Historie
Fenomen doby – Buggyra – Designedsince 1969
-red- 11.09.2015 05:15
Tradiční česká značka Buggyra je synonymem technické erudovanosti, cílené výjimečnosti a překvapivého organického designu. Pro mnohé z nás je důkazem, že české myšlenky lze etablovat na globálním trhu.
Značka Buggyra je široké veřejnosti pravděpodobně nejvíce známa přes své aktivity v motorsportu. Přesto, že dnes zasahuje do několika různých velmi sofistikovaných oborů lidské činnosti, povstala právě zde, v motoristickém prostředí. Přesněji, její kořeny je třeba hledat v automobilovém sportu. Není nikdo povolanější k osvětlení vývoje značky Buggyra než zakladatel závodního týmu Buggyra Racing, dvojnásobný Mistr Evropy v závodech tahačů na okruzích FIA (Race Truck – 1995, 1996) pan Martin Koloc: „Je třeba si uvědomit, že značka Buggyra je doslova pupeční šňůrou spojena s původním názvem Baghira, který poprvé použil v roce 1969 nejúspěšnější a nejznámější český automobilový designér Václav král pro označení svého prvního autokrosového speciálu.“
Černý panter
Abychom odhalili vznik značky až na samotný základ je nezbytné konstatovat, že Baghira – jméno černého pantera z Knihy džunglí, bylo skautské jméno Václava Krále. Silný, mrštný, pružný, ale též chytrý – to byly hlavní atributy zvířecí postavy, která ochraňovala Mauglího před smečkou prohnaných vlků, původně dokonce druhu, který Mauglího v džungli adoptoval. Není samozřejmě náhodné, že si Václav Král zvolil jméno Baghira pro svá soutěžní a posléze závodní vozidla. Neortodoxní konstrukce, unikátní design a závodní zatvrzelost hnaly vždy produkty Václava Krále nejen k technickým a technologickým výšinám, ale též k velmi zajímavému uplatnění a veřejnému povědomí. Tak jako Bahgira z Knihy džunglí, i on byl solitérem – českého automobilového designu – a dovedl se v džungli automobilového průmyslu pohybovat s příslovečnou elegancí a šarmem. Dovedl vždy svým způsobem vyzrát na smečku prohnaných vlků.
Reinkarnace BUGGYRA
Od roku 1990 se datuje velmi úzká spolupráce Václava Krále a Martina Koloce, v té době evropské superstar okruhových závodů. Výsledkem první etapy propojení designu Václava Krále a technické vyspělosti Martina Koloce byl závodní okruhový tahač Praga z roku 1997 třídy Race Truck. O rok později vzešel ze spolupráce také koncept terénního „Free time“ vozidla určeného pro Seychelské ostrovy a Mauricius s označením BUGGYRA Paradiso. Velice důležitou, prakticky nezastupitelnou roli, sehrál Václav Král o dva roky později, když v rámci projektu Martina Koloce – první ryze český a soukromý pro závody v kategorii Super Race Truck – navrhl design okruhového tahače Buggyra Mk001.
„V roce 1999 jsem odešel ze závodních okruhů jako závodník, abych se záhy vrátil jako zakladatel soukromého týmu. Přesto, že by mě v té době celá řada expertů ráda viděla na lopatkách – z mnoha důvodů – založil jsem vlastní soukromý tým Buggyra Racing Team a společně se zahraničními investory jsem vybudoval v Roudnici nad Labem tovární zázemí Buggyra Technology Center, vybavené nejnovější technikou. V roce 1999 mě Václav Král oficiálně předal štafetový kolík pokračování tradice značky Baghira,“ osvětluje původní spojení českého automobilového designu a vyspělé okruhové techniky Martin Koloc. „Abychom oddělili historické etapy vývoje značky a správně je identifikovali pro budoucnost, došlo v roce 1999 ke změně značky Baghíra na BUGGYRA. Logotyp a písmo jsme nechali zcela stejné, tak, abychom zachovali kontinuitu a plně reflektovali původní grafické zpracování,“ dodává Martin Koloc k přeměně a narození značky BUGGYRA, tak jak ji známe dnes. Poté co Václav Král určil svého nástupce v rámci budování dobrého jména značky, která původně byla jeho skautským jménem, podílel se až do roku 2005 na designu závodních tahačů BUGGYRA.
Dokonalý základ, skvělá nadstavba
Dobré základy a myšlenky osvědčila na závodních tratích evropských okruhů české značka BUGGYRA téměř okamžitě. Již v první, víceméně zkušební sezoně 2001 zajížděl skvělý okruhový pilot Gerd Körber zajímavé výsledky. Celá konkurence v podobě továrních týmů těch nejprestižnějších značek začala „stříhat ušima“. V následující sezoně, 2002, BUGGYRA doslova převálcovala silné tovární týmy Mercedes a MAN a získala první titul Mistra Evropy v závodech na okruzích FIA. Zrodil se český fenomén, nastal čas Buggyry. Novodobý černý panter ovládl džungli evropského poháru tahačů na okruzích a s vlastním českým závodním tahačem osazeným vlastním českým motorem dominoval do té doby těm nejlepším ve vysoce prestižní kategorii Super Race Truck – formuli 1 závodů tahačů na okruzích. Značky jako Mercedes-Benz, Renault, MAN, Caterpillar, Volvo a další se musely sklonit před technickou erudicí a silou soukromého českého týmu BUGGYRA RACING.
