Představujeme
Ford Trucks – Návrat trucků Ford
Jiří Krenar 16.03.2018 05:43
Docela odvážný krok učinil turecký výrobce trucků Ford, když se začátkem letošního roku rozhodnul nabídnout své vozy i na českém a slovenském trhu.
Nákladní Fordy byly na našich silnicích vidět jenom krátce po konci druhé světové války a pak naše silnice občas „brázdilo“ několik lehkých trucků Ford z ambasády USA v Praze. A vlastně těžké trucky této značky nebylo vidět ani mezi tranzitujícími kamiony.
Ford v té době vyráběl středně těžký model s trambusovou budkou ve velké Británii (model Cargo), který byl ale v roce 1986 „spolknut“ koncernem IVECO (dnešní model Eurocargo). Posléze se výroba těžkých modelů přesunula do Turecka. V současné době vyráběné modely již byly zcela vyvinuty v Turecku a výrobce má celkem velmi ambiciózní plány na vstup do střední Evropy. Podnik je společným vlastnictvím strojírenského holdingu Koç (41 % akcií), veřejnosti (18 %) a koncernu Ford (41 %). V této formě byl založen v roce 1977, když se jednalo vlastně jen o finanční a právní úpravu vlastnictví společnosti úzce kooperující od roku 1928. Výroba však začala až v roce 1960, když do té doby se jednalo o zastoupení. Centrála sídlí ve městě Gölcük, montážní závody v İnönü (těžká užitková vozidla), Yeniköy (lehká užitková v čele s kompletní produkcí Fordu Transit), vývojové centrum a zkušební polygon v Sancaktepe. Sekundární závody vyrábějící v licenci má v ruském Kaliningradu (Avtotor), čínském Nan-Čchangu (Jiangling Motor) a v Brazílii. Produkce loni činila na 415 000 užitkových vozidel a na 80 000 vznětových motorů. Otosan je však také druhým nejvýznamnějším podnikem v zemi s nejrozsáhlejším vývojem, výzkumem a zkušebnictvím ve strojírenském průmyslu s 1500 vysoce kvalifikovanými vývojáři.
Zatím velmi úspěšně prodává své trucky na území bývalého Sovětského svazu, na Balkáně, v Bulharsku, Rumunsku a samozřejmě na celém Středním východě. Úspěšně vyváží i do severní a východní Afriky. Teď tedy nová značka vstoupila i do Česka a Slovenska. A protože Ford Trucks je zcela nová značka, nemá také nic společného se stávajícím zastoupením Fordu v ČR. Importérem se stala nově založená společnost F Trucks, a. s., se sídlem v Praze.
Tři modelové řady
Nákladní automobily Ford Trucks budou na českém trhu zastoupeny třemi výrobními řadami – silničními tahači, stavebními aplikacemi a rozvážkovými vozidly. Vozidla Ford Trucks se opírají především o kvalitu, odolnost, efektivitu a nízké celkové provozní náklady. Tyto vlastnosti jsou zároveň základními kameny globální strategie značky Ford Trucks. Vozidla v sobě spojují moderní technologie a dovednosti progresivního týmu vývojových a výrobních pracovníků s inovativním přístupem ve vývoji materiálů a výrobě jednotlivých komponentů a agregátů, včetně moderních motorů. Základem je robustní žebřinový rám s nosníky z válcované oceli, v přídi podélně uložené šestiválce plnící limity Euro 6. Tuhé nápravy jsou odpruženy buď podélně ustavenými půleliptickými pružinami, nebo vzduchotlakovými měchy. Brzdy se vzduchotlakovým posilovaným ovládáním jsou kotoučové nebo bubnové, odlehčovací výfukové brzdy nebo v kombinaci s retardérem.
Distribuční řadu Ford Trucks pohání vznětový přeplňovaný motor o objemu 9 litrů s výkonem 330 k a s maximem točivého momentu 1300 Nm. Větší 13litrové motory Ecotorq s výkonem 420 a 480 koní (2150 resp. 2500 Nm) jsou určeny pro stavební segment a silniční tahače. Hnací trakt je doplněn automatizovanými nebo manuálními převodovkami ZF. Nákladní Fordy disponují širokým výběrem kabin a podvozků s různými rozvory v konfiguracích 4x2, 6x2, 6x4, 8x2 a 8x4 nabízí uplatnění pro celou řadu zákaznických aplikací (konfigurace 8x6 a 8x8 nejsou zatím v nabídce). Pokud jde o kabiny, základem je krátká dvousedadlová denní budka, resp. prodloužená spací verze s nízkou střechou a jedním lůžkem. Pro komunální služby či hasičské speciály apod. je připravena čtyřdveřová, šestimístná Double Cab. Dálková případně mezinárodní doprava pak využívá vysokou prodlouženou budku až se dvěma lůžky, resp. Extra vysokou spací kabinu se dvěma lůžky a větším interiérem. Řidič má kromě moderní pohodlné kabiny k dispozici řadu asistenčních systémů, jako např. LDWS, AEBS, které mu pomáhají při jeho práci a celkově zvyšují bezpečnost jízdy s vozidly. K dispozici je i motorová brzda, na přání retardér. Pokud jde o celkovou hmotnost, silniční tahače jsou limitovány celkovou hmotností soupravy 42 tun, stavební vozidla 41 tun, a distribuční řada dle provedení až 39 tun.
S prodejem vozidel Ford Trucks už od samého začátku, chce importér spojit také vysoce kvalitní poprodejní služby. „Se servisem nákladních vozidel a autobusů máme téměř dvacetileté zkušenosti. V naší síti se pravidelně staráme o více než 6000 nákladních vozidel a 1500 autobusů“ uvádí Luboš Cekr, předseda představenstva společnosti KAR group, druhého akcionáře importéra vozidel Ford Trucks. „Poskytování poprodejních služeb na vysoké úrovni v rámci naší servisní sítě i u smluvních partnerů podpoří naše prodejní plány s novou značkou nákladních vozidel“ doplňuje Cekr, jehož servisní síť patří mezi největší v ČR. „Jsem přesvědčen, že nové nákladní automobily Ford budou z pohledu pořizovacích a provozních nákladů velmi zajímavé pro většinu českých firem. S prvními zákazníky již projednáváme první dodávky. Vozidla postupně představíme přímo zákazníkům, na blížících se výstavách a samozřejmě připravujeme i „road-show“, nastiňuje plány pro nejbližší období Tomáš Jiřička, výkonný ředitel společnosti F TRUCKS. Pokud jde o český trh, importér nejdříve hodlá vstoupit se svými vozidly do segmentu stavebnictví a vnitrostátní či distribuční dopravy. Trh s kamiony pro mezinárodní dálkovou dopravu je svým způsobem saturován. Pravdou ale také je, že na západ od našich hranic trucky Ford nemají vybudovanou dostatečnou servisní síť. V době zahájení prodeje již bylo připraveno poskytnout zákazníkům na území Česka pět servisů. Jsou v Praze, v Plzni, v Brně, Olomouci a v Ostravě. Importér ale už v letošním roce počítá s rozšířením servisní sítě. A věru ji bude potřebovat, protože pro rok 2018 si stanovil jako cíl získat až 5 % tržní podíl na českém trhu středních a těžkých nákladních vozidel.
Převzato z časopisu