Představujeme
FORD 1848T EURO 6 – V MODRÉ ELIPSE
Branko Remek 27.11.2018 05:05
Svezli jsme se
V úspěšné putovní předváděcí akci „Road Show“ nové společnosti F TRUCKS a.s., importéra vozidel Ford Trucks do České republiky, jsme se mohli podrobně seznámit se startovní nabídkou těžkých užitkových automobilů značky Ford.
Jde především o silniční tahače a sklápěče pro těžký provoz, přičemž k dispozici jsou ale rovněž až čtyřnápravové typy v konfiguraci 8x2 a 8x4. Osud nákladních automobilů značky Ford v Evropě a Severní Americe byl pohnutý. V roce 1975 prodal Ford svoji evropskou (britskou a německou) divizi nákladních automobilů tehdy nově založené společnosti IVECO (Fiat, Magirus a UNIC) a z oblíbeného Fordu Cargo se stalo IVECO EuroCargo. Koncem minulého století prodal Ford i severoamerickou divizi nákladních automobilů, a to tehdejší společnosti DaimlerChrysler, a z Fordu se stal Sterling. Odkud tedy pochází v roce 2018 nový nákladní Ford? Odpověď je snadná: zůstaly totiž ještě filiálky Fordu v Jižní Americe a v Asii. U nás tak jde o tureckou invazi z továrny Ford-Otosan (Koč Group), založené v roce 1960. V této akciové společnosti Ford (FMC) drží podíl 41 %.
V české Road Show se točily dva silniční tahače s návěsy Schwarzmüller a dva těžké sklápěče 8x4 S1 a S3. K testu na 400 km jsme si vybrali nejsilnější tahač Ford 1848T 4x2 Euro 6 s ultralehkým plachtovým návěsem s vnitřními kolejničkami, tzv. samonakládací. Souprava nebyla vytížena a standardní trať 400 km jsme byli nuceni zkrátit z důvodu snížené výšky opravovaného podjezdu.
Design budky je tureckého původu, ale nápadně připomíná současný vzhled kabin Renault. Přesto je však originální a podtrhuje dojem robustní stavby vozu. Na rámu je budka uložena na čtyřech vzduchových pružinách a spolu se vzduchovým odpružením sedadla je základem pohodlí řidiče. Jen tvarování opěradla by mohlo být anatomičtější. Výhled z vozu je velmi dobrý a soustava zpětných zrcátek hlídá prostor kolem vozu. Rozmístění ovladačů je nezvyklé až chaotické. Ve středovém panelu vypínače a tlačítka obklopují rozhlasový přijímač a tachograf. Dominantní je však páčka zajišťovací brzdy. Kupodivu příjemné a logické je však seskupení řady funkcí do dvou páčkových ovladačů pod volantem, přičemž na volantu není nic, ani houkačka. Vlevo je ovladač vnějšího osvětlení, směrovek a světelné i akustické houkačky, vpravo pak ovladač stíračů s ostřikovači, motorové brzdy a kapalinového retardéru, tempomatu a palubní diagnostiky s velmi malým a špatně čitelným displejem mezi kruhovými přístroji. Volič převodovky se nachází vpravo u sedadla řidiče se základními polohami R, P, N a D, a navíc s „plazivými“ převody R+ a D+. V automatizovaném režimu může řidič spínačem +/- na páčce voliče řadit nahoru i dolů. Druhý spínač na voliči blokuje vyřazení na N. V zorném poli řidiče jsou přístroje a standardní displej OBD. Lůžko za sedadly je široké 800 mm. Vhodná volba materiálů a barev interiéru umocňuje příznivý dojem.
