Představujeme
Dlouhé a těžké soupravy – Finské bestie
Milan Olšanský 15.04.2015 05:30
Dlouhé a těžké silniční soupravy jezdí v Evropě standardně po cestách severských států, okrajově potom i jinde. Nicméně devítinápravová kombinace s celkovou hmotností 76 t je i ve Finsku stále ještě poněkud raritní.
Kdo jezdí pracovně či soukromě do evropských severských či skandinávských států ví, že hustota silniční infrastruktury, ale i provozu je tam zcela na jiné úrovni než v srdci starého kontinentu. Zvláště potom v oblastech kolem polárního kruhu a výše, aby „kamaráda“ na cestě pohledal. Rovněž tak kvalita silnic či štětovaných cest je poněkud jiná, než na jaké jsme zvyklí v našich podmínkách. Jednak je to dáno již zmíněnou hustotou provozu a jednak též mnohdy odlišnými přírodními podmínkami. Zatímco v našich „luzích a hájích“ si začasté užíváme dálničních tahů či rychlostních silnic postavených systémem zářezů a náspů (mostních konstrukcí, estakád – v menší míře, či piloty zpevněných podloží) ve Skandinávii a na „Severu“ si musí stavitelé silnic a cest svá díla na přírodních podmínkách doslova vyvzdorovat. Z pohledu životnosti a odolnosti silnic a cest není nepodstatné to, že celá řada z nich je postavena na tvrdém, skalnatém podloží. Rozlehlé a neobydlené kraje s umírněnou topografií přímo vyzývají k provozování dlouhých a těžkých silničních souprav. Čím delší a těžší, tím lepší.
Stejného či alespoň podobného názoru musí být například finské Ministerstvo dopravy, na jehož návrh již v roce 2013 místní vláda schválila standardní provoz silničních souprav s celkovou hmotností 76 t s podmínkou, že souprava vozidel musí mít alespoň devět náprav a 65 % převáženého nákladu zatěžuje nápravy s dvoumontážemi. Samozřejmě, že jde především o rozložení celkové hmotnosti na jednotlivé nápravy (tzv. nápravové tlaky) a současně též optimalizaci jak statického, tak, a to především, dynamického namáhání dopravní infrastruktury. Nedávno měl italský kolega publicista Gianenrico Griffini možnost vyzkoušet dvě „finské bestie“ přímo v praktickém provozu. Dejme mu tedy slovo:
Lesovůz a sklopka
„Celý příběh se točí okolo dvou silničních souprav (lesácká souprava a souprava pro přepravu sypkých materiálů) odpovídajících nejmodernějším možnostem silničního provozu ve Finsku. Konkrétně standardně povolenému provozu minimálně devítinápravových silničních kombinací tažných a přípojných vozidel s celkovou hmotností soupravy 76 t – Volvo FH16 750 a Sisu Polar Rock s motorem Mercedes-Benz OM 473 o maximálním výkonu 460 kW/625 k. První souprava pro svoz dříví sestávala ze čtyřnápravového tahače Volvo FH16 (řadový šestiválcový motor Volvo D16K, 16,1 l, 551 kW/750 k, 3550 N.m) a pětinápravového přípojného vozidla. Tahač s pohonem 8x4 má tři nápravy vzadu, z nichž první je nehnaná, zvedací, opatřená jednoduchými montážemi, vůz má kompletní pneumatické odpružení. Pětinápravový přívěs disponuje dvouosou otočnou plošinou a třemi nápravami v zadní části. Druhá, čtvrtá a pátá náprava jsou zvedací, všechny nápravy jsou osazeny dvojmontážemi. Vzduchové odpružení všech náprav je u lesovozů ve Finsku stále populárnější. Ještě před pěti lety bylo takto vybaveno zhruba 5 % lesovozů. V současnosti využívá plně pneumatické odpružení na 85 % vozidel značky Volvo v segmentu lesního průmyslu, v němž má švédská automobilka 50 % podíl na trhu s novými vozidly.
