Praxe
Dobíjecí stanice – Rozšíření sítě dobíjecích stanic u dálnic
-red- 13.07.2016 05:13
Připravuje se velkorysý projekt v objemu asi 36 mil. Kč, který umožní masivnější využití elektromobilů v osobní dopravě.
Chystá jej energetická společnost E.ON a v nejbližších měsících začne s výstavbou sítě dobíjecích stanic pro vozidla na elektrický pohon. Právě omezená délka dojezdu je totiž nejvíce limitujícím faktorem širšího využití elektromobilů v osobní dopravě. „Projekt Fast-E, jak jsme jej nazvali, je financován z fondů Evropské unie a má za cíl vytvořit ze současných ostrovních řešení systematickou, spojenou a rychle dobíjecí infrastrukturu pro dopravní prostředky poháněné elektřinou,“ prohlásil předseda představenstva E.ON Czech Holding, Michael Fehn. E.ON si podle něj dal za cíl pokrýt sítí rychlodobíjecích stanic hlavní dálniční tahy na území České republiky nejpozději do konce roku 2017. Projekt počítá s výstavbou minimálně 15 nových stanic, na kterých půjde dobít elektromobil během 30 minut. Umístit je chce na dobře přístupných a dopravně vytížených stávajících čerpacích stanicích. Jejich instalace zajistí, že Česká republika bude propojena v dobíjecí infrastruktuře s dalšími evropskými zeměmi. I proto bylo v rámci tohoto projektu vytvořeno konsorcium, jehož se účastní subjekty ze Slovenska, Německa a Belgie. „Cestování Evropu bude s e-dopravními prostředky opět značně jednodušší, a skupina E.ON Czech přispěje k tomu, aby splnila svůj slib, převzít vedoucí roli mezi energetickými podniky v oblasti energeticky efektivních opatření,“ doplnil Michael Fehn.
Společnost E.ON, jeden z největších propagátorů tzv. e-mobility v České republice, má s vozidly poháněnými elektřinou veliké zkušenosti. První dobíjecí stanici otevřela už v roce 2010 v brněnském nákupním centru Vaňkovka, od té doby jich zprovoznila řadu po celé republice. E.ON zároveň během těchto let zprostředkoval bezplatné zapůjčení desítek elektromobilů různým organizacím, namátkou můžeme jmenovat pražskou záchrannou službu, pražskou zoologickou zahradu, kompletní elektropark včetně dobíjecí stanice funguje na brněnském letišti v Tuřanech, elektromobily od E.ON využívají velké podniky, na elektroskútrech zase pro změnu vyrážejí do terénu městští strážníci v Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově. V rekreačních střediscích na jižní Moravě či v jižních Čechách pro změnu využívají turisté desítky elektrických kol. Ten výčet je dlouhý. „Cílem tohoto dlouhodobého projektu je podpora měst a obcí k dosažení ambiciózních cílů v oblasti snižování emisí kysličníku uhličitého,“ dodal mluvčí společnosti E.ON, Vladimír Vácha. Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65 000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí cca 9 %.
Převzato z časopisu