Praxe
Nehoda není náhoda – Mrcha
JUDr. Karel Friml 29.04.2015 07:03
Každý duben je apríl, a tak se snad nemusíme nad paragrafy pořád mračit a můžeme je trochu je odlehčit. Tuhle historku mi někdo poslal mailem a musím se o ni podělit. V podstatě šlo o jakousi nehodu a to už je něco, co nás zajímá
Dva automobily se srazí v křižovatce. Oba jsou na odpis. Zmačkané plechy, rozbitá skla, skoro by se zdálo, že to nikdo nepřežil. Někdy se ale stávají skoro zázraky: z jednoho auta se vyškrábe řidič téměř bez úhony, jen s roztrženým svetrem, z druhého mladší žena, jen s nějakými oděrkami a modřinami. Oba roztřesení, skoro v šoku, jak už to po takovém nárazu a v podobné situaci bývá. Když zjistí, že má každý nohy, ruce i hlavu v pořádku, popojdou k sobě a žena povídá:
„Podívejte se na naše auta! Nic z nich nezbylo, ale my jsme zdraví, dokonce vlastně nezraněni. To musí být nějaké šťastné řízení osudu. Asi jsme se měli potkat, muselo to být někde napsané.“
A pokračovala:
„A podívejte se na tohle, další zázrak: moje auto je na mraky, ale pod zadním sedadlem na podlaze zůstala naprosto v pořádku láhev koňaku. Měli bychom se napít a celou tu šťastnou náhodu oslavit!“
Otřesený muž se tak sotva stačil rozkoukat a ten koňak mu připadal vlastně naprosto na místě. To tak muži přece normálně dělají, že když je problém, že jim panák pomůže.
Přijal tedy podávanou láhev a pořádně si přihnul. Hned se mu ulevilo.
Pak láhev podal té mladé ženě.
Ta si od něj láhev vzala, zavřela ji a vrátila zpátky. On se jí zeptal:
„Vy nebudete?“
A mladá žena odpověděla:
„Ne, já počkám, až policie tu nehodu vyšetří …“
Mrcha
Jestli se to stalo přesně takhle, nevím. Ve skutečnosti se ale opravdu stává, že se pije i po nehodě. Tak po jedné takové zábavě na diskotéce havaroval jednou podnapilý mládenec a rozbil tátovo auto i s partou, co z diskotéky vezl. Starostlivý otec rychle pochopil, že je malér, a po telefonátu synáčka ihned přijel na místo s lahví slivovice, ze které dal rychle synovi přihnout a všem, co byli v autě i kolem. Důrazně jim připomenul, že přece pili až po nehodě, a že to přece všichni viděli. Pak dostal nejen syn za vážnou nehodu spojenou s mnoha zraněními a ještě v opilosti tři roky, otec navíc za návod ke křivému svědectví svůj rok basy.
Kdo jen může a je přistižen v opilosti za volantem, zkouší to podobně. Dopraváci sami mi jednou ve slabé chvilce vyprávěli příhodu o opilci, kterého při kontrole přistihli, jak řídí bílou felicii pod vlivem alkoholu. Vozidlo zastavili, vyžádali si doklady a nebylo pochyb o tom, že řidič před jízdou pil. Už jenom jak se otevřela přední dvířka, ovanul je ten známý závan hospody. Prohlíželi si jeho doklady, když se za nimi ozvala rána: někdo narazil kus za nimi do stojanu veřejného osvětlení. Tak řidiči přikázali, aby vystoupil a opřel se o dům, protože dobře na svých nestál a počkal na ně, že nehodu opodál vyšetří.
Když se vrátili, byl opilec pryč i s felicií.
Měli jeho doklady a tak šli najisto. Zazvonili u domu, ten známý řidič otevřel, v ruce láhev a hlaholil:
„Tak vy jste mne přece našli? Já zrovna otevřel láhev a říkám ženě – představ si, zastavila mě policie a ani nepřišli na to, že nemám zaplaceno pojištění. Tak abych to oslavil, skoro jsme tu láhev vypili. V žádném případě jsem ale nepil před jízdou, to nikdy nedělám, ale když se to takhle povedlo, tak se nedivte.“
Policisté řekli jen jedno: „Kde máte to auto?“
A řidič kde že by bylo, v garáži. Tak šli do garáže. V garáži bílá felicie, na kapotě velký kulatý policejní znak a po obou stranách černý nápis POLICIE.
