Představujeme
DAF Trucks – DAF dokončil modernizaci
Jiří Krenar 26.01.2015 06:25
Tím, že uvedl do výroby kompletní řadu vícenápravových podvozků u modelů Euro 6, dokončila automobilka DAF modernizaci celého výrobního sortimentu trucků.
Samostatné podvozky určené k dostavbě je nesmírně výrazný sortiment. Zvyšující se podíl registrací podvozků pro montáž nástaveb ukazuje významnou roli tohoto segmentu na evropském trhu s nákladními automobily. V rámci evropského trhu nákladních vozidel bylo za minulý rok registrováno více než 240 000 vozidel v kategorii těžkých vozidel s celkovou hmotností nad 16 tun. Z toho bylo asi 155 000 tahačů a téměř 85 000 podvozků. Pokud se podíváme na konfigurace náprav podvozků, pak bylo 49 % třínápravových, 33 % dvounápravových a 17 % čtyřnápravových. Segmentu lehkých vozidel (6–16 tun) vládnou podvozky pro montáž nástaveb s podílem více než 97 %. V roce 2013 bylo v této kategorii v Evropě zaregistrováno více než 57 000 podvozků v porovnání s 55 500 v roce 2012 (+2,7 %).
Vozidla pro každou aplikaci
Je tedy více než jasné, že DAF se chtěl pochlubit v praxi, tj. na silnicích a v běžném provozu, že nabídku nových vozidel s motory Euro 6 již zkompletoval a představil celou řadu podvozků Euro 6 CF a XF na „DAF Ride and Drive 2014 Euro 6 Rigids – Ardennes“, tedy na jízdních testech v belgických Ardenách. Celá řada vozidel Euro 6 tak obsahuje dvou-, tří- a čtyřnápravové tahače a podvozky s jednou nebo dvěma poháněnými nápravami. Společnost DAF tím dokazuje, že má řešení pro nejrůznější segmenty dopravy. Tentokrát ale k jízdním testům DAF nezvolil tradiční oblast nedaleko Bastogne, ale město Verviers, ležící v hlubokém údolí pod dálnicemi N61 resp. A27. Tady ale hned musím konstatovat, že až na jediný model DAF XF všechna testovací vozidla dálnici zcela minula a pořadatelé připravili úžasné trasy plné stoupání, prudkých klesáních, zatáček, horizontů a úzkých silniček nižších tříd.
Podvozky 4x2
Nová řada modelů Euro 6 CF a XF obsahuje základní nabídku podvozků 4x2. Hodí se pro městskou, regionální, národní i mezinárodní dopravu. Je třeba zmínit i varianty pro chladírenskou, mrazírenskou nebo velkoobjemovou přepravu. Dvounápravové podvozky nabízejí celkovou hmotnost až 19 tun (nejvyšší hmotnost je omezena platnou legislativou v jednotlivých státech) a celkovou hmotnost soupravy až 60 tun. K dispozici je mnoho variant rozvorů náprav, od 3800 až po 6900 mm u vozidel XF a pro univerzální řadu CF je to dokonce až 7300 mm. Je tak možno dosáhnout maximální objem nástavby pro náklad při splnění legislativních požadavků.
Podvozky 6x2
Nové třínápravové podvozky Euro 6 CF a XF určené pro montáž nástaveb jsou vybaveny vlečenou nápravou v různých provedeních. Podvozek s vlečenou neřízenou zadní nápravou s jednomontáží umístěnou za hnací nápravou je označený FAR. Vlečená náprava poskytuje nosnost 7,5 tuny a zvyšuje užitečné zatížení podvozku až na 18 tun. Tyto modely CF a XF jsou tedy ideální pro národní a mezinárodní dopravu a skvěle se hodí pro velkoobjemové nástavby, zejména v provedení se sníženým podvozkem Low-Deck. Podvozky označené FAS jsou vybaveny 10tunovou vlečenou nápravou s dvoumontáží. Dvojitá montáž zajišťuje vysokou stabilitu nezbytnou pro nástavby a náklady s relativně vysoko umístěným těžištěm, například pro přepravu odpadových kontejnerů nebo hospodářských zvířat. Novinkou ve výrobní řadě Euro 6 CF a XF jsou podvozky s řízenou vlečenou zadní nápravou s jednomontáží (FAN). Jejich předností je nejen vysoká nosnost, ale hlavně výtečná manévrovatelnost v omezených prostorech. Tyto modely odvedou svoji práci v městském provozu, například jako vozidlo pro svoz odpadu. Kromě variant podvozků s vlečenou zadní nápravou přichází také model CF s řízenou vodicí zadní nápravou (FAG). Tato vozidla jsou speciálně navržena pro aplikace, které vyžadují vysokou nosnost a zároveň výbornou řiditelnost ve stísněném prostoru, jako například vozidla pro svoz odpadu se zadním lisem nebo natahováky kontejnerů. Řízená vodicí náprava s nosností 7,5 tuny je umístěna před 13tunovou poháněnou nápravou.
