Praxe
Nadace BESIP – Nadace BESIP s novým programem
Jiří Štěpánek 13.09.2012 10:02
Součástí Ministerstva dopravy je oddělení Bezpečnosti silniční dopravy (BESIP).
Požádali jsme o rozhovor JUDr. Janu Horákovou z odboru bezpečnostní politiky a oddělení analýz a strategií Ministerstva vnitra ČR.
Můžete nám na úvod připomenout, jaký je rozdíl mezi Nadací BESIP a BESIPEM? Pro některé čtenáře tyto dva subjekty totiž stále splývají v jeden...
Oddělení BESIP je nedílnou součástí Ministerstva dopravy. Na základě zákona o silničním provozu provádí preventivně výchovnou a informativní činnost v oblasti bezpečnosti silničního provozu, koordinuje prevenci v jednotlivých krajích, zpracovává a vyhodnocuje Národní strategii bezpečnosti silničního provozu, je sekretariátem Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu apod. Ministerstvo dopravy realizuje celostátní kampaně – např.: veřejnosti známou kampaň „Nemyslíš, zaplatíš!", kampaň zaměřenou na seniory v dopravě, mladé řidiče a alkohol apod. Jedná se o výkon státní správy. K zabezpečení této činnosti má ze státního rozpočtu, resp. rozpočtu Ministerstva dopravy vyčleněny příslušné finanční prostředky. Prostředky od státu jsou ale, zejména pak v poslední době, omezené, což s sebou přináší i omezené možnosti financování prevence v dopravě. Proto Ministerstvo dopravy zřídilo Nadaci BESIP, aby doplnilo tyto zdroje o zdroje ze soukromého sektoru – zejména od firem, jejichž byznys je úzce spjat s provozem na pozemních komunikacích (např. výrobci automobilů, výrobci pneumatik, prodejci pohonných hmot, pojišťovny apod.). Nadace BESIP je právnickou osobou, která vznikla na základě usnesení vlády České republiky v roce 2004. Účelem nadace je všestranné působení ke zlepšení bezpečnosti silničního provozu, zejména ke snižování nehod na našich silnicích a jejich následků. Činnost nadace se zaměřuje především na zvýšení ochrany nejvíce zranitelných účastníků silničního provozu (dětí, cyklistů, motocyklistů, chodců) a na výchovu a vzdělávání veřejnosti – ať už se jedná o používání zádržných systémů nebo řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek. Zaměřujeme se ale např. i na zavádění nových poznatků z vývoje nebo výsledků výzkumu do praxe. Naším cílem je zejména kontakt s občany, aby si vše mohli vyzkoušet, osahat, zeptat se. Projekty nadace jsou financovány z peněžitých a věcných darů, stejně jako provoz. Rozsah a rozmanitost projektů jsou proto do značné míry závislé na výši prostředků, kterými nadace disponuje a které jí dárci a partneři poskytnou. V řadě zemí je běžné, že firmy, které na silničním provozu profitují, považují za svoji morální odpovědnost spolupodílet se na financování projektů v oblasti bezpečnosti silničního provozu, a tím přispívat k vyšší bezpečnosti nás všech. V České republice se to teprve učíme. Finanční prostředky nadace získává i prostřednictvím veřejné sbírky (poznámka autora: číslo účtu je přístupné na webových stránkách nadace www.nadacebesip.cz).
V minulých letech Nadace BESIP pořádala i konference „BESIP ve městech a obcích". Jaký je výsledek konferencí „Bezpečnost silničního provozu", kde proběhly a na co byly zaměřené?
