Praxe
Zimní provoz – Příprava auta na zimu
-red- 03.02.2015 06:20
Zima je v provozu auta nejnáročnějším ročním obdobím, a to jak z hlediska technického, tak i z bezpečnostního.
Absolvovat jej bez úhony nám pomůže kromě řidičského umu i pár zásad při přípravě vozu.
Zajištěné chlazení a ochrana motoru. Prvním krokem přípravy by určitě měla být kontrola chladicí kapaliny. Pokud není dostatečně mrazuvzdorná, může napáchat obrovské škody (prasklá hlava či blok motoru, poškozená vodní pumpa, chladič, výměník topení atd.). Nové automobily mají již z výroby „celoroční“ směs. Nicméně tato je potřeba dle pokynů výrobce většinou po třech letech měnit.
Čisté sklo. Nemrznoucí směsí nezapomeňte doplnit také nádržku ostřikovače. Zamrzlá kapalina může poškodit nádržku i celý systém ostřikování skel. Nebezpečná může být i směs, která sice odolává nižším teplotám, ale zamrzá při ostřikování za jízdy, kdy proudící vzduch její teplotu značně snižuje. Myslete také na to, že v zimě používáte ostřikovač daleko více než v létě. Proto je vhodné vozit náhradní náplň. Pro zajištění dobrého výhledu je důležitá kvalita stírátek. Pokud jejich pryžová část nedoléhá ke sklu celou plochou nebo je poničená, vůbec nepochybujte o nutnosti výměny stírací lišty. Automobilky doporučují dodržovat půlroční interval jejich výměny. Dle mých zkušeností je ale roční lhůta tak akorát.
Účinné brzdy. Význam brzd se v zimním provozu ještě násobí. Zkontrolujte proto alespoň hladinu brzdové kapaliny a jste-li majitelem staršího automobilu, také funkčnost lanovodů ruční brzdy. Kvalitu brzdové kapaliny sami jen tak nezjistíte. Obecně platí, že by neměla být starší dvou let. Pokud si nejste jisti, můžete jí nechat změřit v servisu bod varu. I když si myslím, že pokud ji rovnou vyměníte, tak ušetříte. Jde o velmi podstatnou záležitost, která má přímý vliv na bezpečnost provozu (v případě staršího vozu si zároveň připravte k ruce kit na renovaci hlavního brzdového válce, může po výměně kapaliny brzy hodit). Zimní přípravy je vhodné využít k pravidelné roční kontrole brzdové soustavy. Jde o to, zda těsnění pohyblivých částí není zpuchřelé a jestli nejsou opotřebené třecí segmenty. Pro zvládnutí jízdy na kluzké vozovce je také důležité seřízení brzdného účinku na jednotlivá kola. K tomu je opět zapotřebí navštívit odborný servis.
Motor. Motor nevyžaduje před zimním obdobím žádnou speciální údržbu. Starší zapalovací či žhavicí svíčky však raději vyměňte za nové a zkontrolujte také napnutí klínových řemenů a jejich kvalitu. Pokud se blíží výměna vzduchového filtru, dejte rovněž nový. Vhodné je proměřit nabíjecí proud a napětí alternátoru či dynama. Pokud se nám nějak nezdá startér, respektive jeho ochota otáčet motorem, je před zimou poslední možnost nechat zkontrolovat baterii a následně i startér. Co na podzim při +10 °C jakžtakž funguje, při –15 °C zaručeně selže. A není milé ráno potmě za mrazu vyndávat baterii či startér. Akumulátor je asi nejdůležitější část automobilu v zimě, hned po topení. Je vhodné zkontrolovat stav a množství elektrolytu i u takzvaných bezúdržbových akumulátorů, případně jej nechat dobít. U starších akumulátorů je vhodné opakovat dobití i zhruba po dvou až třech týdnech po dobu zimy. Dříve doporučované nošení baterie na noc domu dnes již asi nikdo nebude ochoten aplikovat. Roztlačením či roztažením můžeme moderní motor zničit (přesněji jeho rozvody a/nebo katalyzátor), vhodnější je doplnit výbavu o startovací kabely a požádat o pomoc kolegu řidiče. Důležité je si také zapamatovat, že motoru vysloveně škodí zvyk některých motoristů nechat jej běžet na volnoběh do ohřátí a jít si zatím koupit noviny či čistit okna. Nemluvě o životním prostředí! Správně je očistit okna, nastartovat a při mírném zatížení motoru odjet a ohřát jej pomalou jízdou.
Osvětlení vozidla. Osvětlení vozu je v zimě důležité po celých 24 hodin, protože i během dne je viditelnost snížena a svícení je ostatně uloženo i zákonem. Máte-li problémy myslet na zapínání světlometů, dejte si pro začátek zimního období za přední sklo papírek s nápisem „světla“. Nezapomínejte však na ostatní řidiče a mějte vždy správně nastavený sklon světel podle zatížení vozu. Přestože si myslíte, že světlomety a koncově svítilny vašeho vozu jsou v pořádku, zkontrolujte jejich funkčnost. Důležité jsou i brzdové svítilny. K jejich prověření nebudete potřebovat pomocníka, když postavíte auto ke zdi nebo skleněné výloze a budete pozorovat odrážené světlo.
Karoserie. V zimě je zapotřebí chránit auto také před působením koroze a dalších nepříznivých vlivů (posypová sůl). Víte-li o drobných poškozeních laku, zakryjte je alespoň lakem, který se prodává v lakovacích tužkách nebo ve sprejích. Pokud tak neučiníte, pak jsou tato místa zárodkem rozsáhlé koroze. Chcete-li alespoň minimálně ochránit karoserii svého automobilu, zajeďte před zimním obdobím do automatické mycí linky a objednejte si program obsahující aplikaci vosku. Oplachový vosk ochrání karoserii na dobu několika týdnů. Máte-li v úmyslu ochránit karoserii dlouhodoběji, můžete ji naleštit některým z přípravků na akrylátoteflonové bázi nebo si toto ošetření nechat udělat u firem, které se tímto zabývají.
Zimní pneumatiky. Odborníci doporučují používat zimní pláště již v období, kdy se vnější teploty pohybují pod +7 °C. Testy totiž prokázaly, že za nízkých teplot dosahují zimní pneumatiky lepších výsledků při brždění, ovládání vozidla v zatáčkách i při náhlé změně směru jízdy. O zimních pneumatikách píšeme na jiném místě.
Převzato z časopisu