Představujeme
Ford - S Transitem okolo Mnichova
03.11.2011 13:19
Svezli jsme se
Úspornější a k životnímu prostředí šetrnější nový Ford Transit pomáhá snižovat provozní náklady.
Informaci o nových motorech a technologiích implantovaných do stávajících (karosářsky i konstrukčně) Fordů Transit, jsme již přinesli (DS 5/2011). Teď jsme ale měli možnost si veškeré novinky vyzkoušet v praxi na jízdních testech v okolí Mnichova, takříkajíc „ve stínu Alp". Ale než se podíváme za volant Fordu Transit modelového roku 2012, připomenu několik základních informací.
Transit 2012 zamíří k zákazníkům ještě před koncem letošního roku. Vedle vynikající spotřeby paliva má nabídnout také výhodu prodloužených servisních intervalů (dva roky nebo 50 000 km) i dvanáctiletou záruku na prorezavění karoserie, to vše s cílem ještě více snížit celkové náklady na provoz. Montována bude vznětová hnací jednotka Duratorq TDCi 2,2 l, která se má vyznačovat nižší spotřebou paliva než stávající agregát 2,4 l, ačkoliv poskytuje vyšší výkon i točivý moment - až 385 Nm pro modely s pohonem zadních kol. Provozovatelům hledajícím co možná nejefektivnější logistické řešení nabídne Ford dva nové modely Transit ECOnetic včetně verze s dlouhým rozvorem a střední výškou střechy, která se dříve v provedení ECOnetic nevyráběla. Varianty s krátkým i dlouhým rozvorem budou vybaveny nejmodernějšími úspornými technologiemi jako systém stop-start, inteligentní rekuperační dobíjení nebo systém pokročilé regulace napětí v akumulátoru. Model SWB (krátký rozvor) by měl spotřebovat o 8,5 % méně paliva než původní Transit ECOnetic. Bude-li vybaven na přání dodávaným omezovačem rychlosti, má dosáhnout kombinované spotřeby 6,55 l/100 km, což v měřicím cyklu NEDC odpovídá emisím CO2 na úrovni 173 g/km.
Nová globální jednotka Duratorq TDCi 2,2 l, která je výsledkem celosvětové výrobní filozofie One Ford, nahrazuje v nabídce motorizací pro Transit současné agregáty o objemu 2,2 a 2,4 l. Vyrábí se v motorárně Ford Dagenham ve Velké Británii a také v závodě joint-venture Ford-Otosan u tureckého Inönü. Nový vznětový motor může v závislosti na konkrétní verzi roztáčet přední, zadní nebo všechna čtyři kola Transitu a dodává se v několika úrovních výkonu, aby co nejlépe odpovídal konkrétním požadavkům jednotlivých provozovatelů. Nový Transit s pohonem předních kol je k dispozici ve variantách 74, 92 nebo 103 kW, zatímco nejvýkonnější varianta se zadním pohonem disponuje nejvyšším výkonem 114 kW.
Ještě impozantnější je ovšem nárůst hodnot točivého momentu. Již základní motorizace 74 kW vyvine 310 Nm a model o výkonu 114 kW nabízí dokonce 385 Nm. Globální motor Duratorq TDCi 2,2 l je osazen vysokotlakým přímým vstřikováním Common-Rail, turbodmychadlem s proměnnou geometrií a olejovým čerpadlem s proměnným objemem, k čemuž se u verzí plnících Euro 5 přidává ještě zcela nový systém recirkulace výfukových plynů (EGR) a filtr pevných částic s aktivní vrstvou (cDPF). Aby proudil vzduch do motoru ještě efektivněji, jsou všechny motory Duratorq TDCi 2,2 l standardně opatřeny turbodmychadlem s proměnnou geometrií. Kvůli vyššímu vstřikovacímu tlaku a novému turbodmychadlu snížil Ford kompresní poměr ze 17,5:1 na 15,5:1. Aby se kompenzovalo rychlejší ochlazování nasávaného plynu, způsobené menší kompresí, byl motor osazen novými nízkonapěťovými žhavicími svíčkami (jejich výměna ovšem je značně komplikovaná a tudíž bude v servisech docela drahá!!), jež umožňují lepší kontrolu nad zahříváním každého jednotlivého válce. Díky tomu se motor po studeném startu rychleji zahřeje na provozní teplotu.
