Historie
Každému stejně – Expozice času
Ing. Bohumil Olšanský 29.04.2016 05:48
Tímto neobvyklým a trochu tajemným názvem se prezentuje velkoryse pojatá výstava o všudypřítomném „fenoménu všehomíra“, „nejzákladnější“ fyzikíální veličině, tedy o, již v nadpisu zmíněném času.
Výstava je dlouhodobá a je instalována v prostorách muzea moravského města Šternberk, města, které si motoristé převážně spojují se slavným, již 110 let pořádaným, automobilovým závodem Ecce Homo. Pro většinu ostatních je však Šternberk skoro synonymem pro slovo „budík“.Ve zdejší, bohužel dnes už bývalé, Chronotechně se totiž, v druhé polovině dvacátého století, vyrobilo budíků, hodin, minutek a podobných zařízení více jak 60 milionů kusů. V první z deseti místností, které zabírají nejrůznější exponáty od citátů filozofů, vědců i jiných známých osobností, přes definice a technické popisy, statické modely i interaktivní pomůcky, až po kolekce sbírkových předmětů – skutečných hodinek a hodin, uvítá návštěvníka stylizovaná „brána času“ inspirovaná trilitony světově proslulého Stonehenge, ale také, mnohé šokující, údaj o stáří vesmíru, tedy zatímní době trvání „našeho času“ – 13,7 miliardy let. V ostatních místnostech je možno obdivovat, některé i částečně „ošahat“ či si vyzkoušet, dalších 250 exponátů shromážděných z 20 českých i světových muzeí. Vstupné není zadarmo, ale podle mého názoru stojí za to.
Stonehenge
Megalitická stavba z menhirů – hrubě otesaných, svisle zapuštěných balvanů – uspořádaných do soustředných kruhů nacházející se v Jižní Anglii a stará cca 5 tisíc let.
Trilit(on)
Megalitická brána ze dvou menhirů přemostěných dalším balvanem.
Převzato z časopisu