Praxe
Automobilový průmysl – Globální strategie
Milan Olšanský 30.04.2015 06:45
Prvním krokem k dosažení globálního úspěchu s těžkými nákladními vozidly Ford Cargo 1846T je podstatné rozšíření prodejní a servisní sítě v padesáti devíti zemích celého světa.
V roce 2013 vyjely ke svým zákazníkům, především tureckým a brazilským, první nová těžká nákladní vozidla Ford Cargo 1846T. Během několika následujících měsíců na sebe dokázaly strnout určitou pozornost cílové skupiny. Na druhou stranu je třeba ale vědět, že prorazit dnes s novým produktem na tolik přeplněném automobilovém trhu v segmentu těžkých nákladních vozidel, resp. v segmentu silničních tahačů to chce nejen notnou dávku „osobní statečnosti“, ale též určitou míru štěstí. A to jak víme přeje především připraveným. Na otázky spojené se strategií globálního prodeje nového silničního tahače odpovídá generální ředitel turecké společnosti Ford Otosan pan Haydar Yenugün.
Začněme projektem Global Cargo z roku 2010. Můžete nás zasvětit do historie vývoje projektu, jak po stránce technické, tak z hlediska marketingové strategie uvedení tahače Ford Cargo 1846T na automobilový trh?
Vývoj nového tahače silničních souprav Ford Cargo 1846T u nás nabral na obrátkách v roce 2009. O čtyři roky později, v roce 2013, byl nový tahač představen veřejnosti. Vozidla jsou v současnosti dostupná na automobilových trzích států Jižní Ameriky jako produkt společnosti Ford Motor Company Brasil a v Turecku, stejně jako v některých dalších zemích, coby výrobky společnosti Ford Otosan. Souběžně byl představen též globální model Cargo 1846T, jehož prodejní čísla nás v letech 2013 a 2014 přesvědčila o správném postupu. Dnes víme, že naše vozidlo oslovuje celou řadu zákazníků na celém světě, a to především svými výkony, komfortem a hodnotou koeficientu TCO. V průběhu výroby nového vozu jsme provedli několik konstrukčních vylepšení, jejichž potřeba vyplynula z analýzy zákaznických požadavků. Výsledky a průběžný průzkum trhu nás opravňují k přesvědčení, že během posledních dvou let se dobré jméno a image značky našich vozidel výrazně upevnily. V rámci neutuchajícího vývoje a v souvislosti s pro-zákaznicky orientovanou strategií společnosti Ford Otosan jsme v roce 2014 představili nový model řady Cargo 1846T Low Liner s nízko uloženou točnicí (960 mm), který je schopen pracovat s návěsy se zvýšenou vnitřní výškou. Právě takové požadavky k nám plynou především od dopravních společností působících na poli dálkové mezinárodní dopravy.
Kolik vozidel Ford Cargo 1846T bylo doposud dodáno zákazníkům?
Celosvětový prodej našich nových vozidel dosáhl nedávno hranice 5000 kusů.
Jakou zpětnou vazbu jste dostali z hlavních trhů na nichž vozidlo prodáváte. Je váš truck tím správným globálním výrobkem, tak jak jste očekávali?
Naše vozidlo je tím pravým výrobkem, s nímž jsme konkurenceschopní vůči ostatním světovým výrobcům silničních tahačů. V souvislosti s nutností analýzy zákaznických požadavků jsme nechali v roce 2014 vypracovat nezávislou společností, pro niž pracují významní sociologové a antropologové „Antropologickou studii“, jejíž závěry nám ukázaly, že jdeme správným směrem.
Zhruba před rokem a půl jste veřejně prohlásil, že již máte pro vaše nové Cargo 1846T motor emisní specifikace Euro VI. Můžete prosím tuto informaci rozvést. Je nový motor již připraven do sériové výroby? Přepracovali jste kabinu pro zástavbu nového motoru?
