Představujeme
ELEKTRICKÉ MOTORY – UŽITKOVÉ VOZY NA E-SALONU 2018
Jiří Krenar 13.03.2019 05:23
Technika
Premiérový veletrh e-SALON přilákal odborníky i laiky, představil trendy a unikáty čisté mobility.
Koncem listopadu 2018 se konal v PVA EXPO PRAHA historicky první veletrh v Česku, zabývající se tematikou čisté mobility.
První e-SALON, přinesl nejen nejvýznamnější premiéry elektromobilů světových značek, ale také představil velké množství unikátních technologií i služeb v oboru.
Přesně 22 833 návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti si přišlo prohlédnout žhavé novinky a trendy z oblasti čisté mobility. Veletrh e-SALON představil národní premiéry elektromobilů Audi e-tron, Volkswagen e-Crafter, Lexus ES, Lexus UX nebo Toyota Camry. V rámci hrubé výstavní plochy o velikosti 17 450 m2 viděli návštěvníci asi stovku aut a dalších produktů od osmi desítek vystavovatelů. Mezi nablýskanými exponáty nechyběly vozy dalších renomovaných automobilek, například Hyundai, Jaguar, Land Rover Nissan, Renault, Tesla, Toyota a další. K vidění však byly také unikátní elektrické motorky, kola, čtyřkolky a další vozítka. V rámci akce se představily také nabíjecí infrastruktury a příslušenství.
e-SALON a odborné konference
Nejen poutavými expozicemi veletrh čisté mobility oslovil své návštěvníky. Pro odbornou veřejnost byly organizátory připraveny konference i-city a tematické přednášky zabývající se elektromobilitou v Praze, čistou mobilitou v chytrých městech i jako součástí běžného života, nabíjecí infrastrukturou nebo otevřenými daty i veřejnou dopravou ve městech. Naši redakci ale celkem logicky nejvíce zajímala lehká užitková vozidla, kterých na prvním e-Salonu nebylo málo.
Volkswagen e-Crafter
Volkswagen Užitkové vozy představil v české premiéře a současně také uvedl na český trh zcela elektricky poháněný model e-Crafter. Ekologické skříňové vozidlo s mimořádnými užitnými vlastnostmi a nulovými lokálními emisemi mohou zákazníci objednávat za cenu od 1 645 409 Kč bez DPH.
Nový e-Crafter je ztělesněním progresivního přístupu. Vzhledem k tomu, že nevypouští do ovzduší žádné emise, je kompatibilní se všemi myslitelnými ekologickými zónami na celém světě. Zákazy vjezdu, které již byly zavedeny například v Hamburku nebo Paříži pro některé druhy pohonu a emisní třídy, se nebudou modelu e-Crafter týkat ani v dlouhodobém horizontu. I proto získal nový e-Crafter již před svým uvedením na trh ocenění „Evropská cena za trvale udržitelnou dopravu 2018“ v kategorii „Lehké užitkové a dodávkové vozy“.
Nový e-Crafter byl vyvinut pro všechny společnosti, které jsou aktivní v centrech měst, ať se jedná o doručovací, kurýrní a další logistické služby, řemeslníky, maloobchodníky, dodavatele energií nebo provozovatele kyvadlové dopravy či taxislužby. S dojezdem až 173 kilometrů podle metodiky EU (jízdního cyklu NEDC) a záměrným omezením nejvyšší rychlosti na 90 km/h uspokojí e-Crafter bez problémů veškeré reálné požadavky na lehké užitkové vozidlo pro každodenní provoz ve městě. Jde o ideální LUV pro dopravu na „poslední míli“.
