Historie
Do původního stavu – Renovace „635“ – třetí třetina
Milan Olšanský 07.09.2017 05:47
Třetí, závěrečná část renovace se nesla v duchu kompletace vozidla. Dotažení jednotlivých detailů, oživení hnacího traktu, finální lakování a polep dobovými reklamami, to byly hlavní činnosti.
Dotažení do konečného stavu a dopracování těch nejmenších drobností bývá většinou to nejtěžší. Kabina dostala obnovený interiér včetně dobového „kredence“ pro odložení nezbytných drobností posádky vozu (pokud byste se zeptali Zdenka Kahánka nebo Miroslava Gumulce či Ing. Josefa Kaliny, hned byste věděli, že zbudování „kredence“ sice vypadalo jako dobrý nápad, ale svůj obsah „kuchyňská skříňka“ uvnitř neudržela, přece jenom jízda vysokou rychlostí terénem sebou nese trochu to „házení“). Pečlivě zrenovovaný hnací trakt vozu a jeho závěrečná kompletace dovolila první nastartování, stále ještě v prototypové dílně. Sedmnáctého května tak poprvé oficiálně zavrčel dvanáctiválec vozu, který se právě probouzel k dalšímu, doufejme dlouhému a serióznímu životu.
Modelářská praxe se hodila
Řeklo by se, že vnitřek kabiny „Dakarky“ půjde zrekonstruovat bez problémů, nicméně oříškem byla sportovní sedadla či bezpečnostní pásy. Dvě sady ze tří jsou originální. Původní popisy na čtyřbodových bezpečnostních pásech namaloval Radek Smolka. Rozvzpomněl se na dny své modelářské praxe, otevřel staré „barvičky“, vyndal ze stolu štětce da se ruče do díla, a 21. května vypadaly bezpečnostní pásy jako nové. To už byla na světě také, dva dny nová, hotová plachta nástavby.
Dobový materiál
Mezitím chlapci pracovali na zapojení elektrického svazku. No pravda, museli se do toho vložit poněkud více, než si v prvních chvílích představovali (cosi ve svazku chybělo, přestože ho připravila odborná externí firma). Mimochodem z důvodů dodržení co největší míry originality bylo třeba pracovat s dobovým spojovacím materiálem. Není třeba připomínat, že před třiceti lety neexistovaly například dnes běžné zdrhovací umělohmotné pásky. Celou věc zachránil kolega Milan Svoboda, který našel doslova poklad – původní „děrované pásky z ryžů“ – pásku z měkčené umělé hmoty s otvory v podélné ose, která se po zapáskování příslušných předmětů pojistila, většinou bílým, umělohmotným tvrdým trnem. Zrovna tak bylo potřeba nalézt šrouby s jednou drážkou v hlavě – křížové přece také v roce 1985 neexistovaly!
Vzácná návštěva
Drobným oříškem byly přední aerodynamické deflektory, které bylo potřeba vyrobit zcela znova. Nicméně na konci května již byly k dispozici. V tom okamžiku jsme však zažili příjemnou návštěvu pana Jeana Philippa (francouzského majitele vozu, od nějž společnost Tatra Trucks jeden ze svých prvních dakarských speciálů v září minulého roku výměnou získala). Jean Philippe se přijel 29. 5. s několika přáteli podívat na to, jak postupují renovační práce. Jen otevřel vrata prototypové dílny, zůstal stát jako solný sloup – „magnifique“, splynulo Jeanovi jediné slovo ze rtů, kterého byl schopen, a po tvářích mu stékaly slzy. Snad poprvé totiž viděl „svůj“ vůz, který mu léta sloužil, v jeho originální podobě. Mohl vidět a hodnotit zaplachtovanou a naloženou nástavbu. Výklopné zadní čelo, za ním přikurtované zkrutné tyče. Dřevěnou bednu na náhradní díly, uložená čtyři kompletní kola, stejně jako kanystry na palivo a oleje.
Lakování a polep
Velká pozornost byla věnována finálnímu barevnému vyznění vozu. Před třiceti lety to bylo nepoměrně jednodušší, neboť se pracovalo s originálem, tentokrát jsme museli dodržet předlohu, o to byla práce těžší. Třicátého prvního května tak renovovaná Tatra 815 „Ostrý-II“ poprvé zastavila u „krmítka“ – vnitropodnikové čerpací palivové stanici – aby se, řízena Petrem Gilarem, poprvé, vlastně ještě neoficiálně projela po areálu automobilky, z níž před více než třiceti lety vzešla. Závěrečný polep znovu vyrobenými reklamami byl již jen jakousi třešinkou na celkovém dortu. Ještě předtím jsme ale 1. 6. vyrazili s renovovaným vozem T 815 VE 6x6 „Ostrý-II“, bez polepu reklamními nápisy, na firemní polygon k focení. Originální a neopakovatelná chvilka, která se hned tak nikomu nenaskytne. Vše již bylo v závěrečné fázi – již jen drobnosti a 8. 6. 2017, po devíti měsících renovace byl soutěžní speciál Tatra 815 VE 6x6 „Ostrý-II“ slavnostně představen veřejnosti.
Převzato z časopisu