Značka BUGGYRA dobyla starý kontinent a podmanila si evropské okruhové závody vlastní technologií a propracovaným managementem systému řízení závodního týmu ve všech aspektech. Jednoznačně definovala svojí vnitřní firemní kulturu a vymezila se vůči konkurenčnímu prostředí ve všech směrech. „Stručně řečeno, značka BUGGYRA je charakterizovaná následujícími parametry: první, unikátní a odlišný, důrazný a pečlivý design v souladu s genetickým odkazem zakladatele značky Václava Krále,“ říká Martin Koloc.
Náhrdelník úspěchů
Důkazem pravdivosti tvrzení, že když něco opravdu chcete, podřídíte tomu všechno ve svém životě a tvrdě pracujete bez ohledu na čas a své vlastní oběti, tak toho dříve či později dosáhnete, jsou úspěchy značky, které začala navlékat na šňůrku své existence. Dvakrát individuální titul Mistra Evropy ve třídě Super Race Truck (Gerd Körber – 2002, 2003), třikrát individuální titul Mistra Evropy ve třídě Race Truck (Markus Bösiger – 2007, David Vršecký – 2008, 2009), třikrát titul Mistra Evropy v týmové soutěži (2007, 2008, 2009). Dva světové rychlostní (2004, Dubaj, David Vršecký, 2008, Česko, Panenský Týnec, David Vršecký) rekordy a tři světové vytrvalostní rekordy (2013, okruh DEKRA u Drážďan, David Vršecký). K okruhovým závodům postupně přibyly též soutěže, především ta nejtěžší na světě – rallye Dakar. Také proto, že BUGGYRA má ráda výzvy, má svoje know-how a dokáže vyvíjet vlastní techniku světové úrovně.
To ostatně znovu a znovu dokazuje vývojem a stavbou vlastních motorů Gyrtech určených pro soutěžní speciály. Od roku 2013 však též vlastním vývojem soutěžních trucků stavěných na základě dlouhodobě vyvíjené konstrukce T 815 Ing. Radomíra Smolky. „V roce 2013 jsme vstoupili do vývojového partnerství s nejstarší středoevropskou automobilkou TATRA TRUCKS. Technologická spolupráce prozatím přinesla ovoce v podobě dvou úspěšných vystoupení továrního týmu TATRA BUGGYRA RACING na pověstné rallye Dakar a celé řadě soutěží nižší kategorie. Tatrovácká koncepce vozidla je zcela unikátní – tedy je to něco, co značku BUGGYRA oslovuje. I když TATRA jako taková není zrovna z pohledu dnešních soutěží jednoduché vozidlo, vidíme v jeho podvozku velké možnosti. Je naší hrdostí a ctí dovést vozidlo tohoto základu s naší technologií k vítězství v rallye Dakar,“ upřesňuje důvody spojení sil BUGGYRA a TATRA Martin Koloc.
Vějíř sofistikované techniky
Při tradici vývoje a realizace sofistikovaných a originálních technických či konstrukčních řešení není divu, že značka BUGGYRA nezůstala jen u sportovních aktivit. Svojí dynamikou vývoje je doslova předurčena k expanzi na globálním trhu. Dnes značka zajišťuje externí management a logistiku pro několik předních závodních týmů, provozuje Racing and Safety Academy v Dubaji a v Číně. Podílí se organizačně a technologicky na nově vzniklé závodní sérii China Truck Racing Championship 2015, vychovává jezdecké talenty, nabízí své služby v optimalizaci produktů z hlediska životního prostředí 3EC (EConomy – ECology – ECare). Ve svém portfoliu produktů a služeb má také oddělení „Defense Powertrain Solutions“.
Značku BUGGYRA či GYRTECH nalezneme na celé řadě produktů či jejich systémů. Jen namátkou: vývoj a výroba třecích kompozitů pro spojky a brzdové systémy, vývoj a výroba komponentů systému EBS, bezpečnostní rámy, kompozitové součásti karosérií, závodní, námořní a obranné aplikace spalovacích motorů, systémy vstřikování paliva, elektronické řízení motorů, posilové systémy řízení náprav, součásti odpružení vozidel, turbodmychadla a systémy přeplňování a další a další. Zajímavým segmentem produktů je například analyzér mozkových vln jako součást telemetrického systému se zaměřením na emoční a neemoční rozhodovací procesy.
Tradičně úspěšná
Podle prestižního odborného časopisu Automotive Observer (China) je značka BUGGYRA považována za přední evropskou alternativní dynamickou značku s globálními ambicemi v oblasti motoristického sportu, módy, průmyslového a automobilového designu. Telemetrické a telematické systémy BUGGYRA dávají o značce vědět také ve světě globálního auto průmyslu. V roce 2008 BUGGYRA HOLDING úspěšně prošel celkovým auditem a evaluací. Ve spolupráci s National Bank of Abu Dhabi byla značka připravena na vstup na burzu cenných papírů Abu Dhabi Stock Exchange. Pouze globální finanční krize, která se v té době prohnala celým světem zabránila dokončení tohoto historického kroku pro značku BUGGYRA. „Je však docela dobře možné, že se dokončení tohoto procesu dočkáme třeba jako součásti oslav v 50 létům značky BUGGYRA v roce 2019!,“ věří v další úspěšné kroky majitel značky Martin Koloc.
Převzato z časopisu