Podvozky 6x4 a 8x4
Podvozky 8x4 (FAD) řad Euro 6 DAF CF a XF jsou určeny pro provozovatele, kteří vozidla používají v náročných podmínkách, zejména ve stavebnictví a pro těžkou speciální přepravu. Pro častou jízdu v těžkém terénu jsou navrženy zadní tandemové nápravy s osmityčovým zavěšením s redukcemi v kolech. Pokud se vozidlo bude pohybovat v terénu pouze příležitostně, pak je alternativou tandemová náprava bez kolových redukcí. Podvozky 8x4 se nejčastěji používají pro sklápěcí nástavby, domíchávače betonu, čerpadla betonu nebo jiné speciální náročné aplikace. Podvozek 6x4 FAT patří také do rodiny Euro 6 CF a je perfektní pro přepravu písku a zeminy, zemědělských produktů, betonu a odpadových kontejnerů. Modely 6x4 FAT jsou k dispozici s přední nápravou o nosnosti až 9 tun a se zadními tandemovými nápravami, které unesou až 26 tun. Celková hmotnost soupravy může dosahovat až 50 tun. Specialitou mezi vozidly DAF 8x4 a 6x4 Euro 6 je provedení Construction s charakteristickým vzhledem a – co je důležitější – s nájezdovým úhlem 25° a světlou výškou 40 cm díky upravenému zavěšení náprav. Čtyřnápravových podvozků a tahačů nabízí společnost DAF celou řadu.
Podvozky 8 × 2
Řada CF byla rozšířena o čtyřnápravové podvozky pro montáž nástaveb se dvěma řízenými předními nápravami, každá o nosnosti 8 nebo 9 tun, a s vlečenou neřízenou zadní nápravou s dvojmontáží (provedení FAC) nebo se zadní řízenou vlečenou nápravou s jednomontáží (provedení FAX). Vozidla Euro 6 CF FAC s 10tunovou vlečenou zadní nápravou dosahují celkové hmotnosti až 37 tun. Vysokou užitečnou hmotnost lze využít při přepravě těžkých průmyslových strojů a pro lodní a odpadové kontejnery, případně pro velkoobjemovou přepravu a cisterny. Čtyřnápravový model Euro 6 CF FAX s řízenou vlečenou zadní nápravou o nosnosti 7,5 tuny také dosahuje celkové hmotnosti až 37 tun. Díky třem řízeným nápravám ze čtyř je tento model charakteristický vynikající obratností v omezených prostorech. Vozidla Euro 6 CF FAX jsou tak ideální pro rozvoz stavebních materiálů, kdy je na vozidle vyžadována hydraulická ruka za kabinou.
Podvozky 8 × 2 tridem
Speciálním požadavkům vyhoví nové čtyřnápravové podvozky Euro 6 se třemi zadními nápravami tzv. „tridem“ pro speciální aplikace, kde je potřeba mimořádně vysoká nosnost v zadní části podvozku, například při přepravě těžkých kontejnerů nebo kontejnerů na odpadky. Novinkou v řadě Euro 6 CF je konfigurace FAQ, kde náprava „tridem“ zahrnuje řízenou vodicí nápravu o nosnosti 8 tun, poháněnou zadní nápravu o nosnosti 13 tun a řízenou vlečenou zadní nápravu o nosnosti 7,5 tun. Vozidlo tak dosahuje celkové hmotnosti 36 tun a vynikající manévrovatelnosti v omezených prostorech. Kvůli tomu se konfigurace CF FAQ často používá pro svoz těžkých odpadů, fekální nástavby nebo pro přepravu těžkých kontejnerů. Další zajímavou konfigurací je pro řady CF i XF čtyřnápravový podvozek se třemi zadními nápravami, kdy první zadní je 7,5tunová řízená vodicí náprava, druhá 13tunová poháněná a poslední 10tunová vlečená s dvojmontáží (FAK), dohromady je celková hmotnost vozidla 35,5 tuny. Konfigurace FAK se skvěle hodí pro speciální nástavby a přepravu těžkých lodních kontejnerů.
