Představujeme
ACHIM KAMPKER – PROFESOR EMOBILITY
Milan Olšanský 08.01.2019 05:21
Vysokoškolský profesor Achim Kampker z Univerzity RWTH Aachen založil v roce 2010 firmu Street Scooter, která je od roku 2014 organizační součástí obrovské společnosti Deutsche Post DHL Group.
V prosinci roku 2014 vyrábělo zhruba 70 zaměstnanců společnosti Street Scooter v bývalé továrně Waggonfabrik Talbot v Aachen elektrododávky v kadenci zhruba 200 kusů za rok. O dva roky později společnost anoncovala roční výrobu 2000 kusů elektrických dodávek a ambici, že v následujících letech bude celá flotila dodávkových vozů skupiny Deutsche Post DHL, zhruba 70 000 kusů, nahrazena elektrickými vozy Street Scootery Work.
Profesor Achim Kampker a jeho, prozatím, veleúspěšný podnikatelský příběh je jasným důkazem, že do automobilového průmyslu může vždy vstoupit někdo nový, historií nepolíbený. Kampker si usmyslel, že bude vyrábět elektromobily, resp. elektro užitková vozidla. Byl zjevně ve správný čas na správném místě, když si jeho byznys plán nakonec vzala za svůj tak obrovská a silná společnost, jako je německá pošta. Proč se Deutsche Post DHL Group neobrátila s vývojem elektrododávek na některou z velkých německých automobilek? Proč vsadila na „no name“ malou společnost? O tom můžeme dodnes přemýšlet. Nezapomeňme však, že „vše je možné“ a že nikdy nikdo nemůže být chytrý natolik, aby měl svoji pravdu za stoprocentní a univerzální. Street Scooter GmbH je důkazem, že konstrukce nezná žádné hranice.
Profesore Kampkerku prozatím posledními novinkami v nabídce vaší společnosti StreetScooter GmbH jsou dva modely WORK XL a WORK XL Cool. Jak zapadají tyto vozy do filozofie výroby ve vaší společnosti?
Jsou konstruovány a vyráběny stále stoprocentně v souladu s našimi původními myšlenkami: zlepšit všechny obchodní procesy našich zákazníků a být jim připraveny přímo na míru jejich dopravním úkolům v různých průmyslových sektorech. Vozy obchodní řady WORK XL disponují zvýšenou užitečnou hmotností oproti původním modelům, WORK a WORK L. Velmi brzy uvidíte, že naše elektrododávky mohou sloužit v mnoha různých provedeních. Například jako vozidla s chladírenskou nástavbou či jako podvozky pro celou řadu jiných specializovaných nástaveb, přesně podle požadavků našich zákazníků.
Jak reagujete na zákaznické požadavky?
Zrealizovali jsme celou řadu různých diskuzí a rozhovorů se zástupci zákazníků v různých segmentech průmyslu, abychom našly cesty, jak optimalizovat naše produkty z hlediska jejich typických logistických procesů. Za zcela zásadní považuji zapojení zákazníků do konstrukce našich výrobků ihned od první fáze jejich vývoje. Vysoce důležitá je pravidelná komunikace se zákazníky, ale též praktický vývoj byť metodou „pokus, omyl“. Taková cesta je důležitá například při vývoji kabin našich vozidel. Sbíráme každou možnou informaci, abychom mohli vylepšit ergonomii našich vozidel StreetScooter, která nabízejí nejen elektrický pohon, ale též zcela reálnou přidanou hodnotu v každodenním podnikatelském procesu našich zákazníků.
Jak vlastně vznikla myšlenka vyrábět elektrovozidla Street Scooter?
Zajímavé myšlenky se nerodí jen v Silicon Valley, ale též třeba u nás v Německu. Chtěli jsme vyvinout inovativní produkt, který by bylo možné kompletně vyrábět v zemi, jako je ta naše. Spousta lidí nás od toho záměru zrazovala, tvrdila: to nemůže fungovat, ale my jsme jim ukázali, že to možné je.
Co bude dál? Kam směřuje vývoj vašich elektromobilů?
Vyvíjíme vozidla s pohonem na palivové články a také se zajímáme autonomními systémy řízení. Náš specifický přístup k vývoji nám dovoluje pracovat s velmi širokým spektrem nových technologií a poměrně rychle uvádět všechny jejich výdobytky na trh. Naši zákazníci potom rozhodují, na kterých konstrukcích máme dále pracovat. Budeme pokračovat ve vývoji produktů, které přinesou opravdovou přidanou hodnotu našim zákazníkům.
Děkuji za rozhovor
Převzato z časopisu