Ke snížení faktoru NVH (hluk a vibrace) nebo zvýšení kultury chodu přispěla inovovaná hydraulická uložení motoru spolu se zcela novou akustickou izolací. Celá plnicí soustava včetně turbodmychadla byla optimalizována pro nižší hlučnost. Jako výbavu na přání pro Transit modelového roku 2012 Ford nabízí sadu ECO Pack se systémem stop-start a omezovačem rychlosti na 110 km/h. Paket je k dispozici pro většinu nabízených konfigurací pohonného ústrojí.
V rámci programu Transit modelového roku 2012 představuje Ford dvě nové verze Transit ECOnetic, které naplno využívají potenciál všech úsporných technologií ke dramatickému snížení celkových nákladů na vlastnictví vozu. Transit ECOnetic 74 kW FT280 s krátkým rozvorem náprav má o 8,5 procenta nižší spotřebu paliva než předchozí model. Pokud je vybaven na přání dodávaným fixním omezovačem rychlosti na 100 km/h, dosahuje kombinované spotřeby jen 6,55 l/100 km, což oproti předchůdci znamená při proběhu 150 000 km úsporu 909 litrů nafty. Průměrné emise CO2 činí jen 173 g/km, respektive 178 g/km v případě vozů nevybavených omezovačem rychlosti. Poprvé Ford nabízí také ECOnetic s dlouhým rozvorem náprav a střední výškou střechy. Model 92 KW FT350 spojuje emise CO2 pouze 189 g/km a kombinovanou spotřebu 7,16 l/100 km s mimořádnou přepravní kapacitou. Oproti současnému modelu 85 kW s dlouhým rozvorem a střední výškou střechy spotřebuje na vzdálenosti 150 000 km o 1875 litrů nafty méně. (Jak ECOnetic, tak všechny „jednotunové" modely Transit nyní jezdí na pneumatikách Conti Vanco Eco s nízkým valivým odporem, zatímco na verze s nosností dvě tuny se standardně montují pláště Conti Vanco 2. Tyto pneumatiky dokážou snížit spotřebu paliva v průměru o dvě procenta.
V zájmu plného využití zvýšeného výkonu a točivého momentu jsou všechny vozy Ford Transit modelového roku 2012 opatřeny šestistupňovou převodovkou s vylepšenou synchronizací a „delším" celkovým převodem. Nová verze šestistupňové rychlostní skříně VMT6, montované do Transitů s pohonem předních kol, má stejnou základní architekturu jako převodovka vozu Ford Mondeo. Převodový poměr každého rychlostního stupně byl pečlivě vypočten s ohledem na optimální dynamiku a hospodárnost v jakékoli provozní situaci, rozjezdem plně naloženého vozu počínaje a přesunem po rychlostní komunikaci konče. Ford zároveň modifikoval šestistupňovou převodovku MT82 pro Transit s pohonem zadních kol s cílem dosáhnout dalšího zvýšení provozní spolehlivosti. Převod prvního rychlostního stupně je nyní vyráběn kuličkováním, což činí povrch ozubení trvanlivějším, šestý rychlostní stupeň je osazen robustnějšími ložisky a odvzdušnění rychlostní skříně bylo přemístěno tak, že nyní umožňuje brodivost až 600 mm. V zájmu snížení spotřeby paliva a zvýšení kultivovanosti byl stálý převod u některých provedení Transitu upraven na hodnotu 3,31:1. Vedlejším efektem tohoto opatření je uvolněnější zážitek z jízdy.
