Představujeme
Automobily – Dvacet let výroby malých autobusů v Opavě
-red- 16.07.2015 06:52
Právě letos je tomu 20 let od doby, kdy Kamil Hrbáč, majitel společnosti KHMC vyrobil svůj první autobus.
Dnes vzpomíná na své začátky, úspěchy i neúspěchy, které předcházely tomu, než se mu podařilo vybudovat úspěšnou českou firmu na výrobu malých autobusů. Společnost KHMC vyprodukuje každoročně více než 50 unikátních autobusů v zakázkové výrobě. Velká část produkce směřuje do západní Evropy, převážně do Německa a Rakouska. KHMC díky vysoké kvalitě svých výrobků ovládá podstatnou část českého trhu, jeho autobusy používají nejprestižnější dopravní společnosti, které se zabývají incomingovou dopravou. Společnost dosáhla naprosté samostatnosti, také díky vlastnímu, multifunkčnímu výrobnímu areálu. V roce 1993 otevírá Kamil Hrbáč první dílnu na přestavby užitkových vozidel na základě nově získaného živnostenského oprávnění. Věnuje se úpravám dodávkových vozidel, do kterých se montují celní přepážky, chladírenské vestavby a doplňují sedadla. Firma také vyrábí skříňové a valníkové nástavby, realizuje konstrukce speciálních a odtahových vozidel. Prodává podvozky Renault a Avia pro výše uvedené nástavby. Pro své zákazníky zajišťuje financování prostřednictvím leasingu. Za skutečně osudové lze považovat setkání Kamila Hrbáče s Ing. Vilémem Pecháčkem, tehdejším externím prodejcem společnosti Mercedes – Benz Praha. Vilém Pecháček v té době také působí ve firmě TZZ Vítkov, kde se z jeho podnětu a pod jeho vedením již v roce 1993 začaly vyrábět první malé české autobusy na podvozcích Mercedes-Benz 308D s kapacitou 15 cestujících a Mercedes-Benz T2 (předchůdce MB Vario) pro 35 cestujících. Výroba malých autobusů se však po určité době v TZZ Vítkov zastavuje z důvodů malé efektivity, vedení společnosti nevidí v další výrobě malých autobusů žádnou další perspektivu a považuje celý projekt za pouhou utopii.
V té době však Kamil Hrbáč s Vilémem Pecháčkem již připravují svojí vlastní výrobu midibusů, kterou skutečně o dva měsíce později spouštějí. Začínají v malých prostorách 150 m s pěti zaměstnanci ve výrobě v bývalé STS Opava. Kamil Hrbáč s „duchovním otcem malých autobusů“ Ing. Vilémem Pecháčkem tak začínají psát historii úspěšného výrobce malých autobusů v Česku. Ještě na podzim se oba, společně ještě s několika zákazníky, vydávají na největší světovou výstavu Busworld v belgickém Kortrijku. Zde mají první možnost setkání s nejlepšími světovými nástavbáři a konstruktéry malých autobusů jako například Ernst Auwärter, Kowex, Kusters, Karl Koch, ale i dalšími. Při zpáteční cestě využívají pozvání nizozemského výrobce midibusů Kusters, se kterým v krátké době uzavírají dohodu o spolupráci. V tomto čase se vytváří okruh důležitých partnerů pro dodávky komponentů pro výrobu, mezi které například patří firma BODE, výrobce autobusových dveří (mimo jiné, s firmou BODE spolupracuje KHMC až do dnešních dnů) nebo polský dodavatel sedadel STER z Poznaně a KIEL z Nowého Tomyšlu. První velká zakázka na sebe nenechává dlouho čekat a přichází v roce 1996. Má zásadní význam pro další vývoj společnosti. Smlouva na dodávku 22 autobusů na podvozcích Mercedes-Benz Sprinter pro ČSAD Plzeň, podepsaná na počátku roku, dává jistotu práce na velkou část dalšího období. Společnost již v lednu má podepsány kontrakty celkem na výrobu 33 autobusů. O rok později se celá výroba stěhuje do nových pronajatých prostor v areálu Továrny Gebauer, kde společnost působí až do roku 2004. Ke konci období zde využívá plochu výrobních hal větší než 650 m2.
Dalším významným krokem výrobce malých autobusů je v roce 1998 první prodaný vůz do zahraničí. Tím je atraktivní Mercedes–Benz 412D Sprinter v provedení „Panorama“ se zvýšeným čelním zasklením. Poprvé nachází Kamil Hrbáč svého klienta v sousedním Rakousku. Hned v následujícím roce má rakouská strana zájem o dalších deset podobných midibusů Sprinter. Ve stejném roce ještě společnost představuje trojici autobusů na mezinárodním veletrhu Autotec, všechny v dálkovém provedení, MB Sprinter 412D s 21 místy, MB Vario O814D s 24 místy v prodloužené verzi (firma již dokáže prodloužit vozidlo za zadní nápravou, což je velký pokrok v inovačních řešeních) a Iveco Daily pro 21 cestujících. V červnu 1999 opouští bránu 100.midibus vyrobený firmou Kamil Hrbáč Motor Centrum Opava (KH motor CENTRUM Opava). Společnost se také poprvé účastní výstavy užitkových vozidel Autosalon v Nitře a následně ještě toho roku na Slovensko prodává 12 autobusů na podvozcích MB Sprinter a VW LT 46. V roce 1999 také započala spolupráce s německou firmou KOWEX, která dodává na trh v Česku polotovary karoserií, které byly do konečné podoby autobusů dotvořeny v KH motor CENTRUM Opava. Celkem bylo smontováno na podvozku Mercedes–Benz Vario 13 vozů. Přestože větší část prací byla provedena v Čechách, s ohledem na vysokou pořizovací cenu podvozku byl finální výrobek pro tuzemský trh příliš drahý.
Loni se KHMC stala držitelem prestižního certifikátu Van Partner by Mercedes-Benz. Od roku 2014 autobusy postavené v KHMC na podvozku Mercedes-Benz Sprinter jsou na základě certifikátu „Van Partner by Mercedes-Benz“ považovány za plnohodnotný výrobek firmy Mercedes. Zákazník má právo autobus vyrobený společností KHMC opravovat a servisovat. Rok 2014 je také úspěšný i z hlediska prodeje, naplnily se předpoklady z konce roku 2013 a společnost opět pokořila magickou hranici padesáti vyrobených autobusů.
Převzato z časopisu