Konference proběhly celkem tři a byly určeny především pro starosty a zástupce dopravních odborů měst a obcí České republiky. Je to jeden z našich závazků jako člena Evropské charty silniční bezpečnosti. První konference se uskutečnila na podzim roku 2008 v Poděbradech. Zde byly prezentovány příklady dobré praxe v prosazování bezpečnosti silničního provozu - např. z města Kroměříže, možnosti vzdělávacích a preventivních aktivit pro obce a města v Muzeu Policie České republiky v Praze či preventivní aktivity Městské policie České republiky v Mostě. Jedna z přednášek se věnovala i možnostem čerpání finančních prostředků na dopravně bezpečnostní opatření z fondů Evropské unie nebo rozvoji cyklistické dopravy a budování bezpečných cyklostezek. Stranou nezůstala ani témata věnovaná úrazům v dopravě a způsobům, jak jim předejít. Druhá konference proběhla v září 2009 v Praze, a to pod záštitou primátora hl. m. Prahy a Asociace krajů. Hlavním tématem této konference byly nejen příklady dobré praxe v oblasti prevence, ale i v oblasti dopravně inženýrských opatření, která přispívají ke zklidňování dopravy v obcích. Velmi pozitivně vnímány byly i přednášky věnované spolupráci měst a obcí s médii při prosazování bezpečnosti silničního provozu na lokální úrovni. Představeny byly i první výsledky nového projektu Policie České republiky a Centra dopravního výzkumu - tzv. elektronická nehodová mapa. Ta byla zpřístupněna pro veřejnost 1. prosince 2008 a je dostupná na webových stránkách Policie ČR (http://www.policie.cz). Data z této mapy lze využít jednak pro analýzu příčin dopravních nehod a následnou organizaci výkonu služby dopravní policie, jednak jako podklad pro dopravně inženýrskou činnost při projektování stavebních úprav na pozemních komunikacích, které jsou co do závažnosti následků a počtu dopravních nehod rizikové. Poslední konference proběhla v červnu 2010 v Brně. Vzhledem k nečekanému úspěchu mediální prezentace bezpečnosti silničního provozu na předešlé konferenci se brněnská konference zaměřila zejména na práci s médii a vliv médií na bezpečnost silničního provozu, včetně dopravního zpravodajství. Druhou linií byl návod na rozpracování opatření Národní strategie BESIP a zpracování strategických plánů bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na úrovni kraje a obce.
Na co jsou zaměřeny Dny BESIP a ve kterých městech proběhly či probíhají?
Dny BESIP pořádá nadace pravidelně, a to ve městech po celé republice. Nadace v tomto směru spolupracuje zejména s firmami AZOS a společností Bezpečně na silnicích, které mají perfektně vyškolené týmy instruktorů a spolupracují s odborníky z oblasti bezpečnosti silničního provozu v České republice i v zahraničí. Při své práci využívají i poznatků z vývoje a výzkumu dopravních nehod, což je velmi důležité pro pochopení průběhu nehody a jejich následků za různých podmínek (např. je-li dítě správně umístěno v autosedačce nebo se volně pohybuje v zadním prostoru vozidla, co udělá náraz s člověkem, který má položené nohy na palubní desce nebo nesprávně zapnutý bezpečnostní pás, co se stane, když zapomenete vypnout airbag a máte dítě připoutané v autosedačce na předním sedadle ve směru jízdy...). Na některých akcích, pokud je to možné, využíváme i promítání crash testů ze simulovaných dopravních nehod. To vše je důležité vědět, pokud chcete vysvětlit lidem, jak se ve vozidle chránit a předejít závažným následkům v případě autonehody – nebo je alespoň zmírnit. Proto je pro nás důležitá interaktivní komunikace s veřejností. Maminky si u nás vyzkouší, že se mohou bezpečně poutat i v období těhotenství, děti se naučí správným návykům při poutání v autosedačce, rodiče se zase naučí správně vybrat sedačku nebo cyklistickou helmu pro své dítě. Letos jsme měli připravenu i novinku - seznámení rodičů s novou právní úpravou týkající se cyklovozíků a dalšími způsoby bezpečné přepravy dětí na kole. Cyklovozík si děti mohly i vyzkoušet – díky hračkám ve vozíku se některým ani nechtělo ven. Učíme i základy první pomoci, zaměřujeme se na tolik důležitou a přesto stále podceňovanou viditelnost v dopravě apod. Pro naše nejmenší návštěvníky máme připravený zábavně poučný program, který je pomocí interaktivní hry seznámí s bezpečným pohybem v rušných ulicích. V poslední době se zaměřujeme i na rychlostní chování. To je hodně důležité, protože téměř polovina smrtelných úrazů z dopravních nehod je v České republice způsobena právě nepřiměřenou rychlostí. Přijďte se někdy podívat – určitě to stojí za to.
