních pohonů dominovalo i expozici korejské značky Hyundai, která na veletrhu oznámila, že uzavřela smluvní spolupráci se švýcarským odborníkem na výrobu a využití vodíku H2 Energy. Společně by měly během následujících pěti let dodat na evropský trh tisícovku těžkých nákladních vozidel s pohonem na elektřinu z vodíkových palivových článků a zajistit jejich dostatečné zásobování vodíkem z obnovitelných zdrojů. Po prvních úspěších s palivovými články v osobních vozidlech tak Hyundai s touto technologií finišuje i v segmentu těžké nákladní dopravy. Nový model, který zatím ještě nemá jméno, vyvíjí v souladu s evropskými předpisy. Bude mít celkovou hmotnost 18 tun (v soupravě s přívěsem až 34 tun) a díky osmi velkým nádržím na vodík, chytře uloženým například mezi kabinou a pevnou nástavbou, dojezd na jednu náplň přibližně 400 kilometrů. Pohánět jej bude elektromotor o výkonu 350 kW s maximálním točivým momentem 3400 Nm. Elektrický proud v něm bude vyrábět nový systém palivových článků na vodík o výkonu 190 kW, v němž jsou paralelně propojeny dvě sady palivových článků, podobně jako je tomu v již provozovaném SUV Hyundai NEXO.
MAN Truck Hlavními hesly expozice německého výrobce MAN byly rovněž elektrický pohon a digitální služby. Generální ředitel společnosti MAN Truck & Bus Joachim Drees představil plně elektrickou verzi modelu rozvážkové řady TGM – eTGM – a v další světové premiéře také elektrické provedení nové dodávky eTGE. Mnichovský výrobce tak již nabízí plně elektrické řešení pro nejrůznější použití ve městech v rozsahu celkové hmotnosti od 3 do 26 tun. „V elektrických nákladních vozidlech rozhodně vidíme budoucnost městské hromadné dopravy a distribuce zboží,“ řekl Joachim Drees.
eTGM je primárně určen pro rozvážku v městských aglomeracích. Podvozek 6x2 začne už letos na podzimu sloužit s nejrůznějšími nástavbami ve zkušením provozu v běžné logistické praxi.
Foto: eTGE 4.140 vychází z modelu Volkswagen e-Crafter; oba se vyrábějí v novém závodě MAN v polském Vřesně (Września). Novinka, která je už v některých zemích v prodeji, nabízí s motorem o výkonu 100 kW objem nákladového prostoru až 11 m3, nosnost 1,0 až 1,75 tuny a dojezd kolem 160 kilometrů. Je vybavena baterií 36 kWh.
Pokud jde o digitální služby, MAN na IAA představil další služby cílené na optimální analýzu a správu údržby vozidla. Značka se cíleně hlásí k přeměně z výrobce užitkových vozidel na poskytovatele inteligentních a udržitelných dopravních řešení. Díky otevřené cloudové platformě RIO, kterou MAN založil v roce 2016 a od roku 2017 spadá pod Volkswagen Truck & Bus, získávají díky ní například provozovatelé flotil s vozidly různých značek standardizovanou základnu digitálních logistických služeb pro všechna svá vozidla bez ohledu na značku.
Nissan Hlavním magnetem expozice značky Nissan byl působivý koncept Dark Sky vyvinutý ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou ESA. Z pick-upu Nissan Navara s čtyřdveřovou kabinou Double Cab vznikla funkční mobilní astronomická observatoř, díky níž mohou vědci putovat na vzdálená místa bez světelného smogu. Koncept v Hannoveru představil senior viceprezident pro lehká užitková vozidla aliance Renault-Nissan, Ashwani Gupta, společně se zástupci ESA. Na speciálním přívěsu za vozidle jede vysoce výkonný teleskop PlaneWave, který výkonná Navara dokáže dostat i na velmi nepřístupná místa. Bezpečnost jízdy přitom v přední části vozu zajišťuje nejnovější bezpečnostní systém Nissan ProPilot. Inspirací pro design vozu byl podle výrobce přímo vesmír. Většina plochy karoserie je černě nalakována, na bocích vozu a na přívěsu s teleskopem černou doplňuje speciální dekor.
