Představujeme
Autobusy Setra
-ST- 22.09.2003 00:00
Kvalita a dlouhá životnost těchto autobusů jim přinesla název Rolls-Royce mezi autobusy, což se ovšem odráží i v ceně, která je vyšší než například cena Mercedesů. S Rolls-Roycem společné má tato značka i jistou konzervativnost. V Německu jako hlavní klientelu má spíše menší rodinné dopravce, proto se používá slogan „rodina Setra“.
Až do roku 1995 se Setry vyráběli v rodinné firmě Kässbohrer, která mimo autobusů vyráběla ještě návěsy a rolby. V roce 1995 se dostala do finančních problémů a autobusovou sekci přezval Daimler-Benz, dnešní DaimlerChrysler. Od začátku bylo cílem, využít synergie ve vývoji, výrobě a servisu při zachování samostatnosti obou značek, tedy mimo Setry autobusy Mercedes-Benz. Jako neutrální název pro firmu pro autobusy byl zvolen název EvoBus.
V České republice byl EvoBus založen v roce 1998, první Setry se podařilo prodávat od roku 1999. Předtím se Setry dováželi hlavně na individuální dovoz přímo s Německa, většinou ojetá. Řada českých dopravců si ovšem dodnes váží vysokou kvalitu a hlavně spolehlivost a životnost řady 200, která se vyráběla až do roku 1995. Pak jí následovala řada 300, jejíž zájezdové provedení 315 GT-HD je nejběžnějším typem Setry v České republice. I když Setra vyrábí linkové a i nízkopodlažní autobusy, do České republiky se doposud prodali až na jednu výjimku pouze dálkové autobusy. Od roku 1999 se dovezla necelá padesátka autobusů Setra do naší země.
Již od roku 1990 spolupracovala firma Kässbohrer s Holýšovském závodem 9 LIAZ, který dnes funguje jako nezávislá firma SVA Spolupráce se vyvíjela úspěšně a pokračovala i po založení EvoBusu. Od roku 1999 v Holýšově působí EvoBus Bohemia jako zaměstnavatel. V roce 2001 byl postaven nový závod, který se tento rok ještě rozšíří. Vyrábí se zde komponenty pro všechny Setry a pro linkové a dálkové autobusy německé výroby Mercedesu.
V roce 2001 byl uveden na trh nová řada 400, která spojuje vzhledem konzervativní prvky s modernímy a působí tím stále jako klasická Setra. Vyrábí se přitom ve spoustu variantách, a to verzi krátké (411), klasické 12metrové až v délce 13,8 metrů a ve výškách až do 3,8 metru. K dispozici je i provedení 12metrové s třemi nápravami, který si tento rok objednal jeden moravský dopravce rovnou dvakrát. Velká výhoda tohoto provedení je, že nejsou problémy na hranicích s váhou.
V roce 2002 se na trh jako novinka uvedl patrový autobus 431 DT, který má délku 13,5 metru a může tím dosáhnout i obsaditelnost až 89 cestujících. Tento rok se doveze do České republiky první kus pro jednoho brněnského dopravce. text: -st- zdroj: Doprava a silnice 5/2003 |