Podvozek vozidel Euro 6
Na podvozky DAF Euro 6 je možné namontovat nejrůznější typy nástaveb. Společnost DAF se zaměřila při vývoji svých podvozků na umístění komponent na rámu podvozku, zachování volného prostoru pro nástavbu a její příslušenství a variabilitu uspořádání. Tím vyšla vstříc nástavbářům a přizpůsobila se jejich požadavkům. Například lze z výroby požadovat různá provedení a umístění jednotky katalyzátoru SCR a filtru pevných částic podle typu nástavby a využití vozidla. Nádrž na kapalinu AdBlue je standardně umístěna na podvozku, ale pokud je třeba, najde svoje místo pod budkou Sleeper Cab. Akumulátory také mohou být na různých místech podvozku. Díky promyšlenému uspořádání všech těchto komponentů mohou podvozky nést palivové nádrže o objemu až 1200 litrů nebo ponechat volný prostor o délce až 2300 mm pro příslušenství nástavby, jako jsou různé ovládací skříně, čerpadla nebo generátory. Elektrický rozvod vozidla byl zcela od základů přepracován s ohledem na maximální spolehlivost a jeho ochranu proti poškození. Elektrické a elektronické systémy využívané pro připojení a komunikaci s nástavbou jsou přehledně seskupeny a odděleny od funkcí vozidla, což usnadňuje práci nástavbářům a zajišťuje rychlou a jednoduchou montáž nástavby. Ze stejného důvodu jsou podvozky nové řady CF a XF vyráběny tak, že v rámu podvozku jsou již z výroby připraveny specificky rozmístěné otvory pro připevnění nástavby a podvozek je osazen konzolami pro montáž mezirámu nástavby.
Nové motory DAF-PACCAR, výkonné PTO
Bohatou nabídku nových podvozků Euro 6 CF a XF doplňuje široká řada výkonných a efektivních motorů Euro 6. O pohon se stará 12,9litrový motor MX-13 s výkony 303 kW/412 k až 375 kW/510 k a nový 10,8litrový motor MX-11 s výkony od 210 kW/286 k do 320 kW/435 k. Spotřeba paliva motoru MX-11 je o více než 3 % nižší, než u již tak mimořádně hospodárného agregátu MX-13. Jedenáctilitrový motor je o více než 180 kg lehčí a zvyšuje tak užitečné zatížení vozidla. Celou nabídku doplňuje 6,7litrový motor PX-7, který slouží k pohonu podvozků CF 4x2 a dosahuje výkonů od 164 kW/223 k do 231 kW/314 k. Motor PX-7 je možné kombinovat s šestistupňovou manuální nebo automatizovanou převodovkou AS Tronic nebo s devítistupňovou manuální převodovkou. U vozidel s motory MX-11 a MX-13 může zákazník vybírat mezi dvanácti- či šestnáctistupňovými automatizovanými převodovkami AS Tronic. Dodávají se s různým nastavením strategie řazení, aby se převodovka přizpůsobila dokonale provozu a typu dopravy. Dostupné jsou varianty pro dálkovou přepravu, přepravu kapalin, nadměrnou přepravu a pro terénní provoz. Samozřejmostí je široký výběr pohonů pomocných agregátů PTO, který zajišťuje možnost připojení různých generátorů, čerpadel, kompresorů nebo dalšího vybavení nástaveb, které budou postaveny montovány na vozidla CF a XF. Dalším typem přídavného pohonu pomocných agregátů PTO, který je alternativou k již dříve dodávaným, je u nového motoru MX-13 a MX-11 držák generátoru a výstup pro jeho pohon. Ten je namontován na motoru, což výrazně zvyšuje životnost klínových řemenů a usnadňuje montáž generátoru chladicí jednotky. Motor MX-11 může být na přání vybaven dvěma typy výkonných pomocných pohonů PTO v poloze „1 hodina“ nebo „11 hodin“, která poskytují točivý moment až 250 Nm a přímou montáží čerpadla. Mimo to je v přední části motoru k dispozici pohon čerpadla, který může odebírat výkon až 35 kW. Hlavní výhodou této volby je, že nemá žádný vliv na prostor mezi kabinou a nástavbou.
