Historie
Výročí – Schöner Geburtstag Bulli!
Milan Olšanský 11.06.2015 05:04
Před pětašedesáti léty začali ve VW psát úspěšnou kapitolu s nadpisem: užitkový vůz T-série. Doposud spatřilo světlo světa na 11 milionů těchto vozidel, jejichž základní skica byla provedena na listu z poznámkového bloku.
V šedesáti pěti letech chodí lidé obvykle do důchodu, ne tak však úspěšný model užitkového vozidla. To je přeci v té době ještě mladík – dokonce pro některé z modelů nejenže nic nekončí, ale naopak vše začíná. Jedním z takových “držáků” se jeví dodávkový a užitkový vůz VW Transporter, který záhy po svém uvedení na trh získal pro své vlastnosti a životnost lidové pojmenování Bulli. Jeho šestá generace (VW Transporter T6) bude velmi brzy představena veřejnosti, a tak marketingoví specialisté koncernu usoudili, že je ten pravý čas vylovit něco málo z historie úspěšné modelové řady.
Na listu papíru
Vše tedy začalo před 65 lety, když v roce 1947 holandský dovozce vozidel VW zahlédl ve výrobně “Brouků” speciál s valníkovou plochou v zadní části. I nelenil a načrtl studii prvního užitkového vozu VW tužkou na vytržený papír ze zápisníku. Myšlenkou bylo zkonstruovat dodávkový či užitkový automobil, dnes by se moderně řeklo, s DNA tehdy standardního lidového vozu VW Käffer, který se ještě nedávnem nacistický automobilový průmysl prezentoval pod všeříkajícím názvem KdF – Kraft durch Freude. O dva roky později představil ředitel továrny Volkswagen pan Heinrich Nordhoff hned čtyři prototypy nového vozu: dva dodávkové automobily, jedno kombi a jeden mikrobus. Jedno z vozidel nakonec skončilo ve službách společnosti Mauer & Wirtz, významného výrobce parfémů v Kolíně nad Rýnem, který se proslavil především klasickou a originální kolínskou vodou s prostým označením 4711. Nordhoff při uvedení prototypu přislíbil, že vozidlo bude stejně robustní a blbuvzdorné jako v té době již poměrně populární lidový vůz VW Käffer.
Z Brouka se stal Bulli
Konstruktéři prvního „užitkáče“ značky Volkswagen vyšli samozřejmě z toho, co vyráběli. Použili nápravy a vzduchem přímo chlazený motor z Brouka. Místo centrálního, páteřového podvozku s podlahovými dílci však užitkový model dostal žebřinový rám. Jedenáctistovkový motor (1,131 l), původní konstrukce Ferdinanda Porscheho, vzduchem chlazený boxer (Porsche vyvinul základ tohoto motoru již v roce 1914, tehdy pro použití v letadlech) byl schopen maximálního výkonu 24 k/18 kW při 3300 min-1. V provedení mikrobus bylo vozidlo schopno pojmout až osm cestujících. Dvě zadní řady sedadel bylo možno velice jednoduše a rychle demontovat a “otevřít” tak nákladový prostor s nosností až 750 kg.
1950 ve Wolfsburgu
Výroba prvního užitkového/dodávkového modelu vozů Volkswagen T1 započala 8. března 1950 ve výrobní hale s pořadovým číslem 1 v továrně ve Wolfsburgu, který byl založen rozhodnutím exponentů Třetí Říše jako Stadt des KdF-Wagens bei Fallersleben. Hned z počátku byla výroba nastavena na “kadenci” deseti Transporterů denně. Nicméně na konci roku byl vyroben VW Transporter s pořadovým číslem již 8001. Poptávka byla zcela enormní. Vůz se totiž hodil ke všelikému podnikání a hlavně jeho cena byla chytře nastavena na velmi příjemných 5850 tehdejších německých marek.
Velmi rychle se VW Transporter T1 stal rovněž hvězdou německého exportu. Dodávky a „užitkáče“ VW opravdu frčely, byly totiž schopny levně odvézt téměř cokoliv, a to se v době tzv. Německého hospodářského zázraku” hodilo více než kdy jindy. Zkrátka VW Transporter byl opravdovou trefou do černého. Ještě v roce 1951 byl veřejnosti na autosalonu v Berlíně představen kempinkový model. Je třeba si uvědomit, že dodávkový vůz se vzduchem přímo chlazeným motorem vzadu poskytoval zcela nový a do té doby nepoznaný pocit z jízdy, z cestování. VW Transportery byly schopny překonat téměř jakékoliv překážky. Běžně jezdily se zbožím přes Alpy a zpět. Vypravily se do Indie. Nakonec k jejich celosvětové popularizaci přispěly i “květinové děti” – hippies.
Bestseller nejen v Německu
Po čtyřech letech od zahájení výroby VW Transporter sjelo z výrobní linky ve Wolfsburgu vozidlo s pořadovým číslem 100 000. V té době bylo v nabídce více než 30 modelů VW Transporter T1 a jejich výroba atakovala hranici 80 vozů denně, dosáhla tak v rámci továrny svého maxima. Bylo více než jasné, že VW Transporter potřebuje svoji “vlastní” fabriku. Během roku 1955 byla postavena nová továrna v Hannoveru-Stöckenu a v březnu roku 1956 z ní vyjel první VW Transporter zde vyrobený. Předseda představenstva společnosti Volkswagen Commercial Vehicles Dr. Eckhard Scholz k tomu poznamenává: „Výroba dodávkových a užitkových vozidel VW T1 byla u začátku desítek let dlouhého komerčního úspěchu, který trvá dodnes. Tak jako v minulosti, i dnes je zde velká poptávka po extrémně efektivních vozidlech. Výroba již šesté generace vozů VW Transporter započne v tomto roce.”
Továrna v Hannoveru-Stöckenu dnes vedle VW Transporter vyrábí též pick-upy Amarok, lakuje karosérie osobních vozidel Porsche Panamera a produkuje, v USA oceňované, obytné vozy Limmer.
Převzato z časopisu