Představujeme
Ford Tourneo Courier 1.0 EB – Základ v nejvyšším balení
Lukáš Dittrich 09.10.2024 01:06
Foto: Lukáš Dittrich
Typ Courier tvoří nejmenší a nejdostupnější položku modelů řady Tourneo. Novou generaci jsme vyzkoušeli v tom nejatraktivnějším a nejdražším balení, tedy v provedení Active.
Užitková řada Transit automobilky Ford, respektive řada MPV/velkoprostorových vozů Tourneo, měla už delší dobu coby svůj základ typ Transit/Tourneo Courier. Loni v září přišel tento vůz na český trh v nové generaci (viz AR 4/’24), jež přinesla několik důležitých změn. Tou hlavní se stala změna platformy. Zatímco předchůdce využíval techniku typu Fiesta, aktuální vydání sází na techniku převzatou z větší Pumy. I proto došlo mezigeneračně k prodloužení karoserie o 18 cm, rozvor narostl dokonce o 20 cm a na šířku vůz přibral 11 cm. Z malého městského MPV se stal automobil schopný alespoň podle papírových předpokladů s přehledem přepravit celou rodinu.
Foto: Lukáš Dittrich
V rámci generační obměny došlo také ke zúžení nabídky. U typu Tourneo Courier dnes už figuruje pouze jediný spalovací motor, a sice zážehový přeplňovaný tříválec 1.0 EcoBoost (92 kW/125 k). Vznětový agregát zůstal vyhrazen pouze pro užitkový Transit Courier. Volit lze ze tří úrovní výbavy (Trend, Titanium a Active), respektive mezi přímo řazenou a sedmistupňovou samočinnou převodovkou (+60 500 Kč). Nám do testu dorazilo nejatraktivnější provedení v podobě dobrodružně laděné výbavy Active.
Tu automobilka Ford nabízí i k jiným svým vozům a stejně jako u nich i v případě typu Courier jde především o design. Funkčních úprav proti ostatním výbavám je jen velmi málo. Provedení Active přidá specifickou masku chladiče, ochranné lemy blatníků, spodní stříbrný kryt předního a zadního nárazníku, sedmnáctipalcová litá kola, a především spoustu výbavy. Úroveň Active je také jediná, k níž lze objednat dvoubarevnou karoserii s bílou nebo černou kontrastní střechou. Nutno podotknout, že v testovaném zeleno-bílém provedení je vůz opravdu atraktivní.
Interiér je spíše funkční než zajímavý. Přihrádek je tu dostatek, včetně té stropní nad přední řadou sedadel, zadní sedadla ale nejsou posuvná a ani je není možné z vozu jednoduše vyjmout. To u kategorie MPV zamrzí. Naopak se hodí dvojice bočních posuvných dveří, jež se dodávají ke všem výbavám bez příplatku. Místa je celkově dostatek ve všech směrech, dokonce i v podélném směru ve druhé řadě. Prostor pro zavazadla má pravidelný tvar, nízkou nakládací hranu a je mnohem větší než dříve. Oficiálně došlo k nárůstu jeho objemu o více než 44 %. Ložná plocha byla prodloužena o 17 cm a základní objem vzrostl z původních 395 na 570 litrů (měřeno pod krycí roletku). Když přijde na věc, i malý Courier odveze velmi rozměrný náklad. Na boku zavazadlového prostoru pak najdete ještě jednu výklopnou přihrádku, určenou například pro špinavé věci.
Foto: Lukáš Dittrich
Pokud zákazník nechce elektrické provedení, pak typ Tourneo Courier už dnes jinak než s testovaným přeplňovaným tříválcem EcoBoost pořídit nelze. Kompaktní motor vozu udílí solidní dynamiku, spotřeba ale odráží hranatý charakter automobilu i poměrně vysokou karoserii. Na dálnici není problém při svižnější jízdě překonat hranici 9 l/100 km, přestože manuální převodovka má velmi dlouhý šestý rychlostní převod (0,69). To vás bude nutit v kopcích často podřazovat i při jízdě s prázdným automobilem. Převodovka jako taková je příjemně přesná.
Překvapením jsou i jízdní vlastnosti. Nové Tourneo Courier v tomto navazuje na předchůdce vycházejícího z typu Fiesta, jenž také jezdil velmi dobře. Daní za nadprůměrně jisté jízdní vlastnosti kombinované s poměrně vysokou karoserií je ale až sportovní nastavení podvozku. Ten je celkově dosti tuhý, dá se na to ovšem zvyknout.
Ford Tourneo Courier nové generace dostal řadu zajímavých vlastností a v případě výbavy Active také parádní design. Cena není z nejnižších, protože u testované výbavy už přesahuje hranici 700 tisíc Kč. Zájemci si tak musí odpovědět na otázku, zda neupřednostnit větší Tourneo Connect v nižší výbavě.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazený zážehový, turbodmychadlem přeplňovaný řadový tříválec EcoBoost, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; EU 6.2; 998 cm3 (ø 71,9 x 82,0 mm), 10,5:1; 92 kW (125 k)/6000 min-1 a 200 N.m/1750–2500 min-1. Šestistupňová přímo řazená převodovka. Pohon předních kol.
Foto: Lukáš Dittrich
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná spodní ramena tvaru L a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kapalinové dvouokruhové brzdy, vpředu kotoučové s vnitřním chlazením (ø 381 mm), vzadu bubnové (ø 254 x 55 mm); ABS/EBD/EBA, ESP/AEB; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem EPAS, 15,2:1, stopový průměr otáčení 10,7 m; pneumatiky 215/55 R 17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2692 mm; d/š/v 4337/1800/1817 mm; světlá výška 170 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 570/2612 l; objem palivové nádrže 45 l; pohotovostní/celková hmotnost od 1517/2000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 175 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 13,0 s; spotřeba paliva WLTP 6,7–6,9 l/100 km; emise CO2 151–157 g/km.
Cena od 709 544 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)