Nadace představila na Radě vlády pro bezpečnost silničního provozu novou koncepci pro rok 2012–2013, program je mezi odborníky velmi kladně přijímán – jaké novinky přináší?
Zaměřuje se na čtyři základní témata: bezpečný automobil, profesionální řidiče, rizikové účastníky a budování hodnotového systému řidičů. Řada lidí si začíná uvědomovat, že auto není jen prostředek, kterým se přepraví z bodu A do bodu B, ale požadují od něj už víc, než jen vlídnou cenu, nízkou spotřebu, objemný zavazadlový prostor a přitažlivou barvu. Co je důležité, vlastní bezpečnost i bezpečnost přepravovaných osob se stává jedním z klíčových požadavků při koupi nového vozidla. Veřejnost bude stále méně často akceptovat skutečnost, že „nutným" vedlejším produktem automobilové dopravy jsou nehody, nezřídka s vážnými následky na zdraví a životech - včetně jejich nejbližších. Toho jsou si vědomi všichni renomovaní výrobci vozidel, proto nové modely nabízejí stále sofistikovanější bezpečnostní systémy. I to je důsledek několikaleté práce řady odborníků, včetně Nadace BESIP, kteří trpělivě vysvětlují, že bezpečnostní prvky ve vozidle jsou jedním z významných faktorů, které mohou pozitivně ovlivnit nehodovost a její následky. Když jsem byla malá holka, většina lidí nepoužívala bezpečnostní pás, protože ho v autě prostě neměla a o autosedačce naši rodiče ani neslyšeli. Možná namítnete, že ani nehod nebylo tolik... Nebylo, ale také jsme do školy chodili pěšky nebo na kole a na dovolenou jezdili vlakem a autobusem. Ne každá rodina měla auto (nebo dvě) a po silnicích se nepohybovalo tolik kamionů jako dnes. Naší ambicí je naučit veřejnost, jak postupovat při výběru bezpečného automobilu, seznámit je s výsledky crash testů a na jejich základě vysvětlit smysl a správné použití jednotlivých bezpečnostních prvků ve vozidle. Objasnit jim, co znamenají nově se vyskytující zkratky (např. ABS, ESP, ASR, E-call atp.) a vysvětlit jim, že to nejsou jen písmenka, ale systémy, které jim mohou zachránit život a že jejich používání není vůbec tak složité, jak by se jim mohlo zdát. Chceme, aby si mohli všechno i sami vyzkoušet.
Co je obsahem programu Budování hodnotového systému?
