Představujeme
Bus World Asia - Veletrh autobusů v čínske Šanghaji
Dagmar Braunová 12.07.2010 01:25
Autosalon
Veletrh Busworld proběhl v prostorách SNIEC Shanghai New International Expo Center.
V klasickém veletržním areálu, který by se dal přirovnat například k vídeňskému, a který nijak nesouvisí s právě probíhající světovou výstavou Expo, v té době probíhalo paralelně několik výstav a veletrhů. Samotný Busworld byl umístěn ve dvou výstavních halách. Jedna hala byla využita zcela, ve druhé zbyl malý neobsazený prostor. Rozsahem veletrh nedosahuje rozměrů největšího, belgického Busworldu. O to více byl zajímavý a exotický. Komunikace s vystavovateli nebyla snadná, někdy zcela nemožná, prospekty i popisky na tabulích byly ve většině pouze v čínštině. Všechny tři dny byl veletrh přístupný široké veřejnosti, pro specializovanou odbornou klientelu a tisk to znamenalo se vyrovnat s velkým výstavním ruchem. Co se týče zejména výrobců autobusů, jednalo se spíše o čínský než asijský veletrh, jediným nečínským výrobcem byla japonská Toyota s v Šanghaji velmi oblíbeným a frekventovaným minibusem.
Rozsáhlou expozici měl největší čínský výrobce Yutong, který také posbíral nejvíce ocenění v rámci ACW včetně „Výrobce roku“ v oboru autokary. Měl také nejširší portfolio vystavovaných vozů – od školního autobusu přes malokapacitní a velké autokary přes kloubový hybrid až po letištní speciál. Autobusová část skupiny Yutong sídlící v 900 km severozápadně vzdáleném vnitrozemí v Zhengzhou je pro porovnání jako pětinásobek kapacit ve Vysokém Mýtě, a to včetně kataforézní technologie a chystá se k dalším investicím do rozšíření. S autokarem Yutong Vision jsme se mohli seznámit i při prezentacích v České republice, model Eurobus provozovaný na Islandu byl i na veletrhu Busworld v belgickém Kortrijku. O tom, že čínské výrobce berou vážně i renomované evropské značky, svědčí kooperace karosáře Higer se Scanií – expozice byla rozdělena na část Scania Higer a Higer samotný. Autokar Scania Touring vyrobený ve spolupráci s karosářem Higer představený v Kortrijku a objednaný i českým dopravcem, na veletrhu nebyl. Společnost Young MAN Neoplan se s heslem „německá kvalita, čínská cena“ představila i loni na UITP ve Vídni. Čínský Starliner zaujal i luxusním obývacím interiérem. Karosář Bon Luck deklaroval úzkou vazbu s výrobcem převodovek a hybridních systémů Allison, který měl samostatnou rozsáhlou expozici podobně jako kanadsko-americký motorář Cummins, společnost Telma Valeo a WABCO.
Z ostatních karosářů vystavovaly např. společnosti Huanghai, Zhongtong, BCI, Young Man Neoplan, CSR, Zonda s elektrobusem mimo pavilon, FAW BUS, Joylong, ALFA Bus a Shuchi. Naopak jsme postrádali expozici domácí šanghajské společnosti Sunwin Bus, která staví autobusy na podvozcích Volvo. Autobusů této značky jsou ovšem v městském provozu v Šanghaji plné ulice. Sunwin Bus dodal mimo stovek běžných vozů i 120 elektrobusů poháněných bateriemi, 36 autobusů se superkapacitory, které se rychlonabíjí na zastávkách a 150 hybridů. Tyto technologie byly vyvinuty ve spolupráci s Shanghai Automotive Industry Corporation. Postrádali jsme také autobusy King Long, které naopak nechyběly na loňském i předloňském veletrhu v belgickém Kortrijku a poměrně častou značku na ulicích Golden Dragon.
Čínské autobusy nezapřou ve velké míře inspiraci evropskými vozy, v detailech se liší podstatně. Interiéry jsou od běžných přes zvláštní až po velmi speciální, možná by zde našli naopak inspiraci i evropští karosáři. O vlastnostech a parametrech použitých materiálů lze jen spekulovat, každopádně nezanedbatelné procento interiérů mělo velice intenzivní nepříjemný pach z použitých materiálů. Technologicky je zajímavé, že se zde nabízely jak motory už od EURO 3, tak i hybridní vozy paralelní i sériové, elektrobusy i autobus na vodíkové palivové články.
Autobusy tvoří v Číně v rámci městských provozů velké procento dopravy – určitě o mnoho větší než v Evropě. Trh v Číně je obrovský a zdejší výrobci se zde mají možnost uplatnit v obrovských počtech vozů. I proto je zajímavé, proč se tak intenzivně snaží o z tohoto pohledu malý evropský, v případě Yutongu momentálně český a slovenský, u King Longu zase maďarský trh i za cenu souvisejících investic do poprodejních služeb, bez kterých nemá autobus šanci se uplatnit u žádného dopravce i přes případnou příznivou cenu a akceptovatelnou kvalitu. Jak potvrdili zástupci Yutongu, je to pro ně otázka růstu a prestiže. Uplatněním na evropském trhu se podrobují vyšším měřítkům kvality, učí se a zpětně se v domácím prostředí zvedne jejich cena i pro domácí trh. Mnoho cizinců na výstavě k zahlédnutí nebylo, renomované evropské značky by čínské výrobce rozhodně neměli podceňovat. Na příkladu obrovského množství španělských karosářů je vidět, že právě výroba autobusů může být úspěšná i tam, kde není zásadní strojírenská tradice. Kvalitní motory, převodovky, nápravy či další komponenty čínským karosářům renomovaní výrobci pro stavbu autobusů a autokarů dodají a mnoho subdodavatelů – výrobců motorů, retardérů, dveří, autoskel, sedadel, elektronických informačních systémů, světel, klimatizací a dalšího je k dispozici podle účasti na veletrhu i v Číně. O kapacitě a usilovnosti pracovní síly v této zemi není pochyb.
Veletrh Busworld, známý především evropským bienále v belgickém Kortrijku, dále rozšiřuje působnost v mnoha světových lokalitách. Nejbližším termínem je premiéra ruské mutace na přelomu letošního června a července v Nižním Novgorodu, na začátku roku 2011 proběhne veletrh v Bombaji a v polovině téhož roku v brazilském Sao Paulu.
Zdroj: Doprava a silnice 06/10
Autor: Dagmar Braunová