Právě pro tak dlouhé trasy – absolvované s častými zastávkami a přerušeními jízdy – koncipoval Volkswagen Užitkové vozy nový model e-Crafter. Při koncepci modelu e-Crafter proto nebyla hlavní pozornost zaměřena na maximální, nýbrž na prakticky využitelný dojezd. A díky tomuto konceptu s kompaktnějšími akumulátory zůstává cena na úrovni konkurentů. Skelet karoserie nového modelu e-Crafter, stejně jako všechny verze modelu Crafter, vyrábí závod Września (Polsko). Finální montáž elektrických komponentů probíhá v hlavním závodě značky Volkswagen Užitkové vozy v Hannoveru. VW e-Crafter byl vyvíjen souběžně s verzemi, poháněnými vznětovými motory TDI Euro 6 s optimalizovanými emisemi. To přináší zásadní výhody. Vzhledem k tomu, že e-Crafter není elektromobilem, který vznikl dodatečnými úpravami a změnami konstrukce, nýbrž byl od začátku koncipován jako LUV s nulovými emisemi na základě druhé generace modelu Crafter, mohl VW Užitkové vozy optimálně využít uspořádání velkého LUV pro integraci komponentů elektrického pohonu. Lithium-iontové akumulátory jsou uloženy prostorově úsporně pod podlahou. Díky tomu je možné využívat celý objem (10,7 m3) nákladového prostoru skříňového vozu s vysokou střechou a vnější výškou 2590 mm. To samé platí pro další důležité rozměry, jako je šířka mezi podběhy (1380 mm) nebo výška nákladového prostoru (1861 mm). Maximální užitečná hmotnost činí v závislosti na verzi 0,975 až 1,720 tuny.
V přídi modelu e-Crafter je uložen synchronní elektromotor typu EEM85, který poskytuje nejvyšší výkon 100 kW a maximální točivý moment 290 Nm. Hnací síla je přenášena na kola přední nápravy prostřednictvím jednostupňové převodovky EQ 290, koncipované pro užitková vozidla. Elektromotor, převodovka a diferenciál tvoří kompaktní modul, který je vyráběn v závodě Kassel pro výrobu komponentů. Mezi další technické prvky systému pohonu patří řídicí jednotka motoru a tzv. výkonová elektronika. Ta reguluje toky elektrické energie s vysokým napětím mezi elektromotorem a akumulátory. Stejnosměrný proud (DC) z lithium-iontových akumulátorů je výkonovou elektronikou přeměňován na střídavý proud (AC). Měnič DC/DC vytváří napětí 12 V pro konvenční elektrickou síť vozidla.
Elektromotory poskytují maximální točivý moment prakticky od okamžiku rozjezdu. Tomu odpovídá i suverénní akcelerace modelu e-Crafter, který podává díky stoupavosti 20 procent skvělé výkony i v městských uličkách se strmým stoupáním. Lehký užitkový vůz s nulovými emisemi je zároveň velmi hospodárný. Kombinovaná spotřeba elektrické energie při užitečném zatížení 1,0 tuny činí 21,54 kWh/100 km.
Na nabíjecí stanici CCS o výkonu 40 kW (stejnosměrný proud) lze akumulátory (kapacita 35,8 kWh) nabít na 80 % za pouhých 45 minut. CCS je zkratkou mezinárodně standardizovaného procesu nabíjení stejnosměrným proudem: Combined Charging System. Model e-Crafter je s touto metodou nabíjení kompatibilní již v sériové výbavě. K nabíjení lze použít také nástěnnou nabíječku se střídavým proudem o výkonu 7,2 kW. V tomto případě se akumulátory nabijí na 100 % kapacity během 5 hodin a 20 minut. Tato metoda nabíjení bude v praxi využívána především přes noc v provozním areálu příslušné dopravní či logistické společnosti.
Volkswagen e-Crafter přichází na český trh s nejmodernějšími asistenčními, komfortními, informačními a zábavními systémy, tak jak jsou nabízeny u modelů se zážehovými či vznětovými motory.
Toyota Electric Cruiser
Mezi vystavovateli nechyběla ani společnost Autosalon Dajbych, která odborníkům i veřejnosti představila například Jaguar I-PACE či hybridní Land Rover PHEV. Nás ale mnohem víc zajímal klasický off-road v karoserií pick-up elektromobil Toyota Electric Cruiser. Electric Cruiser je určen pro profesionály, kteří potřebují vozidla do náročných podmínek a terénu. Jde o plně elektrifikovanou podobu legendárního a osvědčeného automobilu Toyota Land Cruiser řady 70. Karoserie, kabina, nástavby, mechanické části podvozku i velká část pohonného ústrojí zůstávají shodné s běžnými modely řady LC 70. Pouze spalovací motor pod kapotou nahradil elektromotor Bosch napájený Li-Ion akumulátorem o kapacitě 46 kWh, přičemž je možné instalovat i baterie o menší či větší kapacitě. Maximální výkon motoru, který sám váží pouhých 31 kg, dosahuje hodnoty 90 kW a točivý moment 200 Nm, jejich optimální stálá hodnota je 60 kW a 90 Nm. Vůz dosahuje maximální rychlosti 130 km/h a dojez na silnici je až 150 km, v terénu 60 km.
