Praxe
Logistika – Autonomní vozidla a logistika
-red- 14.07.2015 04:43
Autonomní vozidla mohou způsobit v silniční dopravě velkou revoluci.
Vzhledem k tomu, že nákladní doprava je jednou ze základních činností v logistice, vypracovala společnost DHL studii zaměřenou na potenciální přínosy autonomních vozidel pro odvětví logistiky. Vývoj vozidel schopných autonomní jízdy byl zahájen již před mnoha desítkami let, ale velkého pokroku bylo dosaženo až s bouřlivým rozvojem elektroniky, která poskytuje systémy snímání okolí vozidla, umožňuje analýzu a vyhodnocování situace na základě získaných dat a řídí činnost všech vozidlových systémů, nezbytných pro autonomní jízdu. Vzhledem k rozhodující roli elektroniky není překvapující, že se samostatným vývojem autonomních vozidel začaly zabývat dokonce i společnosti mimo automobilový průmysl, jako jsou Google a Apple, které navíc disponují kromě důležitého know-how v oblasti získávání a zpracovávání informací také enormními prostředky pro financování náročného vývoje. Realizace autonomní jízdy je relativně snadná v uzavřeném prostředí, které se vyskytuje v mnoha logistických provozech, jako jsou například skladovací areály. V nich jsou autonomní vozidla již mnoho let každodenní realitou. Skutečnou výzvou je však realizace autonomního řízení v chaotickém a obtížně předvídatelném prostředí silniční dopravy na veřejných komunikacích.
„Některé skladovací provozy používají autonomní vozidla do určité míry již roky, ale rozšiřování aplikací autonomní jízdy dramaticky změní odvětví logistiky,“ říká Dr. Markus Kückelhaus, ředitel společnosti DHL zodpovědný za výzkum trendů. „Dalším evolučním krokem v této oblasti je autonomní jízda na veřejných komunikacích. Logistický průmysl má díky dlouhodobým zkušenostem s používáním řešení pro autonomní jízdu v řízeném prostředí nejlepší postavení pro utváření budoucnosti autonomních vozidel. DHL může společně s partnery a zákazníky převzít na této cestě vedoucí roli.“ Výrobci automobilů proto nejprve přicházejí s asistenčními systémy pro automatizaci dílčích funkcí řízení v situacích, jejichž bezpečné zvládání je v silách aktuálních elektronických systémů. Jedná se například o autonomní brzdění a řízení v nouzových situacích, udržování vozidla ve svém jízdním pruhu, nebo pomalou autonomní jízdu v dopravní koloně. Plnohodnotná autonomní jízda bude realizována nejprve na dálnicích, které se vyznačují nejvyšším stupněm předvídatelnosti dopravních situací. V poslední fázi se počítá s tím, že autonomní vozidla ovládnou i chaotické ulice měst. Přínosy vozidel schopných autonomní jízdy pro logistiku jsou enormní. Velmi hustá a často váznoucí doprava je náročná na čas, což limituje produktivitu práce řidiče. Řidič v autonomně řízeném vozidle může volný čas využívat k jiné produktivní činnosti, odpočinku nebo zábavě. Tím se otvírá prostor pro definování zcela nové pracovní náplně povolání „řidič v nákladní dopravě“, který by se mohl stát například administrativním pracovníkem nebo manažerem na cestách.
Myslitelná by byla také autonomní doprava zcela bez přítomnosti řidiče. Nákladní vozidlo bez řidiče nemusí samozřejmě dodržovat žádné bezpečnostní přestávky k odpočinku, takže může být v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu – z toho mohou vyplynout úspory nákladů na kilometr až o 40 %. Vizi jízdy bez řidiče ovšem zatím brání legislativa, která poněkud zaostává za technickým vývojem. Teprve v květnu 2014 byla Vídeňská úmluva o silničním provozu doplněna o ustanovení, podle něhož jsou systémy pro autonomní řízení vozidla přípustné, pokud je může řidič kdykoli deaktivovat. Kromě toho slibuje technika autonomního řízení nové možnosti pro snižování spotřeby paliva, a tím i nákladů a emisí. Plynulejší a rychlejší doprava zkrátí dobu přepravy a optimalizovaným řízením vozidla, případně i jízdou v konvojích, by mělo být možné snížit náklady na palivo a emise CO2 o cca 15 %. Zvýší se rovněž bezpečnost silniční dopravy, protože až 90 % nehod v silniční dopravě bývá způsobeno řidičem.
Z výše uvedeného stručného přehledu je patrné, že autonomní vozidla mohou výrazně změnit podobu logistických procesů a přispět k vyřešení mnoha tíživých problémů současnosti, jako je například nedostatek řidičů v silniční nákladní dopravě, ale i plynulost a bezpečnost silniční dopravy. Logistický průmysl má navíc díky dlouhodobým zkušenostem s autonomními vozidly v uzavřených areálech skvělé předpoklady pro utváření budoucí dopravy založené na technice autonomní jízdy. „Není pochyb o tom, že autonomní jízda změní svět logistiky,“ dodává Matthias Heutger, viceprezident divize DHL Customer Solutions & Innovation, zodpovědný za marketing a vývoj. „DHL již aplikuje mnoho řešení pro autonomní logistiku ve skladovacích provozech a má tak nejlepší předpoklady k tomu, aby dál podpořila trend zavádění autonomních vozidel do logistiky.“
Převzato z časopisu