Praxe
Automobily – Překážejí jen politici
Ondřej Horský 09.12.2015 05:00
Funkčních řešení, která velmi významně zvyšují efektivitu kamionové dopravy, je dostatek. Jejich uplatnění však brání prakticky jen politici.
Brilantně to doložil jednoduchý, ale nevyvratitelně přesvědčivý experiment koncernu Daimler, respektive jeho divize Mercedes-Benz Trucks. V minulých týdnech se odehrál pod označením Efficiency Run na německých silnicích za dohledu renomované nezávislé společnosti DEKRA. Prokázal, že lze dosáhnout úspor v nákladech na přepravu nákladu nikoli ve zlomcích procent, ale v procentech dokonce dvouciferných! Využívající navíc jednoduchých, osvědčených prvků, s investicemi natolik zanedbatelnými, že se prakticky blíží nule. Základní premisa byla prostá – hnací agregáty jsou přes veškerou intenzitu jejich vývoje schopny přinášet dnes úspory ve spotřebě paliva již jen jednoho, dvou či možná až tří procent. Další a pravděpodobně i podstatně větší rezervy je nutno hledat v ostatních souvislostech. Odborníci, kteří koncipovali projekt Efficiency Run, mohli v tomto směru vsadit na jistotu.
Objem ničím nenahradíš
Dlouhá desetiletí funguje zejména ve Skandinávii úspěšně a bez nejmenších problémů norma formátu souprav těžkých užitkových vozidel, která činí 25,25 metru délky a 60 000 kg hmotnosti. V ostatní Evropě jsou však limity v tomto směru jiné. Jakkoli obtížně pochopitelné. Hranicí je totiž jen 18 metrů/40 000 kg. Nejjednodušším propočtem dojdeme k tomu, že dvě skandinávské soupravy přepraví náklad o stejné hmotnosti či objemu, jako tři evropské. To samozřejmě přináší úsporu nákladů na jednoho řidiče, na jedno motorové vozidlo, o třetinu se zkrátí kolony kamionů na dálkových tazích, významně poklesnou náklady na palivo a podstatně nižší jsou pak také emise výfukových plynů.
Překonaná očekávání optimistů
Společnost Elflein nasadila k týdennímu provoznímu testu vedle své soupravy evropského formátu na stejné trase soupravu skandinávskou. Tu tvořil dvounápravový rigidní valníkový Mercedes-Benz Actros 1845 a klasický návěs Krone SDAH na pomocném podvozku (dolly). Ve Skandinávii však lze běžně potkat například kombinaci tahače, návěsu a přívěsu, nebo tahače s dvěma návěsy a podvozkem dolly, ale i jiné. Poháněl jej šestiválec OM471 poslední generace o největším výkonu 330 kW spojený se samočinnou převodovkou Powershift 3, „vodním“ retardérem využívajícím kapaliny chladicího okruhu, nádrže paliva 2 x 500 l, nádrž AdBlue na 75 l. Zajímavostí bylo obutí – přední náprava GoodYear Fuelmax 315/60 R 22,5, poháněná náprava 295/60 R 22,5 ve dvojmontáži, dolly a návěs 445/45 R19,5.
Podstatné je, že byla prakticky shodná se soupravami, které tato velká mezinárodní spedice (375 vozidel/500 zaměstnanců) se sídlem v Bambergu již provozuje. Disponuje totiž jedním z největších parků se skandinávskými soupravami v Německu a má s nimi tedy i dostatek zkušeností. I přes tyto zkušenosti byly však výsledky přesného a naprosto objektivního srovnání překvapivě pozitivní a předčily očekávání i největších optimistů. Hodně zjednodušeně lze říci, že jasně potvrdily zmíněnou základní premisu „dvě za tři“, ale podrobnější rozbor získaných dat doložil, že spotřeba paliva na tunokilometr klesla o dramatických 17,4 %! To samozřejmě platí i pro identicky menší objem vypouštěných emisí CO2 a nepřímo i pro zátěž silničního provozu počtem vozidel. Vše ale bez nejmenších provozních komplikací, organizačních nebo jiných problémů. Naprosto spokojeni byli řidiči, kteří se projektu Mercedes-Benz Efficiency Run zúčastnili.
Malé úpravy, velké úspory
Podobně, jako jsou již dlouhá léta v podstatě zhruba známé možnosti úspor nasazením skandinávských souprav, kterým stojí v cestě jen zaostalá legislativa, totéž platí pro velmi jednoduché, levné a efektivní aerodynamické úpravy vozidel. Těm stejně tak brání v uplatnění zastaralé předpisy. V tomto případě byly testovány standardní soupravy evropského formátu vybavené několika málo velmi jednoduchými (a lacinými) aerodynamickými prvky. Tvoří je postranní panely kryjící podvozek návěsu a tři spojlery ve tvaru mírně zaoblených plastových listů prodlužující horní a svislé hrany zádě návěsu a výrazně potlačující turbulence za vozidlem.
Tahač byl v tomto případě sice poslední generace, ale zcela běžný – Mercedes-Benz Actros 1842 poháněný motorem OM 471 o výkonu 330 kW se standardní převodovkou Powershift 3 bez retardéru. Použité obutí: GoodYear Fuelmax 315/70 R 22,5 na přední i hnací nápravě, na návěsu Krone Eco pak GoodYear Fuelmax 385/55 R 22,5. Nádrž paliva o objemu 570 l, nádrž AdBlue 75 l.V tomto případě bylo obtížnější dosažené úspory vypočítat úplně přesně, přestože referenční souprava společnosti DB Schenker jezdila celý týden na stejné trase a stejným zatížením. Odborníci přesto došli k významné hodnotě 14 %! To je více než dostatečný argument pro urychlené schválení těchto úprav evropskou legislativou. DB Schenker patří ke gigantům evropské logistiky, když provozuje 2000 základen ve 140 zemích světa a má na 96 000 zaměstnanců. V tomto případě se projektu zúčastnila také logistická a spediční společnost Grosse-Vehne, která velmi úspěšně provozuje flotilu více než 750 vozidel v Německu, Rumunsku a na Slovensku.
Oba participanti si výsledků velmi váží proto, že se jim jednak otevírá možnost dosažení významných (značně významných!) úspor v provozních nákladech, které jsou základem jejich konkurenceschopnosti. Navíc s vynaložením naprosto zanedbatelného úsilí a investic. Snad jediná záležitost nepatrně zvýší náklady – speciální efektivní pneumatiky s redukovaným valivým odporem jsou o poznání dražší, než běžný standard.
Míč na straně legislativců
Nesporná fakta, která vzešla z analýzy velkorysých týdenních testů u několika velmi významných dopravců, potvrdila předpoklady. Podstatného snížení spotřeby paliva, stejně zásadního snížení emisí CO2, provozních nákladů, ale zatížení komunikací dálkovým provozem kamionů lze dosáhnout vynaložením zcela nepatrných nákladů, minima organizační práce a navíc na základě zkušeností již ověřených v mnoha zemích. Jedinou překážkou tedy zůstává nečinnost politiků kontinentální unie, kteří dosud nedokázali drobnými úpravami platné a zastaralé legislativy tyto úspory umožnit. Je tedy na čase, aby se v Bruselu pohnuli k racionálním rozhodnutím.
Převzato z časopisu