Totožná podvozková platforma i mechanické části včetně žebřinového rámu a náprav Heavy Duty pro LC 70 se spalovacími motory i elektromotorem jsou velkou výhodou pro jednotné servisní a technické zabezpečení smíšené flotily vozů určených pro ty nejnáročnější podmínky. Electric Cruiser může operovat i v oblastech a prostorech, kde nejsou žádoucí exhalace výfukových plynů a přináší výrazné úspory nákladů na údržbu díky jednoduché konstrukci elektromotoru a jeho provozní spolehlivosti.
Nissan
Také na stánku Nissanu byl k vidění lehký užitkový vůz e-NV200, který jak v osobním, tak ve skříňovém provedení je už několik roků – vedle osobního modelu Leaf – v nabídce importéra. Jde opravdu o lehký užitkový vůz s čistě elektrickým pohonem, jeho cena bez DPH začíná na 806 000, Kč. Motor max. výkon 80 kW a největší točivý moment 254 Nm. Poháněna jsou přední kola. Vozidlo s užitečnou hmotností až 740 kg má dojezd až 300 km.
Renault
Renault má momentálně ve výrobním programu dva LUV: model Kangoo Z.E. a Master Z.E. Vystaven, a také již nabízen k prodeji je na českém trhu zatím menší Kangoo Z.E. Malá dodávka má pod kapotou synchronní elektromotor s výkonem 44/60 kW s největším točivým momentem 226 Nm. Užitečná hmotnost je až 650 kg. Dojezd je až 270 km, ovšem za optimálních podmínek. V zimních měsících, kdy je nutné více svítit i topit je dojezd – dle zatížení – od 120 do 200 km.
Goupil/G4
Společnost Eurogreen CZ z Jiřetína pod Jedlovou už nějakou dobu nabízí a také úspěšně prodává lehký užitkový elektromobil Goupil/G4. Jde o opravdu malé LUV nabízené ale s celou řadou nástaveb. Zdá se, že vedle doručovacích služeb jeho hlavní „parketou“ je doprava při údržbě parků a další komunální činnost. Nabízí totiž užitečnou hmotnost (dle konfigurace až 1200 kg a dojezd až 130 km při maximální rychlosti 50 km/h. Asynchronní motor má jmenovitý výkon 10 kW a největší točivý moment 57 Nm. Vybrat si můžete mezi trakčním olověným akumulátorem o hmotnosti až 492 kg s kapacitou 8,6 kW, 11,5 kW nebo 15,44 kW, nebo lithiovým akumulátorem s kapacitou 7,2 kW resp. 12 kW o hmotnosti až 132 kg.
Ve stejné kategorii vozidel je zařazen také elektromobil Alké, který je homologován v kategorii N1. Variantně nabízí kabinu pro dvě až čtyři osoby, užitečné zatížení (dle konfigurace) až 1630 kg, zvolit si můžete ze šesti variant akumulátorů a dojezd je až 150 km.
Street-Scooter
LUV kategorie N1 s plně elektrickým pohonem vzniklo ze spolupráce Německé pošty a technické vysoké školy. První vozy s českou registrací už můžete potkat na našich silnicích, či spíše v ulicích větších měst. Vozidlo je v nabídce se dvěma rozvory a v několika karosářských verzích. Dojezd může být až 268 km, při běžném používání ale spíše 120 km. Užitečná hmotnost dvoumístného vozidla je až 900 kg. Doba nabíjení z 0 na 80 % je minimálně 4,5 hod. na 100 % až 11 hodin.
Myslíme si, že využití čistě elektrických LUV je mnohem – z hlediska ochrany ovzduší – zajímavější než u osobních vozidel či velkých trucků. Jsou to právě dodávková vozidla, která v největší míře – alespoň v českých městech – zajišťují distribucí zboží a měla by tedy být ekonomicky (dotace apod.) podporována.
Převzato z časopisu