Opilec si spletl svou vlastní s tou policejní. A říkal: „Bylo mi to divný, někdo mi pořád pod volantem do toho kecal …“
– zřejmě policejní vysílačka.
Dopraváci mi přiznali: „Ani jsme to nehlásili, měli bychom malér …“
Tak tomuhle to nakonec prošlo. Výjimečně se podařilo alkoholový prohřešek sprovodit ze světa, ale ne proto, že by policisté věřili, že řidič opravdu pil až doma, ale proto, že měl vlastně kliku.
Spoléhat na to samozřejmě nejde a bílé policejní felicie ostatně už nejezdí. Současné policejní octávie asi moc zaměnit nejdou. Vůbec se to sotva může přihodit dvakrát.
Co říkají paragrafy?
Abychom ale našim paragrafům přece jen nezůstali nic dlužni, připomeňme si aspoň § 118a/1c zákona o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb., podle kterého může policista při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu zabránit řidiči motorového vozidla v odjezdu, mj. jestliže řidič řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Totéž, když řidič odmítl dechovou zkoušku nebo lékařské vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholem. Takže policisté správně měli podezřelému opilci sebrat klíčky a určitě aspoň jeden ho měl ohlídat. Docela určitě také neměli služební auto nechat bez dozoru a způsobilé odjezdu. Přestože je u nás prohibice, sotva je na silnicích vidět, že by si ji někteří řidiči nějak zvlášť brali k srdci. I tragická nehoda na náměstí Kinských vloni v Praze, kdy mladík vjel na chodník do autobusové zastávky a zabil mladou ženu, měla svou příčinu v alkoholu. A bylo jich v loňském roce zase jako vždycky příliš. Vždyť naše statistika, pokud jde o úmrtí na silnicích, vyskočila o 48 mrtvých výše, oproti předloňskému roku. Takže žádný důvod ke spokojenosti. A že jsou mezi námi rekordmani, potvrzuje i případ přistiženého řidiče, který měl smrtelných 8 promile alkoholu v krvi. Kupodivu přežil.
Alkohol znamená konec
Připomeňme si, že prokázaný alkohol v krvi (stejně jako jiné návykové látky) vždycky znamená tvrdý postih pojišťovny, která na takovém řidiči důsledně vymáhá veškeré náhrady, které vyplatila poškozeným. A jak už jsme jednou vzpomínali, jeden takový hříšník dokonce měl pojišťovně zaplatit za své dvě promile celé čtyři miliony korun. Takže žádná legrace. Dodejme, že těžké zranění a alkohol zpravidla odmění soud nepodmíněným trestem odnětí svobody. To dohromady znamená nejen ztrátu svobody, zaměstnání a často i rodiny, ale navíc i zadlužení daleko do budoucna. Alkohol za volantem je prostě vůbec nejdražší. Pokud jde o požívání alkoholu v naší souvislosti, zejména pokud jde o příhodu té protřelé mladé ženy, stačí ještě připomenout § 47/2b toho našeho zákona:
„Řidič, který měl účast na dopravní nehodě, je povinen neprodleně zastavit vozidlo zdržet se požití alkoholického nápoje a jiných návykových látek po nehodě po dobu, dokdy by to bylo na újmu zjištění, zda před jízdou nebo během jízdy požil alkoholický nápoj nebo návykovou látku, vždy však do doby příjezdu policisty v případě, že jsou účastníci povinni ohlásil nehodu policistovi …“ ( a tak dál).
Takže ten dobrý muž nejen zrušil své auto, ale navíc porušil zákon v tomto ustanovení. Docela určitě ale přece jen celá příhoda nebyla pro něj tak úplně ztrátová: získal zkušenosti.
Převzato z časopisu