Vzhůru za volant
Celou prezentaci jsme zvládli v neděli večer hned po příjezdu do hotelu a tak pondělní, sluncem rozzářené ráno patřilo – tedy krátce po snídani – zcela jízdním testům. V běžném pondělním provozu. Ze standardních 18 variant podvozků (včetně tahačů), bylo připraveno na parkovišti u hotelu 11 vozidel, včetně dvou souprav DAF XF. A protože v neděli do Belgie vyrazili – dle rozpisu – jenom novináři z Čech a Slovenska (Maďaři odmítli v neděli pracovat), bylo vozidel dostatek, takže jsme přesedali z jednoho trucku do druhého v podstatě bez čekání. Jako první jsem si vybral DAF LF 280 FA Construction. Tedy stavební podvozek s celkovou hmotností 9 tun s valníkovou nástavbou a s hydraulickou rukou. Motor PX 7 měl výkon 208 kW/280 k resp. 1020 Nm. A navíc šlo o jediné vozidlo vybavené přímo řazenou devítistupňovou (8+1) převodovkou 9S1110. Nádrž na naftu s obsahem 340l a přídavná nádrž na aditivum AdBlue (50 l) byly plné, vozidlo čisté a dle údajů tachometru zajeté, motor zahřátý. Takže seřizuji sedadlo, volant, zpětná zrcátka, ještě zasunout kartu do tachografu a vyrážím na zhruba 30 kilometrů dlouhou trasu. Od hotelu projíždím Viervies v podstatě městskými ulicemi po rovině, ale najednou na druhém kruhovém objezdu instruktor míří rukou do podjezdu pod tratí. Relativně úzkou „myší dírou“ s prudkou zatáčkou podjíždím železnici a pak už stoupáme přes pět řízených křižovatek na výpadovku z města. Stále do kopce, stále v hustém provozu. Plně naložené vozidlo sice má pomalejší start z křižovatek, ale potom již nejvyšší povolenou rychlost 50 km/h udržuje bez problémů. Když už konečně vyjíždíme z města a já se těším na svižnou jízdu po široké silnici následuje příkaz odboč vlevo. Takže poctivě odbočuji, abych asi po 200 m jízdy opustil asfalt a prašnou šotolinovou zkratkou míříme k nejbližší vesnici. Co se divím, vždyť řídím stavební podvozek! Řazení je přesné, motor má dostatečný výkon a protože po asi dvou kilometrech vyjíždíme zase na asfalt a po venkovských „trojkách“ posléze „dvojkách“ míříme ve velkém okruhu zpět do Verviers. Jestliže ta první půle okruhu vedla hodně do kopce, tak logicky teď následuje „sešup“ dolů. Takže včas podřazuji a s využitím motorové brzdy se proplétám vesničkami, zatáčkami a pak v ulicích města mezi zaparkovanými vozy zpět na parkoviště. Chválím ergonomii, výkon motoru i brzd, ale uvítal bych o pověstný fous více místa za svým sedadlem. Manévrovací schopnosti mě nadchly. Průměrná rychlost i spotřeba mě tentokrát nezajímaly, okruh jsem jel poprvé, takže doslova „na oči“, o to víc si cením výsledku počítačového výukového programu, který mě ohodnotil známkou 80 %. Na parkoviště ale je překvapivě prázdno, všechny trucky jsou na trati? Kdepak, agilní technik firmy mě hned odvádí na druhou stranu budovy, kde – ještě dřív než jsem stačil odmítnout – mě usadil za volant soupravy DAF XF 510 FAN, tj. vozidla s konfigurací 6x4/2 s tandemovým dvounápravovým přívěsem. No dobře, tak se svezu po dálnici. Jenže na tu dálnici jsem se nejdřív musel propracovat městem po stejné trase do kopce jako s „malým elefem“. Naštěstí 510 koní resp. největší točivý moment 2500 Nm ve spolupráci s automatiozovanou dvanáctistupňovou převodovkou AS Tronic 12 AS2540 mě ve stoupání podpořili, stejně tak jako asistent rozjezdu do kopce, takže jsem se mohl soustředit na pečlivé manévrování v městském provozu. A už jsme na dálnici a hurá na okruh do Spa. Na dálnici využívám samozřejmě tempomat. Jenže než si stačím nastavit výkon klimatizace (ještě nebylo ani půl desáté ráno a už teploměr ukazoval 25 °C), instruktor hlásí odbočení vpravo z dálnice na silnici II.třdy N657, resp. posléze N640. To je ovšem příležitost pro využití Intarderu (pochvala za výkon). Propleteme se několika vesnice – vesměs jedeme z kopce – pak ale najíždíme na silnici N640 a stoupáme až do bodu, kde zjišťuji, že tady jsem před hodinkou řídil DAF LF?! Ale ten byl užší a o víc jak polovinu kratší. Tiše polknu a pak přidám na výkonu klimatizace. Nebudu napínat, celou 40 tun vážící soupravu jsem dovezl do cíle bez ztráty kytičky, zpocený jak po první lekci v tanečních a s hodnocením výukového programu 85 %.
