Praxe
Financování – Jak financovat nákup trucku?
Otto Langmaier 01.08.2014 05:54
Koupit nebo pořídit? Vypůjčit si finanční hotovost, sjednat leasing nebo jít do dlouhodobého pronájmu? Pořídit si nové nebo ojeté? Jak přistupovat k výhodám a nevýhodám různých forem pořízení trucku?
Výše provozních nákladů – to je to co zajímá provozovatele a majitele nákladních vozidel, a nejen je. Jednou ze základních položek je investice do pořízení trucku. Pravda, dá se koupit tzv. „na dřevo“, ale taky lze vymyslet nějakou rozumnou formu „vypůjčení“ finančních prostředků nebo dokonce celého vozidla. Jako všechno z ekonomické sféry našich životů, i tento počinek je především o kalkulaci. Existují instituce, které dokáží nabídnout zajímavá řešení.
Finanční leasing
Nejrozšířenějším způsobem financování na trhu je i dnes nadále finanční leasing. Finanční leasing můžeme ve zkratce charakterizovat jako pronájem movité věci, po jehož skončení přechází předmět leasingu za dohodnutou kupní cenu do vlastnictví nájemce. Hlavní výhodou využití leasingu je samozřejmě to, že pořizovaný předmět můžete hned užívat bez okamžitého výdaje větší hotovosti a rozložit splácení na delší období. Vyřízení leasingu je snadnější a rychlejší, přičemž riziko inflace nese obvykle leasingová společnost. Úroková sazba sjednaná na počátku smluvního vztahu je po celou dobu trvání smlouvy neměnná. Pro podnikatele je leasingová splátka navíc odpočtovým daňovým základem při splnění zákonném určené minimální doby trvání finančního leasingu. Doba trvání leasingové smlouvy v případě finančního leasingu je vymezena Zákonem o daních z příjmů dle odpisové skupiny předmětu leasingu. Minimální délka trvání leasingu je v případě první odpisové skupiny 36 měsíců, u druhé odpisové skupiny 54 měsíců, v případě třetí odpisové skupiny je minimální délka 114 měsíců. Doba splácení však může být i u finančního leasingu již od 12 měsíců, předmět však pro splnění možnosti daňového odpočtu musí zůstat ve vlastnictví leasingové společnosti do konce zákonem stanovené doby. Realizovat podnikatelské plány bez zapůjčení finančních prostředků je stále obtížnější. Snahou je nabídnout snadné a zároveň výhodné financování, které pomůže zvýšit růstový potencionál a konkurenceschopnost firmy.
Finanční úvěr
Hlavní výhodou financování prostřednictvím úvěru je fakt, že dochází k okamžitému převodu předmětu do vlastnictví klienta a úvěr je možné doplatit bez nutnosti dodržení zákonem stanovené délky trvání jako u finančního leasingu. Okamžitým převodem předmětu do vlastnictví klienta jsou splněny podmínky pro možnost čerpání dotací ze státního rozpočtu nebo z Evropských strukturálních fondů. Úvěr je z tohoto důvodu často užíván například pro financování komunální techniky měst a obcí nebo na nákup zemědělské techniky s příspěvkem od Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Tento způsob financování také umožňuje jednorázový odpočet DPH z plné pořizovací ceny již v okamžiku pořízení předmětu, čímž dochází k uvolnění prostředků pro další investice nebo se nabízí možnost využít vratky DPH k mimořádné splátce úvěru. U financování prostřednictvím úvěru je však komplikovanější administrativa a jsou kladeny vyšší nároky na bonitu klienta – tzv. na schopnost klienta splácet. Zajišťovacími instrumenty při tomto způsobu financování jsou směnky, ručení třetích osob, zajišťovací převody vlastnických práv či zástavní práva k předmětu. Úvěr je také vhodný finanční produkt pro soukromé osoby na pořízení nového nebo ojetého vozidla.
Operativní leasing
Vzhledem k daňovým změnám, které v oblasti leasingu v minulých letech proběhly, roste obliba i jiných forem financování. Například operativního leasingu. Bezesporu největší výhodou operativního leasingu je fakt, že leasingová společnost na sebe bere riziko budoucí hodnoty předmětu, neboť zákazník neplatí plnou cenu, ale pouze rozdíl mezi pořizovací a budoucí hodnotou předmětu. Pro pořízení nového předmětu nepotřebujete žádný vstupní kapitál a neplatíte žádnou akontaci. Jediný náklad je pravidelná měsíční platba. Pravidelnost splátek Vám také umožní lepší finanční plánování a optimalizaci Cash-flow. Celé nájemné je samozřejmě daňově uznatelným nákladem. Při operativním leasingu neexistuje minimální doba trvání smlouvy, proto můžete využít tento druh financování i na krátkodobé a jednorázové projekty. Po ukončení nájmu tak nemusíte řešit prodej ojetého vozu.
Dlouhodobý pronájem
Jedná se o formu financování, kdy podnikatel zaplatí za předmět pronájmu pouze to, co v rámci své činnosti po dobu pronájmu spotřebuje. Předmět pronájmu – vozidlo – je přihlášeno na pronajímatele a v rámci nájemní smlouvy jsou zajišťovány veškeré servisní činnosti, tedy pravidelné servisní prohlídky, výměny provozních náplní a veškeré opravy spojené s provozem vozidla pronajímatelem. Tyto náklady jsou po celou dobu pronájmu pevné. To umožňuje nájemci získat velmi transparentní přehled celkových provozních nákladů. Samozřejmě měsíční splátka pronájmu zahrnuje i další poplatky, jako jsou zákonné a havarijní pojištění, silniční daň a případně i obměnu pneumatik, dálniční známku a poplatek za rádio. Nezanedbatelným faktorem je i snížení nároků na správu vozového parku, administrativní a účetní evidenci. Jedna splátka měsíčně jako přímý náklad je vše, co jednotlivé vozidlo na straně nájemce vyžaduje. Nájemce se tak může plně soustředit na svůj předmět podnikání.
Převzato z časopisu