Historie
Dějiny autobusové dopravy – O dějinách československé státní autobusové dopravy
04.02.2015 05:59
Druhý díl rozsáhlých Dějin státní autobusové dopravy se zabývá linkovou autobusovou dopravou v letech 1919–1932.
Druhý díl vícesvazkových Dějin státní autobusové dopravy vychází pod názvem Poštovní autobusy 1919–1932. Autorem knihy je opět Petr Hoffman, který na jejím obsahu spolupracoval s Poštovním muzeem České pošty. Nová kniha tentokrát čtenáře zavádí do mladé Československé republiky krátce po jejím vzniku. Po několikaleté přestávce, způsobené 1. světovou válkou, se provozovatelem linkových autobusů opět stala poštovní správa, ale na rozdíl od předválečného Rakouska-Uherska již řízená nově založeným ministerstvem pošt a telegrafů v Praze. Kniha ve čtyřiceti kapitolách podrobně popisuje počáteční slibný rozvoj státní autobusové dopravy i období její stagnace v polovině dvacátých let, kdy přestávala být konkurenceschopná vůči soukromým autodopravcům. Na sklonku téže dekády se však poštovní autobusy díky rozsáhlým investicím do vozidel a jejich technického zázemí opět staly moderním dopravním prostředkem, každodenně využívaným nejširšími vrstvami obyvatelstva. Roky v názvu knihy vymezují období, ve kterém státní poštovní autobusy s hromadnou přepravou cestujících v Československu jezdily. Od konce roku 1927 k nim začaly přibývat autobusy Československých státních drah a po pěti letech souběžného provozu jimi byla od 1. ledna 1933 autobusová doprava Československé pošty zcela pohlcena. Kromě linkové autobusové dopravy zajišťovala poštovní správa v několika velkých městech (Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Prostějově a také v Praze) městskou autobusovou dopravu, které je v knize věnována samostatná kapitola. Poštovní správa rovněž provozovala nákladní automobily – zpočátku i pro komerční účely, později už jen pro vlastní potřebu.
V knize je 228 unikátních a většinou dosud knižně nezveřejněných fotografií, reprodukovaných z originálních předloh ze sbírky Poštovního muzea a soukromých sbírek. Doplněny jsou více než 110 faksimilemi dokumentů (novin, korespondence, výnosů, protokolů, předpisů, mapek a výkresů) a jízdních řádů poštovní autobusové dopravy. Nechybí ani přepisy dobových textů, tabulky se statistickými údaji a úplné přehledy státních autobusových linek z první poloviny dvacátých a z počátku let třicátých, kdy státní poštovní autobusová doprava dosáhla svého vrcholu. Součástí knihy jsou také přehledy autospráv, jim přidělených poštovních autobusů a jejich základních technických parametrů. Stejně jako v prvním dílu Dějin státní autobusové dopravy (Poštovní autobusy 1908–1914) je samostatná kapitola věnována poznávacím značkám státních poštovních autobusů, které byly až do roku 1932 všechny evidovány na pražském policejním ředitelství, i když autobusy trvale jezdily třeba na Moravě nebo na Slovensku. Publikace obsahuje přehlednou chronologii státní autobusové dopravy a výkladový slovník dobových pojmů. Na konci knihy je připojeno německé a anglické resumé a chronologie v obou těchto jazycích. Knihu vydává Andrej Hoffman (www.autobusyhoffman.cz) ve spolupráci s Vydavatelstvím dopravní literatury (www.vydol.cz), které v roce 2010 publikovalo první díl Dějin státní autobusové dopravy nazvaný Poštovní autobusy 1908 až 1914. Petr Hoffman
Kniha vychází k 95. výročí vzniku Československé republiky jako příspěvek k poznání jejích hospodářských dějin. Vázaná kniha, laminovaná obálka, formát 230 x 297 mm, 256 stran, 228 fotografií, 112 reprodukcí dobových písemností, výkresů, jízdních řádů a ostatních tiskovin, 11 tabulek. Cena 980 Kč.
Převzato z časopisu