Praxe
zastávka na I/55 – U obce Hrušky
A. Ingols 25.02.2016 05:50
Také zde, na jihu Moravy, v oblasti oplývající prehistorickými památkami, může moderní uživatel dopravní trasy, kdysi nazývané Jantarová stezka, nalézt přechodné, krátkodobé útočiště na parkovišti u multifunkční čerpací stanice.
Kilometr 121 cca 179 m n.m.
Necelých deset kilometrů, vzdušnou čarou, od památného a významného Slovanského hradiště v Mikulčicích, je jednostranná, nevelká, ale zřejmě velmi oblíbená odpočívka. Všechny nabízené služby jsou na úrovni dnešní doby a vyniká bistro s posezením uvnitř, případně i venku. V areálu je vyznačeno šest plnohodnotných stání pro nákladní soupravy a asi dvojnásobek pro osobáky. Pojížděné i parkovací plochy jsou zpevněny živičným povrchem. Provoz je jednosměrný s příjezdem od severu.
Slovanské hradiště u Mikulčic
V roce 1954 byl započat archeologický výzkum a za osm let byl areál, dnes o rozloze 10 hektarů, vyhlášen Národní kulturní památkou. Postupně zde byly odhaleny základy knížecího paláce a dvanácti kamenných kostelů, pozůstatky mostů a opevnění. Bylo prozkoumáno 2500 hrobů a nalezeno mnoho nejrůznějších předmětů od malých zlatých "gombíků" až po dřevěné čluny délky 9 a 10 metrů. Z některých nálezů lze usuzovat na zdejší působení slovanských věrozvěstů, sv. Konstantina a sv. Metoděje.
Sousoší věrozvěstů.
Kousek od rekonstruovaných základů kostela označeného X (deset), který je zajímavý mimo jiné i tím, že nese znaky architektury obvyklé v Chorvatsku, je možno obdivovat sousoší, které památníku darovala Bulharská republika. Bylo odhaleno 23. května 2009 a znázorňuje bratry ze Soluně, sedícího sv. Cyrila (Konstantina) a stojícího sv. Metoděje v roce 868 v Římě u papeže Hadriana II., při obhajobě svého učení a působení na Moravě. Autorem je bulharský sochař Emil Venkov.
Převzato z časopisu