Konstruktéři naší společnosti Ford Otosan samostatně vyvinuli novou rodinu vznětových motorů New Ecotorq, které budou plně k dispozici na začátku roku 2016. V současnosti jsme právě ve fázi zástavby motoru nové emisní specifikace. Vznětové motory nové modelové řady budou k dispozici v emisních specifikacích Euro III, Euro V a EURO VI. Nové šestiválcové řadové motory (9 l – modifikace stávajícího motoru a 13 l – zcela nový motor) budou nabízet ucelenou řadu maximálních výkonů. Konstrukce či hardware je sladěn s řídícími systémy, softwarem takovým způsobem, na jaký jsme my a naši zákazníci u značky Ford zvyklí. Naše motory jsou vždy z hlediska koeficientu TCO na velmi vysoké úrovni.
Můžete charakterizovat úroveň obchodní a servisní sítě Ford Trucks?
V tuzemském, tureckém, obchodním prostoru jsme rozvinuli prodejní síť Ford Trucks 4S již v roce 2012. Dnes máme zhruba třicet dealerství přímo v Turecku, všechna vybavená novým zázemím a podle standardů Ford Trucks. V současnosti je dvacet čtyři z nich v plném operačním nasazení. Co se týká exportní části obchodu, máme v úmyslu postupně vybudovat zhruba padesát devět tzv. opěrných bodů v krajinách Středního východu, zemích okolo arabského zálivu, Severní Afriky, subsaharské Afriky, východní a střední Evropy, v Rusku a ve Spojených arabských emirátech. V současnosti máme standardní dealerství ve více než dvaceti zemích jmenovaných regionů. Moje osobní pracovní plány se točí kolem cíle vybudovat robustní prodejní síť také ve zbývajících zemích našeho obchodního zájmu.
Obchodní plány do budoucna? Plánujete rozšířit prodej svých produktů také do zemí západní Evropy?
Naše strategická vize zahrnuje plány na vybudování společnosti Ford Otosan jako solidního hráče na padesáti devíti aktivních automobilových trzích. Podle našeho strategického plánu rozvoje prodeje je střední a východní Evropa důležitým krokem na cestě ke konečnému cíli.
Nedávno jste představili své plány prodávat výrobky společnosti Ford Otosan v Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech a zemích arabského zálivu či Středního východu. Znamená to, že tyto krajiny jsou novým „bitevním polem“ pro výrobce těžké nákladní techniky, jestliže ano, proč? A jaké jsou vaše prodejní cíle?
Trhy zmíněných zemí jsou velmi atraktivní a současně slibují vysoký potenciál růstu. Celá řada evropských a někteří čínští výrobci těžkých nákladních vozidel jsou na těchto trzích od jejich samotného vzniku. Naše předpovědi růstu trhu ve středně dobém horizontu se opírají o stoupající význam stavebního průmyslu v království Saudské Arábie, Spojených arabských emirátech, Iráku a dalších zemích tohoto regionu.
Další velmi důležitou aktivitou je nedávné uzavření memoranda o porozumění se společností Avtotor Holding v Rusku. Můžete osvětlit některé detaily této iniciativy?
Velká většina finálních výrobců těžkých nákladních vozidel má v Rusku již vybudované zázemí pro výrobu svých vozidel, a to buďto formou společných podniků nebo dokonce formou vlastních výrobních společností. Důvodem je také to, že vlastní výroba přímo v Rusku nepodléhá dovozním clům, a tedy jsou výrobky na tamějším trhu i cenově konkurenceschopné. Až do letoška jsme svoje vozidla do Ruska exportovali, proto jsme nebyli schopni dosáhnout konkurenceschopné ceny vůči tamějším výrobcům. Rozhodli jsme se učinit strategický obchodně-výrobní krok a započali spolupráci s firmou Avtotor Holding jako velmi zkušeným místním výrobcem, který bude v Rusku naším výrobním partnerem.
Díky některým společným podnikům čínských a evropských finálních výrobců těžkých nákladních vozidel má značka Ford Trucks na stejných trzích ve stejných segmentech automobilového průmyslu poměrně silnou konkurenci. Jakým způsobem chcete svoje konkurenty přesoutěžit?
Strategie značky Ford Truck je, a vždy byla, nabízet našim zákazníkům výrobky vysoké kvality, moderního designu, vysoké životnosti, vybavené moderními technologiemi a poskytující vysokou míru komfortu. To vše při rozumné cenové politice. Děkuji za rozhovor
Převzato z časopisu