Motor Ecotorq se spouští snadno, bez viditelného kouře a plní přísné emisní limity Euro 6 s využitím EGR, SCR a DPF. Rozjezd je možný již z volnoběžných otáček. Automatizovaná dvanáctistupňová (2x3x2) převodovka ZF 12TX s integrovaným kapalinovým retardérem (Intarder) má dva plíživé stupně (Crowler) vpřed i vzad. Při optimálním odstupňování zvládal motor běžná stoupání na dva nejvyšší rychlostní stupně. Řazení nahoru i dolů bylo plynulé a bez rázů. Motorovou brzdu a retardér je možné ovládat v pěti stupních výkonu páčkou pod volantem, čehož lze také využívat k rychlejšímu ohřevu motoru v zimě. Motorová brzda (až 340 kW) se zdála být poměrně málo účinná a přechod na brzdění retardérem (až 600 kW) a jeho tři výkonové stupně je třeba ještě odladit z hlediska plynulosti změn a nástupu brzdného účinku. Motorová brzda i retardér brzdí totiž pouze poháněnou nápravu tahače, tedy jen jednu z pěti náprav soupravy, což při skokových změnách může být nebezpečné. Systémy sledování jízdy v jízdním pruhu LDWS (Lane Departure Warning System) a systém AEBS (Active Emergency Brake System) zvyšují bezpečnost jízdy. Radarový měřič vzdálenosti je za předním čelem a je zatím využit jen k aktivaci „nouzového“ brzdění při nedostatečném odstupu od vpředu jedoucího vozidla. Nástavbou soustavy ABS je systém směrové stabilizace jízdy ESP (Electronic Stability Program).
Elektronika a malá hlučnost v kabině velmi ulehčují práci řidiče. Údaje svědčí o dobrém odhlučnění motoru s převodovkou a je zřejmé, že převládá hluk od valení pneumatik, daný především povrchem vozovky. Největším zdrojem hluku v kabině je tak výkonná audiosoustava.
Měření spotřeby paliva za nás obstarala palubní elektronika. Průměr za celý test byl 25,3 l/100 km při průměrné rychlosti 65 km/h. Připomínáme jen, že souprava nebyla vytížena. Hodnota je i tak velmi příznivá a lze předpokládat, že u vytížené soupravy bude spotřeba na trati podobné testovacímu okruhu 31 až 35 l/100 km. Zkušený řidič může po zaškolení dosáhnout spotřeby ještě nižší.
Síť evropských servisů je zatím jen ve 25 zemích, ale v blízkovýchodních státech je již dobře zavedena. Servisní interval vozu v dálkové dopravě včetně výměny oleje v motoru je 120 000 km, což jsou jen dva dny v servisu při ujetí 200 000 km za rok. Domácích zástupců je zatím pět (Brno, Olomouc, Ostrava, Plzeň a Praha), ale další jsou v jednání. Pro zájemce ovšem budou nejsilnějším lákadlem nakonec zaváděcí ceny. Zkoušený tahač v plné výbavě totiž přijde asi na 62 tis. Euro, tedy asi 1,6 mil. Kč. V každém případě jde o velmi zajímavé rozšíření nabídky na českém trhu, výhodné pro společnosti operující hlavně na tuzemském a východoevropském až blízkovýchodním trhu.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Vznětový řadový šestiválec Ford Ecotorq Euro6, přeplňovaný turbodmychadlem s chlazením stlačovaného vzduchu; 12 750 cm3 (ø 130 x 160 mm), 17,5:1, 353 kW (480 k)/1800 min-1 a 2500 N.m/1000 až 1200 min-1, akumulační vstřikovací soustava, elektrická soustava 24 V s alternátorem 130 A.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Spojka s talířovou pružinou ø 430 mm, převodovka ZF 12TX 2620 (2x3x2+2) s automatizovaným řazením a vestavěným kapalinovým retardérem, spojovací hřídel, tuhá zadní náprava se stálým převodem (2,64) a diferenciálem.
PODVOZEK
Obdélníkový rám, tuhá přední náprava, odpružená a vedená podélnými parabolickými péry s kapalinovými tlumiči, tuhá zadní náprava odpružená čtyřmi vzduchovými vaky a vedená soustavou tyčí s kapalinovými tlumiči pérování, příčné zkrutné stabilizátory, brzdová soustava vzduchová dvouokruhová s ABS, ASR a ESP; kotoučové brzdy ø 430 mm na všech kolech, zajišťovací brzda působící na zadní kola, posilovač řízení, volant ø 475 mm, kola s ráfky 9,00 x 22,5, na přání z lehké slitiny, pneumatiky 295/80 R22,5.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor 3600 mm, d/š/v 6150/2540/3945 mm, výška točnice Jost 1250 mm; stopový poloměr otáčení 7500 mm; objem palivové/AdBlue nádrže 600 + 450/78 l, pohotovostní/celková hmotnost 7092/18 000 kg, hmotnost soupravy 42 000 kg, nejvyšší rychlost s omezovačem 89 km/h.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)