Představujeme
Gratulace – Herr „Die Welt AG“
Milan Olšanský 14.07.2017 05:17
Jeden z největších predátorů automobilového průmyslu, pokud ne ten opravdu JEDINÝ a JEDINEČNÝ, Ferdinand Piëch, vnuk Ferdinanda Porsche, oslavil o letošním velikonočním pondělí osmdesáté narozeniny.
Muž, který vymanil na konci dvacátého století koncern VW Group z existenční krize (předseda představenstva 1993–2002) a postaral se akvizicemi typu Škoda Auto, Seat, Lamborghini, Bugatti, Bentley, Rolls Royce (později prodán), Scania, MAN a Ducati (dnes se mluví o prodeji) o rozmach kdysi čtvrté automobilky v Evropě na úroveň téměř té největší na světě, oslavil letos významné životní jubileum. Zároveň se svým způsobem stáhl z vysoké politiky automobilového průmyslu. Bojoval až do konce, i když, jak dokázal již nejednou ve svém životě, ten konec může být jen zdánlivý.
Konstruktér a manažer
Mnozí mu nemohou zapomenout, že se vždy choval jako válečník – šel přes mrtvoly. Ale mnozí z něho tu mrtvolu také chtěli udělat. Původně chtěl konstruovat letadla, nakonec však na technickém institutu v Curichu (ETH) graduoval s diplomovou prací věnovanou konstrukci dvanáctiválcového motoru pro F1. Od roku 1965 vedl technický vývoj u strýce Ferryho Porsche v Zuffenhausenu (osmiválec typ 804, Porsche 908 a geniální ikona okruhového motorsportu Porsche 917). Poté pozdvihnul automobilku Audi z pozice „pro důchodce“ na úroveň moderní továrny (typy Audi 80 a Audi 100 a především Audi Quattro a řadový pětiválec s přeplňováním). Řadový vznětový pětiválec vyvinul původně ve své soukromé firmě (mezi zaměstnáním u Porsche a Audi) pro Mercedes-Benz. Poté ho dokázal přetavit v pohonnou jednotku mnoha typů u Audi a VW. Úspěšně se vrátil s VW Group na automobilový trh USA (New Beetle). Jako předseda představenstva a generální ředitel VW Group se osobně zasadil o realizaci takových skvostů, jako je např. Bugatti Veyron. Připisuje se mu také VW Phaeton, ve kterém mnozí vidí spíše než co jiného jeho pomník. V rámci působení v pozici předsedy dozorčí rady VW Group dokázal manažersky zvládnout nelehká převzetí výrobců těžkých nákladních vozidel MAN a Scania. Dokázal ustát několik „politických“ a obchodních atentátů na svoji osobu. Vyrazil trumfy z rukou těch, kteří měli v automobilce Porsche zálusk na akvizici VW. Naopak učinil z Porsche jednu z divizí VW Group. Zároveň však až do letošního roku vlastnil 15 % akcií rodinného holdingu Porsche SE, který ovládá 52 % hlasovacích práv ve VW Group. Nedávno však, poté co se na jaře 2015 rozešel s VW Group ve zlém, svůj podíl prodal – většinu mladšímu bratrovi Hans Michaeli Piëchovi (75), říká se, že minimálně za 1 mld. Eur. Jak jsme u Ferdinanda Piëcha již několikrát byli svědky – ani to nemusí být konečná stanice na cestě celosvětovým automobilovým průmyslem. Ať tak, či tak, gratuluji k osmdesátce pane Pie¨chu a ke skvělé kariéře podložené vynikajícími konstrukčními a manažerskými počiny!
Převzato z časopisu