Historie
Trolejbusy – 80 a 75 let trolejbusů v Plzni
Jan Neuman 20.09.2016 05:11
Tímto nezvyklým názvem jsou daná dvě letošní trolejbusová výročí, 80 let výroby trolejbusů v Plzni a 75 let provozu trolejbusů v Plzni.
Z hlediska výroby byl prvním škodováckým trolejbusem typ Škoda 1 Tr pro 72 cestujících, měl tři nápravy, jeden elektromotor o výkonu 66,2 kW a vznikl jako jediný pro Prahu v roce 1936. V roce 1938 se vyrobilo 5 vozů typu 2 Tr (opět Praha), který vycházel z předchozího provedení, ale dostal již dva motory s výkonem 45 kW (celkem 90 kW). Další model Škoda 3 Tr byl určený právě pro Plzeň, kam bylo v letech 1941 až 1948 dodáno 34 těchto vozů. Existovala dvě odlišná provedení, dvoudveřové (starší) a třídveřové (novější). Jinak 3 Tr koncepčně vycházel z modelu 2 Tr, včetně třech náprav a pohonu zadních os (motory 2x 45 kW), obsaditelnost byla 80 cestujících. Trolejbusy 4 Tr (tři nápravy) a 5 Tr (dvě nápravy) se pak vlivem válečných událostí výrobně nerealizovaly. Škoda 6 Tr byla prvním vyráběným dvounápravovým trolejbusem, měla motor o výkonu 96 kW a do Brna se jich dodalo 16 kusů v roce 1949. Potom se již začaly realizovat výrazně větší výrobní série, Škoda 7 Tr 173 ks, 8 Tr 742 kusů a nejúspěšnějšího trolejbusu Škoda 9 Tr se vyrobilo neuvěřitelných 7439 ks.
Ve výčtu dalších typů by se dalo pokračovat ještě dlouho, ale to není prostorově reálné, a tak si jenom připomeneme, že v současnosti má Škoda ve standardní výrobní nabídce pět typů: 26 Tr (Solaris-dvě nápravy), 27 Tr (Solaris-tři nápravy, kloubový), 28 Tr (Solaris-tři nápravy), 30 Tr (SOR-dvě nápravy) a 31 Tr (SOR-tři nápravy, kloubový). V posloupnosti značení chybí model 29 Tr, což byl nerealizovaný projekt tříčlánkového provedení. Plzeňská trolejbusová doprava je v současnosti nejstarším tuzemským trolejbusovým provozem a její historie se začala psát v roce 1941, kdy byl zahájený provoz na linkách „A“ a „H“ výše zmíněnými trolejbusy Škoda 3 Tr. V současné době má Plzeň 9 trolejbusových -linek (č.10-18), pro které je k dispozici 87 vozidel typů: 14 Tr(M), 21 Tr, 24 Tr, 25 Tr, 26 Tr a 27 Tr. K uvedeným výročím proběhla v Plzni akce, kde se prezentoval značný počet trolejbusových typů, jak ve statické expozici, tak během jízd v plzeňských ulicích. V provozu tak bylo možné vidět historické typy Škoda 6 Tr, 8 Tr, 15 Tr, T 11, Tatra 400 a s popsanými vozidly se návštěvníci akce mohli také svézt. Pozitivní byl přístup pořadatelů k volbě nasazovaných historických trolejbusů, díky kterému se tak mohl prezentovat i třínápravový typ Tatra 400, který nebyl v Plzni ani vyroben ani provozován. Trolejbusy doplňovaly i historické autobusy Škoda 706 RTO apod. Ve statické expozici nebyly představeny jenom trolejbusy, ale také užitkové automobily mající nějakou souvislost s trolejbusovým provozem. To se týká především vozů pro stavbu a opravy trolejového vedení, kde nechybělo unikátní provedení na podvozku Praga V3S vybaveného prodlouženou kabinou. Všeobecně se taková kabina použila pouze na zlomku celkové produkce V3S. Současnost pak zastupovalo vozidlo Renault VNP 400 s přívěsem na cívku trolejového drátu. Celkově se tak jednalo o velice zajímavý a vydařený podnik. Na závěr ještě jedna zajímavost. V Plzni se provozuje tramvajová, trolejbusová a autobusová doprava. Vozidla jednotlivých trakcí jsou zde barevně odlišena (vyjma vozidel s celoplošnou reklamou), vždy se jedná o kombinaci barvy bílé a žluté-tramvaje, zelené-trolejbusy a červené-autobusy. Použité čtyři barvy (bílá, žlutá, zelená, červená) pak mají původ v barvách znaku města Plzně.
Převzato z časopisu