Praxe
Zastávka na I-58 – Parkoviště za tratí
A. Ingols 17.02.2016 05:44
V současné době se ještě dá přímo ze silnice 58, vedené v severní části Příbora po ulici Ostravská, odbočit k restauraci a motelu Zafír.
Kilometr 27 cca 279 m n.m.
Od motelu je pak možné jet dál, směrem doprava k čerpací stanici PHM s prodejnou základních motoristických potřeb a občerstvení, nebo doleva k parkovišti i pro nákladní vozidla – to však vyžaduje zvláštní pozornost, neboť cesta křižuje železniční trať s běžným provozem vlaků; přejezd je sice přehledný a zabezpečený výstražnými světly s akustickým signálem i automatickými závorami, ale ... ! Pojížděné plochy, včetně parkoviště, jsou opatřeny živičným povrchem, doplňkové plochy jsou zatravněny, venkovní „posezení“ ani dětské hřiště jsem nenašel.
Příbor
To město je známé hlavně díky světově proslulému psychoanalytikovi Sigmundu Freudovi. Nicméně rodáků se zajímavým osudem, i v mezinárodním měřítku, se dá vysledovat mnohem více – svědčí o tom také nezvyklý památník, na kterém jsou k jménům osob přiřazeny i názvy míst kde jejich život dokonal.
Památník VLASTENCŮM A OSVOBODITELŮM
Na budovu radnice města Příbor byly k 5.5.1965 instalovány pamětní desky nesoucí jména osob z období 1933-1945. Jsou to většinou jména příborských občanů zemřelých či popravených v nacistických věznicích, koncentračních a likvidačních táborech, ale také jména sovětských vojáků padlých při osvobozování města a jména rodáků, kteří zahynuli při službě ve spojeneckých armádách. Jedním z těch zde posledně uvedených, je Antonín Volný, narozený v Klokočově 9. 1. 1896, který značnou část života prožil v diplomatických službách, z toho 10 let na čs. vyslanectví v Tokiu. Válka ho zastihla na Filipínách, kde se na podzim roku 1941 dal k dispozici armádě USA. Službu vykonával u vojenské rozvědky hlavně jako překladatel z japonštiny. Na začátku května 1942 byl na ostrově Corredigor zajat, přežil velmi těžkou internaci, včetně Bataanského pochodu smrti, a v den svých 49. narozenin, tedy 9. 1. 1945 zahynul na japonské lodi Enoura Maru bombardované z amerických letadel v přístavu Kaosiung na Tchajwanu.
Převzato z časopisu