Třetí na řadě je DAF CF 400 FAT 6x4, plně naložený velký hákový nosič kontejneru. Motor MX 11, výkon 400 k/1900 Nm, automatizovaná převodovka AS Tronic 12AS1930 se speciálním Off-road softwarem, motorová odlehčovací brzda MX Engine Brake, asistent rozjezdu do kopce přede mnou trasa stejná, jakou jsem jel s modelem LF. Nechci se vytahovat, ale byla to paráda, uspěl jsem na 94 % (dle palubního počítače) a všech 27 tun celkové hmotnosti jsem dovez do cíle pořádku. Výkon motoru i v prudkém městském stoupání byl dostačující, na druhou stranu závěsné zařízení na konci rámu mě nahlodalo otázkou, jak by to asi vypadalo na stejné kopcovité trase i s plně naloženým přívěsem? Čtvrté vozidlo, do kterého jsem usednul za volant byl distribuční DAF CF FA 310 4x2 s rozvorem 5400 mm a s celkovou hmotností 19 tun. Zcela nová trasa přes okolní vesnice, automatizovaná šestistupňová převodovka AS Tronic 6AS1000 pracovala přesně, takže pohoda. V prudkých stoupáních – a bylo jich dost – nějaký ten „koník“ či spíše větší točivý moment sice chyběl (motor PX7 s výkonem 310 k/1100 Nm), ale jinak dobrý. V kabině ticho, dostatek místa (budka Sleeper Cab s lůžkem), výborné manévrovací schopnosti, takže distribuce byla v cíly „za 91 %“ A konečně jsem usednul za volant kuka vozu, tedy podvozku DAF CF FAG 290 6x4/2 s nástavbou pro svoz komunálního odpadu. Motor MX 11 s výkonem 290 k/1200 Nm pro takovouto činnost zcela stačí, zato na samočinnou převodvku Allison 3000 6MD3200, či spíš její řazení, jsem si chvilku zvykal. S 20 tun těžkým vozidlem jsem se proplétal asi 10 km dlouhou městskou „svozovou“ trasou jen mírně náročnou na manévrování a s malým stoupáním. Nakonec jsem ale musel uznat, že pro neustálé popojíždění od kontejneru ke kontejneru je tato převodovka nejvhodnější. Hodnocení svého řidičského umění raději neuvádím, myslel jsem si totiž, že už jsem „král silnic“ a dělal jsem tolik chyb, až se stydím ještě dnes. Abych si spravil chuť k obědu, na poslední okruh, stejný jako s prvním ranním modelem DAF LF, jsem vyrazil s jednostrannou sklápěcí vanou na podvozku DAF CF 460 FAD 8x4. Automatizovaná převodovka AS Tronic 12AS2330 sOff-road softwarem, brzda MX Engine Brake, výkon motoru 460 k/2300 Nm a celková hmotnost 32 tun. Trasu jsem již znal, doslova jsem si ji vychutnával a s truckem jsem byl nadšený. Ano, mimo šotolinovou úvozovou cestu jsem nejel v terénu, takže nehodnotím spotřebu, ale výhled od volantu výborný, stejně tak chválím převodovku, motorovou brzdu i ergonometrii v kabině – nedivte se, počítač vyhodnotil mé snažení za volantem číslem 97 % (ovšem to nevěděl o mé zcela propocené košili)! Jízdy skončily, nás čekal oběd a přesun zpět do Prahy. Tvrdím, že DAF je opravdu připraven.
Převzato z časopisu