Peugeot Peugeot na společném stánku se značkami Citroën a Opel prezentoval pod označením Service Edition inteligentní mobilní pracoviště na bázi modelu Peugeot Expert. Moderní malá dodávka Peugeot Expert v provedení Service Edition je výsledkem jeho spolupráce s německým odborníkem na individuální úpravy vozidel bott. Skládací moduly zajišťují velkou kapacitu úložných prostor, skvělou přehlednost a systém v celém mobilním pracovišti ideálním například pro řemeslníky nejrůznějšího druhu. Vyjímatelné boxy a kufry, velké množství zásuvek a přihrádek různých velikostí slouží k praktickému a přehlednému uložení nářadí a velkého množství různých součástek. Nová modulární platforma kromě toho dovolila Peugeotu zvýšit užitečné zatížení Experta až na 1400 kilogramů.
Renault Truck. Francouzský Renault Trucks na veletrhu oznámil, že již v příštím roce zahájí po desetiletém období praktických zkoušek v reálném provozu sériovou výrobu čistě elektrických užitkových vozidel. Nákladní elektromobily pro použití ve městech a v regionální rozvážce bude vyrábět v továrně v normandském Blainville-sur-Orne. Senior viceprezident pro lehká užitková vozidla aliance Renault-Nissan Ashwani Gupta na tiskové konferenci v úvodu veletrhu oficiálně představil druhou generaci elektromobilů Renault Master Z.E., Renault Trucks D Z.E. a Renault Trucks D Wide Z.E., která tvoří ucelenou řadu rozvážkových a vozidel do městských center. Vozy, které Renault Trucks podrobil důkladným testům ve spolupráci s vybranými zákazníky (například společnostmi Carrefour, Guerlain nebo Nestlé), pokrývají rozsah celkové hmotnosti od 3,1 až do 26 tun a vedle distribuce zboží by měly v městských aglomeracích najít uplatnění také třeba při odvozu odpadu. První z nich – Renault Master Z.E. – bude na trhu již letos.
Jako další novinku Renault Trucks v Hannoveru představil rozšíření technologie Optitrack, kterou pro svou stavební řadu vyvinul rovněž již zhruba před deseti lety ve spolupráci s firmou Poclain Hydraulics. Současně uvádí na trh i nový Optitrack+ s novými hydraulickými motory pro vozidla pracující v extrémních podmínkách.
Francouzský výrobce si do Hannoveru připravil nový palubní audio a navigační systém Roadpad, kterým začal nově vybavovat vozidla všechna řad T, C a K. Roadpad funguje jako palubní asistent a umožňuje řidičům navigaci, poslech hudby a hands-free telefonování.
Renault Jednu z nejzajímavějších vizí dodávek zboží konečným uživatelům na veletrhu nabídl francouzský Renault v podobě konceptu s označením EZ-Pro. Futuristická vize spojuje technologii autonomní jízdy s aktivní účastí lidské obsluhy při rozvozu zboží. Jejím jádrem je autonomní vozidlo Renault EZ-Pro s lidskou posádkou, za něž se řadí další robotické vozíky s vlastním elektropohonem. Výsledkem je platooning dodávkových vozidel pod vedením jediného člověka. Na pohyb některých vozíků potom v terénu dohlíží pracovník, jiné se k adresátům pohybují zcela samostatně. Na vozíky se nakládají modulární výklopné kontejnery různé velikosti se zásilkami: Pracovník může případně zasáhnout i do řízení vozu, ale jeho hlavním úkolem je kontrolovat pohyb robotických vozíků a jednat s příjemci zboží, pro něž dodávku zajišťuje on osobně. V takovém případě vůdčí vůz na jeho povel vyklopí požadovaný balík a sám odjede na nejbližší parkoviště, kde vyčká jeho dalších pokynů.
Scania Společnost Scania představila novou generaci hybridních nákladních vozidel. Také nabídka 23 motorů pokrývá potřeby každého odvětví. Byl představen autobus Scania Interlink MD – první autobus s hnacím ústrojím typu LNG. Do nabídky služeb společnosti Scania patří i nové špičkové prvky z oboru, jako například Scania Zone a Scania AiCC Plus pro jízdu v konvoji.
