Historie
VÝTOPNA OLOMOUC – MUZEUM ČD
Ing. Bohumil Olšanský 24.01.2019 03:07
V Olomouci za hlavním nádražím, v lokalitě motoristům nepříliš přívětivé, je lokomotivní výtopna; pro současnou železniční dopravu je sice nepotřebná, ale ještě stále z ní občas vyjíždí parní lokomotivy.
V celé výtopně se totiž zabydlela Expozice historických kolejových vozidel. Je to soubor sestávající se hlavně z různých lokomotiv. Po většinu času jsou sice ukryty v přítmí za zavřenými vraty, ale protože jsou udržovány v provozuschopném stavu, jsou po krátké přípravě schopny vyrazit znovu na trať. Stává se tak při opakovaně organizovaných nostalgických jízdách pro veřejnost, ale také na soukromé objednávky pro firemní akce či třeba narozeninové oslavy jednotlivců.
Expozice je po domluvě přístupná i na prohlídku zaparkovaných exponátů, a prohlídka opravdu stojí za to. K vidění jsou nejen již zmíněné parní lokomotivy. Jsou zde vystavovány i stroje dalších konstrukčních řešení – lokomotivy dieselelektrické, elektrické i dieselové s mechanických přenosem výkonu a také motorové vozy.
Parní lokomotiva 314 303 Kocúr
Poslední z 24 lokomotiv získaných po skončení První světové války od Rakouských státních drah. Vyrobena byla v roce 1898 firmou St.E.G. Wien a zrušena v druhé polovině 60. let v Přerově. Znovu zprovozněna byla roku 2010.
Nákladní lokomotivy řady 534
První kusy vyrobily na začátku dvacátých let Škodovy závody v Plzni, byla to jejich vlastní konstrukce. Lokomotivy se v praxi osvědčily a vyráběly se s různými úpravami a změnami až do konce druhé světové války i v jiných firmách. Po válce byla výroba obnovena – nebyl čas na vývoj nových – a v letech 1946-1947 bylo vyrobeno dalších 228 kusů. Od roku 1951 je začaly nahrazovat modernější stroje řady 556.
T679 Sergej
Silná a těžká dieselektrická lokomotiva s unikátním dvoudobým dvanáctiválcovým motorem, určená hlavně pro vozbu nákladních vlaků, byla vyráběna v SSSR od roku 1966 a dodávána i do jiných zemí. Celkem jich bylo vyrobeno přes 7000, včetně dvoudílných pro dopravu vojenských raketových komplexů nebo vesmírných raket na Bajkonuru. K nám do ČSSR jich bylo dodáno 601 kusů – u ČD už jsou zrušeny, zbyly jen dva muzejní exponáty.
T478.1 Bardotka
Velmi zdařilá skříňová dieselelektrická univerzální lokomotiva z ČKD Praha. V letech 1967 až 1971 bylo vyrobeno celkem 312 kusů. Ve strojovně má motor ČKD K 6 S 310 DR – pomalu
běžný dieselový čtyřdobý přeplňovaný řadový šestiválec o zdvihovém objemu 163,21 l v bloku s trakčním generátorem – šestipólovým dynamem s cizím buzením – typ TD 802 C. K pohonu lokomotivy slouží čtyři trakční stejnosměrné sériové čtyřpólové
elektromotory – typ TE 005 E.
Převzato z časopisu