Představujeme
Elektronický prostor – Virtuální a rozšířená realita
Milan Olšanský 28.03.2018 05:33
V lednu roku 2018 spustila francouzská automobilka Renault Trucks první fázi testovaní kvality řídících procesů s pomocí tzv. smíšené reality. K tomuto kroku dopomáhá automobilce společnost Immersion, která je jedničkou v oboru virtuální a rozšířené reality.
Díky pochopení a vstřícnosti nejvyššího vedení francouzské společnosti Renault Trucks v čele s generálním ředitelem panem Bruno Blinem jsem si mohl jako jeden z mála novinářů na světě vyzkoušet „předsériovou“ vysoce efektivní kontrolu nových motorů pomocí metody tzv. rozšířené reality. Pracoviště umístěné v rámci továrny Renault Trucks v Lyonu poskytuje prozatím nepříliš rozšířenou metodiku kontroly kvality výroby pomocí hologramů a první virtuální reality. Multidisciplinární tým dvaceti pracovníků, který původně vznikl v rámci tzv. start-upu a využil interního technického inkubátoru, navrhl prototyp metodiky a realizace s využitím smíšené reality ke kontrole kvality výroby motorů Renault Trucks.
Z rozšířené do smíšené...
Na rozdíl od metodiky tzv. rozšířené reality, která pracuje s elektronickou nástavbou reálných předmětů zobrazovanou v elektronickém prostředí, může smíšená realita přidat virtuální objekty přímo do skutečného prostředí ve formě hologramů, s nimiž mohou uživatelé velmi efektivně komunikovat. Protože společnost Renault Trucks využívá různé formy virtuální reality již řadu let, je přesvědčena, že může využít všechny výhody takových metodik ke zlepšení výrobních a řídících procesů. Odborníci automobilky identifikovali technické problémy a způsoby využití, pro něž je smíšená realita vhodná. K provedení prototypové analýzy v praxi přizvali společnost Immersion. Ta poskytla podporu při vytváření aplikované smíšené reality. Celý projekt odstartoval tzv. reflexní fází a pokračoval až do vytvoření společného návrhu experimentu a navržení prototypové metodiky. „V praxi budou operátoři řízení kvality výroby nosit inteligentní brýle Microsoft HoloLens, v nichž budou integrovány všechny digitalizované součásti a konstrukční podskupiny motoru“, vysvětluje Bertrand Félix, vedoucí projektu v automobilce Renault Trucks. „Pomocí těchto brýlí a elektronického rozhraní smíšené reality budou pracovníci kontroly kvality dostávat instrukce o správné funkci, tvaru a nastavení jednotlivých komponent motoru. Doposud tito pracovníci využívají běžné manuálně mechanické postupy.“
Sloučení reality a virtuálního prostoru
Každou část motoru, která je digitalizovaná a virtuálně překrývaná reálnou část výrobku, je možné odděleně prohlížet. Metodicky jsou operátoři kontrolního systému vedeni směrem po určitých konstrukčních uzlech výrobku, u kterých kontrolují kvalitu provedení. V praxi to vypadá tak, že dostanete patřičně vybavené brýle zobrazující virtuální realitu generovanou příslušným softwérem. Při pohledu na motor jsou zobrazeny a do reálného světa vklíčovány jednotlivé díly, které je třeba zkontrolovat. Jednoduchým pohledem lze zjistit, zda reálná součást motoru svým postavením, tvarem a zapojením odpovídá virtuálně zobrazenému modelu. Pokud se vše shoduje, je možno jednoduchým pohybem ruky odsouhlasit jednotlivý kontrolní krok a dalším mávnutím (listováním) pokročit dále. Velmi jednoduché a velmi interaktivní.
Směrem k průmyslu 4.0
Využití nové moderní technologie však vyžaduje v současnosti poměrně masivní a sofistikovanou podporu. Proto Renault Trucks oslovil společnost Immersion, která je jedním z předních francouzských členů programu Microsoft Partner Mix. Posláním programu je zavádění technologie Microsoft HoloLens do metodik výroby a řízení kvality u průmyslových podniků. „Kromě odborných znalostí, které získáváme při práci s virtuální realitou od roku 1994, je naše přidaná hodnota multidisciplinárního týmu především v tom, že chápe všechny potřeby a využití možností vhodné pro naše zákazníky,“ vysvětluje Jean-Babtiste de la Riviére, ředitel výzkumu, vývoje a inovací společnosti Immersion. „Společně s automobilkou Renault Trucks jsme navrhli a vyvinuli nástroj vhodný pro začlenění do výrobních procesů výrobce.“
Společnost Renault Trucks vidí ve využití popsané technologie značné výhody. Použití smíšené reality jednoznačně zlepšuje systém řízení kvality. Snižuje zároveň kognitivní zatížení pracovníků/operátorů a urychluje jejich školení a zácvik. V druhé fázi aplikace výše zmíněných metodik a technologií lze očekávat například výraznou pomoc při montáži vozidel či jejich servisování a opravách.
Převzato z časopisu