Pneumatické odpružení skýtá pro „lesáky“ celou řadu výhod. Jednak dovoluje jednoduše zvedat nepotřebné nápravy při jízdě na prázdno (konkrétně čtyři z devíti u „naší“ soupravy), v okamžiku aktuální potřeby lze některou z náprav zvednout a zvýšit tak tlak na hnané nápravy při nedostatečné adhezi či například disponovat s tlakem v systému odpružení náprav s ohledem na výhodné zvýšení u náprav, u kterých je to potřeba. Finský trh nákladními vozidly pro lesní průmysl čítá ročně 150 až 250 nových vozidel. V průměru vozy „natočí“ roční proběh 150 000 až 250 000 km a jejich totální obnova pracuje s rytmem pěti let.
Švédská ocel
Mezi technické speciality lesovozů Volvo FH patří speciálně odladěný software řazení automatizované převodovky I-Shift s ohledem na potřebná specifika provozu po mnohdy velmi spletitých a nepříjemných lesních cestách. Navíc je tahač vybaven asistenčním systém rozjezdu do kopce – Hill Holder, uzávěrami diferenciálů a systémem zvyšování přilnavosti kol hnacích náprav – Sand Splitter Device a pochopitelně také specialitou Volvo – dynamic Steering. Posledně jmenované elektronické zařízení pracuje se servomotorem umístěným na převodce řízení. Pomocí elektronické řídící jednotky dokáže až tisíckrát za sekundu provést korekci v systému řízení vozu a povznést tak nejen komfort, ale též bezpečnost provozu takto vybaveného vozidla na jinou, vyšší úroveň. V další rovině – fyzické zátěži řidiče – rovněž systém výrazným způsobem přináší nejen řidiči, ale též provozovateli další benefity v podobě bezpečnosti provozu a únavy z pracovního procesu. Všechna tato technická vylepšení činí z jízdy s dlouhou (24 m) soupravou s devíti nápravami a vysoko položeným těžištěm (dlouhé klanice, celková výška soupravy 4400 mm, celková hmotnost 76 t) relativně příjemný zážitek. Pětinápravový přívěs následuje svůj tahač, také díky dvoumontážím, velmi poslušně a příjemně.
Žádný problém na silnici
Ve Finsku jsme měli možnost prožít jeden standardní pracovní den se soupravou pro svoz dlouhého dříví společnosti Kontio na trase dlouhé 700 km z hlavního města Helsinky do arktického borového lesa na severu a zpět. Klimatické podmínky k nám byly milostivé, neboť příjemné slunce vyhnalo rtuť teploměru na mínus 17 stupňů Celsia. Dle zkušeností řidičů společnosti padají běžně v tomto období teploty na trase pod mínus 35 až mínus 40 stupňů Celsia. Kromě všeho jiného, při takových teplotách, se stávají pneumatiky tvrdšími a při nepříliš příznivých adhezních podmínkách není nouze o smýkání a prokluzování jednotlivých kol. Při cestě s prázdnou soupravou do místa nakládky jsme uvízli v čerstvém sněhu na velmi úzké lesní cestě. Postupně jsme vyzkoušeli všechny technické finesy soupravy včetně vyzvednutí nápravy tahače, abychom vozu pomohli zvýšeným zatížením, přestavením přívěsu pomocí hydraulické ruky umístěné v zadní části tažného vozidla či dokonce očištění vzorku pneumatik hnaných náprav pomocí ručníku – leč bez výsledku. Ke slovu musel přijít – starý, dobrý – traktor se sněžným pluhem, který nakonec soupravu bez problémů ze sněžné pasti vysvobodil.
Nakládka příslušného počtu zakrácených kulatin dlouhého dřeva, připraveného speciálními lesáckými stroji, trvala za standardních podmínek ne více než 30 minut. Dřevo či lesy jsou standardně ve Finsku předmětem podnikání místních firem, se kterými zpracovatel, jako je společnost Kontio, uzavírá obchodní smlouvy. Podle statistiky z roku 2010 operuje v celém Finsku na 900 dopravních společností zabývajících se svozem dřeva, které zaměstnávají na 2600 řidičů těžkých nákladních vozidel a využívají cca 1700 těžkých trucků. Průměrně každá taková dopravní společnost provozuje dvě těžká nákladní vozidla. Logistika obchodu se dřevem je ve Finsku řízena pomocí elektronického systému ITC (Information and Communication Technology System) vlastněným každou obchodní společností. Systém spolupracující s elektronickou správou dat jednotlivých vozidel zahrnuje dopravní objednávky, plánování tras, management skladů, systém komunikace pomocí sms a navigaci.
