Představujeme
AUTOVLAKY V EVROPĚ
Milan Olšanský 20.03.2019 05:45
Finsko se jako člen Evropské unie rozhodlo pro legalizaci tzv. autovlaků, superdlouhých silničních souprav, které mají ambici za určitých podmínek v tomto severském státě zefektivnit dopravu zboží a materiálu.
Zcela bezprecedentní paušální legislativní počin ve státě Evropské unie je důkazem toho, že pokud se členský stát rozhodne, může si zavést opatření, která nemají s unijními „mravy“ a zákony nic společného. Dokonce jde o legislativní opatření, které by zřejmě za žádných okolností ani ve státech kontinentální Evropy aplikovat nešlo. O co jde?
Road Trains 34 m/76 t
Od 21. ledna 2019 mohou na finské silnice bez dalšího povolení nákladní soupravy sestávající z tahače a kombinace návěsů či přívěsů v celkové délce 34 m a o celkové hmotnosti 76 t. Celková délka samotného silničního vozidla může dosáhnout 13 m a celková délka návěsu až 16 m. Při překročení těchto parametrů je třeba konzultace s ministerstvem dopravy, které vydá zvláštní povolení. Finsko se tak stalo prakticky první zemí EU, která paušálně schválila na svém území provoz tzv. Road Trains, které jsou nejvíce známé z Austrálie, USA či Kanady nebo Mexika. Popravdě je zde také ještě rozdíl, neboť ve jmenovaných krajinách tzv. Road Trains „začínají“ na rozměru celkové délky 50 m a celkové hmotnosti více než 100 t.
Proč si může takové opatření Finsko jako evropská země dovolit? Jednoduše proto, že prakticky nezná tzv. tranzitní dopravu. Veškerá silniční doprava je zde vnitrostátní, navíc Finsko netrpí tak hustou sítí zalidněných aglomerací. Zvláště potom v severních oblastech neobydlené prostory doslova vybízejí k podobným dopravním možnostem. Ostatně Finsko má dlouhodobě obrovské zkušenosti s provozem dlouhých silničních souprav celkové délky 25,25 m a hmotnosti 60 t. Navíc ony zmíněné Road Trains mají také vyčleněny některé silnice a denní či noční hodiny, kdy mohou být provozovány.
Dlouhé silniční soupravy, především ty s délkou 25,25 m a celkovou hmotností 40 t (v Česku 48 t) jsou až na vyjímky platné i tři měsíce provozování za určitých podmínek i v zemích kontinentální Evropy. V Česku za tříměsíční povolenku k provozu takové soupravy mezi dvěma jasně definovanými body a zákazem v případě uzávěrky na trase využívat objížďku zaplatí provozovatel 6000 Kč. Problémem je přeshraniční provoz, kde platí směrnice Rady č. 96/53/ES o maximálních rozměrech a hmotnostech silniční soupravy. Podle jejího znění nesmí členský stát EU na svém území odmítnout či zakázat přeshraniční přepravu silniční soupravou o maximální délce 18,75 m, šířce 2,55 m (u nástaveb klimatizovaných vozidel 2,60 m),
výšce 4 m a celkové hmotnosti 40 t.
A na závěr jen poznámka k těm, kteří hovoří o nejednoduchosti předjíždění dlouhých silničních souprav. Tak ve Finsku je povolená rychlost v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnici 120 km/h. Ručím vám za to, že se dodržuje, protože pokuty dopravní policie odvozuje od celoročního platu hříšníka a mohou dosáhnout drakonické výše. Speciálně po silnicích mimo obce tak nebudete mít v osobním automobilu vůbec důvod dlouhou, superdlouhou soupravu či tzv. Road Train předjíždět – tedy žádné obavy.
Převzato z časopisu