Úpravy obou typů převodovek přinesly významné snížení otáček motoru při dané cestovní rychlosti - o 650 min-1. Ve srovnání se současnou pětistupňovou převodovkou a o 250 min-1. Oproti stávající šestistupňové rychlostní skříni. Tak, a to byly v souhrnu ty nejdůležitější technické novinky aplikované na Ford Transit v modelovém roce 2012. A teď už za volant. Testovací flotila skříňových a kombi Fordů Transit na nás čekala hned u východu z letiště, takže jsme absolvovali krátký „brífink" (zvláště byl zdůrazněn rychlostní limit v obcích, který německá policie radary pečlivě hlídá) a s kolegou jsme usedli za volant Transitu s celkovou hmotností 3500 kg a s pohonem zadních kol. Motor 2.2 TDCi měl výkon 114 kW/385 Nm, vozidlo bylo ze dvou třetin naložené, tlak vzduchu neznámý, ale rosný bod značný, i když po pravdě řečeno z cca 240 kilometrů, které jsme v rámci prezentační akce najeli, moc nepršelo. Ale zpět na letiště. Pomocí navigace jsme se „vymotali" z areálu směrem východně od Mnichova na vedlejší silnice či spíše silnice nižších tříd. Mělo to tu výhodu, že jsme jeli po vozovkách s kvalitním povrchem, plných zatáček, stoupání a klesání a z vesnice do vesnice. Takže byl simulován rozvážkový provoz. Už po pár ujetých kilometrech jsme s kolegou Martincem konstatovali, že buď je nový motor výrazně tišší než předchozí diesel 2,4 l, nebo je velmi efektivně odhlučněn. Takže opravdu značná pochvala. A protože jsme se v jednotlivých etapách za volantem střídali, tak toto konstatovaní jsme rozšířili i na další verze Transitu, které jsme měli možnost vyzkoušet, tj. Transit Kombi s předním pohonem a základní (co do rozměrů karoserie a rozvoru) Transit Van s předním pohonem ve verzi ECOnetic. Stejně tak jsme se shodli na tom, že nová šestistupňová převodovka řadí přesně jak „nahoru", tak i „dolů, na krátkých dráhách a jednotlivé rychlostní stupně byly - co se týká odstupňování - „obzvlášť dobře vypečené". Takže opět pochvala. A i přesto, že vozidla byla naložena tak max. ze dvou třetin užitečné hmotnosti, troufám si konstatovat, že výkony motorů plně odpovídají celkové hmotnosti „užitkáče" i dynamice jízdy v městském či příměstském distribučním provozu. U druhého zkoušeného vozidla - Transit Kombi - byl namontován i vypínatelný omezovač rychlosti (povinný zatím u nákladních vozidel kategorií N 2 - 3) nastavený na max. rychlost 90 km/h. Automaticky tak omezuje sportovně založené řidiče dodávkových vozidel v rozletu a šetří tak značně jak pohonné hmoty, tak i pneumatiky, brzdové destičky a zvyšuje nejen bezpečnost jízdy, ale svým způsobem i životnost celé řady součástek. Po posledním střídání jsme řídili „mrňouse", tj. Transit Van 74 kW FT280 se základním rozvorem a výškou střechy se systémem ECOnetic s na přáním dodaným fixním omezovačem rychlosti na 100 km/h. Vykazuje opravdu velmi nízkou spotřebu paliva, na druhé straně si ale řidič opravdu musí zvyknout na systém start-stop, který vypíná motor při zastavení např. na křižovatkách.
Součástí pracovního dne byla i tisková konference s možností následných dotazů. Pokud jde o spolehlivost uvedených systémů Ford Transit modelového roku 2012 je zkonstruovaný tak, aby spolehlivě sloužil po dlouhá léta bez ohledu na to, jaké zátěži je vystaven a v jak náročných podmínkách je provozován. V návaznosti na zdokonalení protikorozní ochrany Ford nyní prodloužil záruku na prorezavění karoserie z osmi na dvanáct let. Tolik výrobce. Otázka pídící se po tom, jaká technická opatření vedla ke zdvojnásobení kilometrového limitu na výměnu oleje (nyní až 50 000 km) však zodpovězena nebyla. Stejně tak bez komentáře byl „vyřešen" dotaz týkající se ergonomických úprav v interiéru, konkrétně vyřešení nemožnosti seřízení volantu. Určitě prý bude, ale až s novou generací (ta by ale překvapivě mohla být uvedena „do života" docela brzo, protože moderní technologie, tj. motor, převodovka a elektronické systémy se právě do výroby zavádějí).
Ale to už jsme lehce nervózně pošilhávali po hodinkách, protože nás čekal ještě přesun (samozřejmě Transity) na letiště a návrat do Prahy. Na závěr tradičně konstatuji, že se už těšíme na podzimní test nových technologií v běžném tuzemském provozu.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)