Extra sklápěč
Druhou super těžkou soupravou s celkovou hmotností 76 t byla kombinace těžkého pětinápravového sklápěče SISU Polar Rock 10x4 s motorem Mercedes-Benz OM 473 (šestiválec v řadě, 15,6 l, 460 kW/625 k a 3000 N.m) a čtyřnápravového sklápěcího přívěsu. Celková délka soupravy: 21,89 m. Technologie těžkých nákladních vozidel SISU pochází od značky Mercedes-Benz. Není tedy snad nutno dodávat, že jde o jedny z nejlepších a nejmodernějších technických a konstrukčních řešení na automobilovém trhu daného segmentu. Konkrétně u vozidel SISU Polar Rock jde o techniku Mercedes-Benz Arocs – turbokompoudní motor OM 473, automatizovaná 16 stupňová převodovka Powershift 3, nápravy, ale třeba také konstrukční řešení systému řízení Servotwin Steering. Díky němu, kdy je možno kola přední nápravy natočit až o 30 stupňů, druhé nápravy o 16 stupňů a páté nápravy (kontra) o 13 stupňů, je souprava o délce 21,89 m schopna se otočit na 12,5 metrech. Rovněž řízení 76 t těžké soupravy je i na ledě a sněhu díky konstrukci a elektronice made in Mercedes-Benz pohodlné. Stejně tak motorová brzda schopná poskytnout brzdný výkon až 475 kW je rozhodně výtečným příkladem starostlivosti konstruktérů a výrobce o bezpečnost provozu. K bezpečnému řízení soupravy stačí v 90 % jízdních situací pouze ona.
Další silniční monstra
Sedmdesáti šesti tunové soupravy s devíti nápravami však nejsou ve Finsku ty nejtěžší a nejdelší. Ministerstvo dopravy vydalo totiž dalších, nejméně pět speciálních povolení k provozu souprav dlouhých 33 m a těžkých až 80 t a další jedno pro provoz soupravy 31 m a celkové hmotnosti 94 t pro společnost Orpe v rámci šesti vymezených silničních koridorů. Společnost Orpe je jedinou finskou dopravní společností provozující tuto olbřímí soupravu (původní žádost zněla na 102 tunovou soupravu o 12 nápravách) pro svoz dřeva. Ovšem provoz dvanáctinápravové soupravy s celkovou hmotností 94 t má svá pravidla: povolenka platí do 31. 12. 2019, řídit ji mohou jen speciálně proškolení řidiči, jezdit smí pouze po ministerstvem dopravy schválených trasách, všechny brzdové systémy musí být opatřeny elektronikou EBS, provoz pouze za povětrnostních podmínek, které nejsou Meteorologickým institutem označeny jako „velmi špatné“ nebo „velmi špatné jízdní podmínky“, chování vozidel v soupravě musí být nepřetržitě monitorováno kamerovým systémem umístěným na vozidlech, vyhodnocení a zprávy o chování soupravy vozidel a stavu použitých silnic a cest musí být měsíčně doručovány na finskou dopravní instituci Trafi a další a další.... Dopravní společnost Speed provozuje pět souprav o celkové délce 33 m a celkové hmotnosti 80 t na trasách z Helsinek a přístavu Kotka na trasách do různých měst na severu a východě Finska, které jsou schváleny Ministerstvem dopravny Finska a institucí Trafi. Trasy jsou dlouhé cca 120 až 220 km a soupravy na nich přepravují náklad ve dvou jumbo 40 stopých kontejnerech nebo čtyřech 20 stopých kontejnerech.“
Převzato z časopisu