„Naše účast na veletrhu IAA se nesla ve znamení obrovské popularity, kterou naší společnosti přineslo představení nové generace nákladních vozidel,“ říká Alexander Vlaskamp, senior viceprezident a člen vedení společnosti Scania Trucks. Přímo ve své expozici měla společnost Scania sedm nákladních vozidel. Tři další pak byla vystavena ještě před stánkem. Spolu s nákladními vozidly byly u stánku ještě autobusy Scania, z nichž jeden měl hnací ústrojí typu LNG. Všechna vystavená vozidla disponují hnacím ústrojím navrženým pro spalování obnovitelných paliv a řešeními, která umožňují udržitelným způsobem bojovat proti změně klimatu.
„Kromě zcela nové generace nákladních vozidel představila Scania na veletrhu IAA i další novinky,“ říká Vlaskamp. „Naše hybridní řešení spalovacího motoru spojuje ty nejlepší vlastnosti pohonu na elektřinu a HVO. Výsledkem je nabídka motorů použitelná v mnoha oblastech městského provozu“. Společnost Scania také představila novou funkci špičkového systému tempomatu. Funkce s názvem Scania AiCC Plus propočítává optimální vzdálenost mezi vozidly podle aktuálních jízdních podmínek a je opět o krok blíže k opravdové autonomní jízdě v konvoji. K dalším prvenstvím v odvětví patří představení vesty Scania C-me. Tato připojená bezpečnostní vesta chrání řidiče tím, že v případě neobvyklé situace odešle poplašný signál.
Volvo Společnost Volvo vystavila ve své expozici vozidlo FE Electric se dvěma elektrickými motory s maximálním výkonem 370 kW (260 kW stálého výkonu) a dvourychlostní převodovkou Volvo a dojezdem až 200 km, které bylo vyvinuto ve spolupráci s předním evropským výrobcem nářadí pro likvidaci odpadů Faun a má celkovou hmotnost 27 tun. Dále tahač Volvo FH16 určený pro těžkou a nadměrnou přepravu s motorem D16K 750 a převodovkou I-Shift s plazivými převody C1 C2. Návštěvníci mohli obdivovat speciální vozidlo Volvo FH 25 Year Edition s motorem D13K 540. Dalším novým konceptem Volvo jsou vozidla s LNG FH a FM. Volvo FH LNG pohání motor G13C 460 LNG a je určeno pro těžkou nákladní dopravu. Motor poskytuje stejný výkon jako dieselová pohonná jednotka ale má o 20 procent méně emisí CO2. Do kategorie stavebních vozů patřilo Volvo FH 6x2 s motorem D13K 500 spací kabinou a nástavbou Huttner s jeřábem Palfinger. Do stejné kategorie patřilo i oblíbené vozidlo Volvo FMX 6x4 s nástavbou Meiller - třístranným sklápěčem, dvojitou zvedací nápravou a vzduchovým odpružením pro stavební řadu. Vystavené automobily doplňovalo Volvo FE s podvozkem? s taženou nápravou 6x2 a automatizovanou převodovkou I-Shift. Společnost Volvo Buses představila zbrusu novou řadu autobusů pro zájezdovou a dálkovou přepravu Volvo 9700 a Volvo 9900. Volvo Buses tak nabízí špičkový design, aerodynamiku ve prospěch úspory paliva a nejvyšší úrovní bezpečnosti. Hnací jednotka D11 430 kW/460 k, Euro 6 a převodovkou Volvo I-Shift. Integrované prostředí řidiče s novým volantem a novým přístrojovým systémem zaručuje řidiči bezpečné ovládání vozidla. Autobus má kapacitu 57 míst k sezení (53 + 1 místo pro vozíčkáře), je vybaven LEDkovým osvětlením, Volvo Dynamic Steeringem. Mezi nové funkce patří výrazně robustně navržená ochrana před nárazem (FIP) a podpora výstrahy řidiči, tento asistent sleduje pohyb autobusu a reaguje na únavu nebo nepozornost řidiče.
Převzato z časopisu