Praxe
Ekonomika – Kolik toho naložíš?
Milan Olšanský 20.12.2013 05:09
Vypadá to jako globální soutěž o co možná nejefektivnější přepravu zboží. Poměr objemu zboží k objemu dopravního prostředku zde dosahuje doslova obludných hodnot. Faktem ovšem je, že v Evropě na podobné případy nenarazíš.
Doprava, zvláště ta silniční, hraje zcela kruciální roli snad ve všech společenských poměrech, co jen jich na naší planetě je. Avšak zatímco u nás, ve „Starém světě“, máme pravidla, která víceméně dodržujeme, hned za rohem – v Africe nebo v Asii je to všechno jinak. Ne, že by neměli pravidla či je zcela zásadně a schválně překračovali, jen tam žijí lidé v jiných podmínkách. Každodenně celá řada z nich prožívá vážný souboj o svůj život. V jeho rámci si dovolí, či lépe řečeno musí dovolit, přestoupit jistá pravidla – zvláště když jde jen o „něco“ jako dopravní předpisy. Na první pohled jsou některé obrázky až komické, jiné jen k pousmání. Jenže téměř za všemi z nich je v zásadě zoufalá snaha přežít. Vydobýt si skývu ve zdejším.
Máme se dobře
Maně si při pohledu na podobné obrázky téměř vždy připomínám pár vět, které jsem slyšel před léty na uvítanou v jihovýchodní Asii: „Kolik vás v té Evropě je, 400 milionů? A hned za bukem máte 3 miliardy lidí, kteří mají jinou představu o životě, civilizaci, kultuře a životních potřebách. Až budete po dvanácti hodinách letu přistávat ve Frankfurtu, uvědomíte si, že Evropa je jen malý, vcelku bezvýznamný, výběžek na jednom konci asijského kontinentu.“ Málo platné. Jednoho nezřídka pálívá dobré bydlo. V tom „Starém světě“ se máme pořád ještě zatraceně dobře. A i když si kolem sebe statečně stavíme akvárium s názvem Evropská Unie, přece jen ještě nemusíme povětšinou žít za jeden či dva dolary, pardon Euro, na den. Vyvíjíme a prodáváme nákladní vozidla za obrovské peníze, hrajeme si na spasitele světa stanovováním vcelku nesmyslných emisních limitů. Vymisťujeme výrobu mimo kontinent, kšeftování s čímkoliv povyšujeme na práci. Ekonomii povyšujeme na vědu a obdivujeme bankéře. A přitom zapomínáme na tzv. kupecké počty. Vypadá to, že ti na obrázcích počítat musí, každodenně a možná dost pečlivě. Tak se na ně ještě jednou podívejme – to všechno je docela jednoduše možné – v našem světě.
Převzato z časopisu