Ten považujeme za velmi důležitý. Bezpečná pozemní komunikace či bezpečné vozidlo Vám pomohou částečně napravit nebo zmírnit některé chyby, kterých se na silnici dopustíte, ale to, abyste se jich pokud možno vědomě nedopouštěli, je z velké části věcí právě Vašeho hodnotového systému, lidově řečeno je to ve Vaší hlavě. I proto se chceme zaměřit především na studenty a mladé, začínající řidiče, aby si vytvořili správné návyky do budoucna - ať už se jedná o pravidlo, že alkohol a návykové látky za volant nepatří nebo, že frajeřiny a zbytečné hazardování za volantem mohou změnit život nejen jim, ale i kamarádům, které vezou, a jejich blízkým. I proto např. Nadace BESIP podpořila bezplatné kurzy bezpečné jízdy pro motocyklisty. Kurzy jsou rozděleny na dvě části: teoretickou a praktickou. V praktické části si mohou řidiči procvičit hlavně brzdění v různých rychlostech, plynulé přenášení těžiště, průjezd zatáčkou, brzdění v náklonu nebo výhybný manévr. Je bezpečnější, když si motocyklisté vyzkoušejí tyto manévry na autodromu, než aby je trénovali na silnici v provozu. A jsem přesvědčena o tom, že pokud udělají chybu na cvičišti, v provozu si ji už nezopakují. A netýká se to jen mladých řidičů - ruku na srdce: kolik z Vás sešláplo někdy rychlostní pedál víc, než byla povolená rychlost nebo riskantně předjíždělo nebo „jen" přecházelo přes silnici před autobusem stojícím v zastávce mimo přechod? Srovnejme si své priority: Pár minut Vašeho ušetřeného času (a možná potěšení z rychlé jízdy) anebo (v lepším případě) několik operací, měsíce strávené v nemocnici a rehabilitačních ústavech, výrazně nižší příjem pro celou rodinu, poplatky spojené s pobytem v nemocnici, spousta starostí a probdělých nocí Vašich blízkých? Zapnutá helma (a uznávám, trochu pomačkaný účes) nebo vážný úraz hlavy a omezení v dalších sportovních aktivitách? Možná se časem dětem podaří přesvědčit babičku, že se k ní pokaždé těší na prázdniny a tu její skvělou svíčkovou, a že by možná mohla používat helmu a reflexní pásky, když jede večer za sousedkou na kole.
Co je smyslem programu pro profesionální řidiče s názvem „Rytíři silnic"?
Chtěli bychom se zaměřit hlavně na proškolení řidičů v poskytování první pomoci účastníkům dopravních nehod, zajištění a označení místa dopravní nehody a komunikaci s dispečinkem. A v neposlední řadě i zvýšení prestiže řidičského povolání.
Jak chcete působit na tzv. rizikové účastníky provozu?
Příkladem, vysvětlováním, informacemi. Proto jsou pro nás prioritou zejména akce pořádané v jednotlivých obcích a regionech určené široké veřejnosti, kde prezentujeme rizika a snažíme se předat srozumitelný návod, jak jim předcházet. Pokud chcete, aby lidé používali bezpečnostní pásy, musíte jim umět vysvětlit proč a jak je to správně. Lidé nejsou hloupí, pochopí, že je to pro jejich bezpečnost a většina se nově získanými poznatky bude i řídit a předá je dál. Kolik dětí používalo před dvaceti lety helmu, když jelo na kole? A dnes? Dnes je to pro většinu dětí, ale i sportovně založené dospělé, běžná součást výletu. Výrobci se také přizpůsobili - nejen, že helmy splňují bezpečnostní parametry, ale jsou i pohodlné, vzdušné - a podléhají i módnímu diktátu. Každý projekt ovšem vyžaduje svoje metody: jinak budeme působit na děti v mateřinkách, jinak na řidiče, kteří si po práci rádi zajdou „na jedno".
Jaké jednorázové aktivity připravujete?
Na podzim bychom se rádi zaměřili na viditelnost. Blíží se totiž období zvýšených (a zbytečných) dopravních nehod způsobených tím, že řidič nedokázal včas zareagovat na chodce, který šel po okraji vozovky – jenom proto, že ho prostě včas neviděl. V zimě nosíme častěji tmavé oblečení, ráno jdeme za tmy do práce, za tmy z práce. Našim dětem dáme na záda aktovku s odrazkami či reflexní visačkou, ale na sebe v tomto ohledu zapomínáme. Kdyby jelo potmě auto bez rozsvícených světel, bude nám to připadat divné a mnohé z nás to bude i pohoršovat, protože se budou cítit takovým vozidlem ohroženi. Jedoucí auto alespoň slyšíme, ale chodce (zpravidla) slyšet není. Pamatujme na to, až se setmí.
Převzato z časopisu