Představujeme
Bagr - Automobilové sací bagry
Jan Neuman 12.09.2011 01:31
Technika
I když je sací bagr oficiálním názvem, výstižnější a přesnější označení je podtlakový nakladač, neboť ke své činnosti využívá podtlak (procenta vakua).
Tyto stroje mají několik předností. Jsou plně mobilní (není nutný jejich převoz speciálními vozidly), neboť se jedná o nástavby umístěné na automobilových podvozcích. Lze je použít i tam, kde se z mnoha důvodů (přístupnost, omezený prostor apod.) nemůže nasadit běžné rýpadlo (bagr), podtlakový nakladač totiž nasává materiály pomocí hadic (potrubí), jejichž délka může mít hodnotu až 300 m. Také hloubkový pracovní dosah je impozantní, bagr nasává hmoty i z třicetimetrové hloubky. Je šetrný k okolním položeným inženýrským sítím (kabely, potrubí aj.), sáním nemůže tyto sítě mechanicky poškodit. Nosné vozidlo může nasátý materiál odvézt do určeného prostoru, nebo uložit u pracovního místa, případně jím naloží uzavřený kontejner, to vše bezprašným způsobem. Z hlediska provedení dokáže bagr nasávat sypké, polotekuté nebo tekuté materiály, ideální však je univerzální sání, kdy stroj nasává všechny zmíněné materiálové frakce. Při nakládce kusových hmot (kameny, suť, kusy betonu atd.), limituje jejich velikost průměr (světlost) sací hadice, který se dle potřeby pohybuje v rozmezí 100 až 300 mm. V praxi pak lze danou světlost využít na cca 80 %, bagr tak dokáže nasát i kus veliký 240 mm. Hmotnost jednoho nasávaného kusu například kamene, může dosahovat až 40 kg.
Nejvýkonnější stroje této kategorie dodává pod názvem GapVax slánská firma Protank. V současnosti je aktuální provedení sacího bagru GapVax 9000. Ten má atest od státní zkušebny VVUÚ, a. s., Ostrava Radvanice na odsávání i výbušných uhelných prachů. GapVax 9000 disponuje vysokým výkonem pomocí dmychadlové vývěvy, která dodává sací výkon až 9500 m vzduchu za 1 hodinu a vytváří tak až 93 % vakua. Nástavba má univerzální provedení, nasává tedy všechny druhy hmot a jejich konzistencí, navíc, jak již bylo zmíněno, může odsávat i nebezpečný uhelný prach. Nástavba je vhodná k montáži na čtyřnápravový nebo třínápravový podvozek a její základ tvoří nerezová cisterna s objemem 8 m až 16 m (dle požadavku zákazníka a použitého podvozku). Pro představu schopnosti stroje lze zmínit rychlost naplnění sběrné nádrže (16 m), vodou se naplní za 5 minut, kamením za 20 minut. Použité sací hadice (potrubí) mohou dosahovat délky 300 m, a tato délka nemá žádný podstatný vliv na snížení výkonu zařízení. Kvůli snadné manipulaci se základní savicí pak nástavby mívají také teleskopický výložník sání.
Naplněná nádrž se vyprazdňuje sklopením nástavby, pro beztlakové vyprazdňování může být do zadního víka nádrže vestavěný šnekový dopravník. Některé nasáté materiály vlivem své konzistence ulpívají na stěnách zásobníku, proti tomuto jevu je možné zásobník vybavit vibrátorem, který nabraný materiál rozrušuje, a tím usnadňuje úplné vyprázdnění nádrže. Součástí nástavby sacího bagru bývá i vysokotlaké čisticí zařízení, v takovém případě musí mít nástavba i nádrž na vodu. Vezmeme-li jako příklad provedení s nástavbou o celkovém objemu 16 m, je 12 m určených pro nasátou hmotu a 4 m pro vodu. Vysokotlaké čisticí zařízení pracuje s provozním tlakem 200 barů, délka vysokotlaké hadice je různá, často se ale pohybuje okolo hodnoty 100 m. Dalším použitelným doplňkem bagru může být lišta určená k sání i velmi hrubých nečistot a materiálů z vozovky. Lišta má délku 2500 mm, a v případě potřeby lze použít vysokotlaké čištění pro rozrušení nečistot, které se následně okamžitě odsávají. Jedná se o podstatně účinnější způsob čištění vozovek, než zajišťují běžné kartáčové samosběry. Sací bagry jsou prostě výkonná zařízení s nepřeberným množstvím možností jejich využití a nasazení.
Zdroj: Doprava a silnice 08/11